söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBELEDİYENİN PAYLAŞILAMAYAN MÜLKLERİ


TURGUT TÜRKOĞLU 

 

 

BELEDİYENİN PAYLAŞILAMAYAN MÜLKLERİ

 

Geçtiğimiz günlerde yapılan Belediye meclis toplantısında Başkana yetki verildi. Büyükşehirle, kent belediyesi arasındaki sorunların çözümü noktasında anlaşma sağlanması yönünde. Baktığında sevinilecek bir durum gibi görünse de içinde barındırdıklarına baktığında bir o kadar da sıkıntılar taşıyor. Bu konu da yeterli açıklama meclis toplantısında yapılmadığı için ben de buradan bazı sorular sormak istiyorum. Kent yurttaşı olarak bu benim ve tüm kentlilerin hakkı olsa gerek. Bu soruların başında Kentin mülkiyetinden, Büyükşehir’in mülkiyetine geçen Güllübahçe’deki 16 dönümlük araziye yapılacak olan tesis hala gündemde mi ? Büyükşehir bu araziye karşılık Söke Belediyesine Nakti veya Ayni bir bedel ödedi mi ? Böyle yerlerin değerlendirilmesi konusunda kent halkının görüşünün alınması gerekmez mi ? Güllübahçe’nin Dünya kültür mirası listesine geçici kabulü yapılmışken bu yatırım doğru mu?

Kent belediyesi ile Büyükşehir arasında sadece bu konu yok sevgili dostlar. Bakın Yasa gereği kentin ilaçlaması ve mezarlık hizmetleri Aydın’ın sorumluluğunda. Aydın kurnazlık yapıp bu hizmetleri kent belediyesine yıktı ama bunun bedeli olan parayı ödemediği gibi kent belediyesinin ilaçlama bedeli olarak yurttaştan aldığı parayı bütçesinde onaylayarak suç işlemektedir. Hem hizmeti kent belediyesine yaptırıyor hemde bunun yıllık karşılığı 5 milyon civarındaki bedeli ödemiyor ve siz Belediye başkanı olarak bu konuda ses çıkarmıyorsunuz. Olmaz beyler olmaz öbür taraftan sizden 19 adet parklar için abonelik yaptırılacak ve su bedeli tahsil edilecek siz yaptığınız hizmetin bedelini Büyükşehirle sözde iyi geçinme adına sineye çekeceksiniz. Yok böyle bir Dünyaaaaaa. Bunlara kent halkı detaylı cevap bekliyor efendiler.

Gelelim 16 adet taşınmazla ilgili konuya bu yerlerin nereleri olduğu bedelleri, buralara ne gibi projeler yapılacağı, durumlarının ne olduğu ile ile ilgili net raporlar ortaya konmalı ve akibetlerinin ne olacağı ile ilgili kent halkının bilgilendirilip düşüncelerinin alınması gerekir. Kenti malı ile ilgili kararlar mutlaka halka sorulmalıdır. İki başkanın aynı partiden olması kentin malları üzerinde dilediklerince oynama hakkını onlara tanımaz. Bu konuda açıklamalar çok şeffaf olmalıdır. 

Ayrıca kent belediyesinin açmış olduğu yaklaşık 9 dava ile ilgili gelişmeler son noktada nedir. Bu davalarla ve Büyükşehirle biten, uzlaşılan davalarla ilgili de kamuoyuna bilgi verilmelidir. Bunların içinde alacak davaları vardır, mülk paylaşım davaları vardır,imardan kaynaklanan davalar vardır, yetki ve sorumlulukların kullanılmasından kaynaklanan davalar vardır. Kısacası tüm bunlar halkın anlayacağı dilde anlatılmalıdır. Bu işler gizli kapaklı yapılırsa kent insanı altında çapan oğlanı arar. 

Büyükşehir’in buraya yapacağı yatırımlarla ilgili yer tahsisleri tek tek halka anlatılmalıdır. Herkes kimin ne yaptığını, yapmadığını görmelidir. Gençlik merkezinde sadece onay vermiş olması bu projenin Büyükşehir tarafından yapılacağı algısı ortaya çıkarmış bunlar en kısa süre de düzeltilsin. Biz anlaştık havası saf Mehmet amcamı avutabilir ama biz iki belediye arasında hakkaniyet ölçüsünde ve kazan kazan ilkesinde bir ilişki istiyoruz. Vıcık Vıcık olmanın bir anlamı yok.

Tüm bu sorular orta yerde dururken Büyükşehir meclis üyesi arkadaşlara da bir iki sorumuz olmalı. Efendiler yediğiniz içtiğiniz sizin olsunda hiç olmazsa gördüklerinizi anlatın derler adama. Yahu 16 aydır gidip geliyorsunuz adam gördüklerinden iki kelam laf eder. Bütçe bu kadar, bunun bu kadarı Söke ye yatırım olarak gelecek. İmar planlarınız üzerinde çalışıyoruz, yol yapıyoruz, derler. 

Kent halkı tüm sorulara yanıt bekliyor ondan sonra sizin anlaşıp anlaşmadığınıza bakacağız. Gerisi tiyatrodur. Saygılarımla… 

 

Bu makale 309 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz