söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiHALKIMIZIN BELEDİYELERİMİZDEN ÖNEMLİ İSTEKLERİ VAR!


HALKIMIZIN BELEDİYELERİMİZDEN ÖNEMLİ İSTEKLERİ VAR!

 

A-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN  İSTEKLERİ:

 

1- KANALİZASYON  PROBLEMLERİ

Büyükşehir Belediyesinin slogan haline getirdiği: “HALKIMIZ İSTER, BÜYÜK ŞEHİR YAPAR!” Bizde yapacağına inanarak şu anda Söke’de sık sık yaşanan kanalizasyon arızalarını gündeme getiriyoruz. Bir arıza durumunda AKSİ Genel Müdürlüğü Telefonlarına ulaşmak çok zor. Koca Aydın’da tek santıral ile bu işi yürütmek oldukça zor. Haklı olarak sıraya konuyor ve sıramız gelene kadar, bi haylı bekleniyor. Çıkmayınca insanlar ister istemez, şikayetlerini bildiremeden telefonu kapatmak zorunda kalıyorlar. Böyle acil durumlarda her ilçede Büyük Şehir Belediyesi’nin Aksi Şube Müdürlükleri vardır. Bu haberleşme işini şube müdürlüğü aracılığı ile yapma işi hem kolaylaştıracak ve hem de Aydın’daki Genel Müdürlüğün yükünü azaltacaktır. Vatandaşın yerine Şube müdürlüğü bu işi Aksi Genel Müdürlüğüne bildirip, işi kordine ederek, hizmeti zamanında yerine getirecek. Bu telefon olayının bu yolla veya daha başka bir yöntemle çözülmesini istiyorlar!..

Söke’de halkın şikayetlerinin başında kanalizasyon arızaları gelmektedir. Kanalizasyonlar yeteri kadar temizlenmediğinden bazen tıkanmlar oluyor, rögor kapakları tazyikten patlıyor, veya da asfalt patlayarak pis ve çok kokulu lağım suyu cadde ve sokaklara yayılıyor. Hıfsı sıhha açısından çok önemli olan bu konu bundan sonra ciddi bir boyutta temizlensin, en çok arıza veren yerler tamir edilsin istiyorlar! Kanalizasyon şebekelerinin içinde çok miktarda lağım fareleri oluşmuş, ve gece olunca sokaklara, evlerin bodrumlarına ve hatta birinci katlarına bile çıkıyormuş. Bunlara çare aransın istiyoruz diyorlar!..

2- SÖKEDE MEVCUT HAVUZLARA SU VERİLMİYOR VE TAHRİP EDİLİYOR!

Bir vatandaşımız aynen şunları söyledi: “Aydın’daki havuzlar su ile dolu, fıskiyelerden sular şarıl şırıl akarken, Söke’de başkan Nejdet Özekmekçi döneminde yapılan Aydın Caddesindeki bin bir emek ve masrafla yapılan havuzlar susuz kaldığı için harap bir vaziyette duruyor. Vatandaş diyor ki, “Sayın başkan, Aydınlıların kanı, Sökeliler’in kanından daha kırmızı mı? Bu ayrım neden yapılıyor? Suçumuz ona oy vermek ve değer vermek mi? Diyorlar.

3-SÖKE HALKI BOYNAK SUYUNA NE ZAMAN KAVUŞACAK?

Söke Halkı Boynak İçme suyuna ne zaman kavuşacak? Yıllardır inşaatı devam eden ve suyun Söke’ye ulaştığından söz ediliyor ama musluklardan akan hale eski aşırı derece sert ve kireçli olan su akıyor. Bu konuda hiçbir bilgi verende yok! Söke Koordinatörü Fatih Altaylı, arasıra bazı haberler verir inşaatın ne durumda olduğunu bildirirdi. Bu günlerde bu konuda başkan Özlem Çerçioğlu ve nede Söke Kordinatörü Fatih Akkentli hiçbir şey söylemiyorlar! Boynak suyunu Söke halkı ne zaman içmeye başlayacak?

Sayın başkanım ve diğer ilgililer, bu üç maddelik istekler benim kişisel bir isteğim değil, Sökeli vatandaşlarımızın yani sizlerin seçmenlerinizin istekleridir! Benim görevim, halkımın isteklerini sizlere ulaştırmaktır. İcraatı ise sizler yapacaksınız. Başarılar dilerim.

 

B-SÖKE BELEDİYESİNDEN İSTEKLERİ:

 

1-SÖKE’DE YETERİ KADAR  GENEL TUVALET YOK!..

Söke esnaflarından saygın bir okuyucum, yanıma kadar gelerek, bana şöyle bir ricada bulundu: “Yazılarını okuyorum, güzel yazılar yazıyorsun, yararlanıyoruz. Ama Söke’nin problemlerini yazmıyorsun! Benim sizden  bir ricam olacak. Nüfusu 120 bini bulan bir kentte yeteri kadar tuvaletler yok. Olanlar da, ya ilkel, ya da bakımsız ve denetimsiz. Bazıları da halkımıza kapalı. Özellikle dışardan Söke’ye gelen konuklar bu durumdan şikayetçiler. Bayanlar cami avlularındaki tuvaletlere çekindikleri için, bazıları da uygun görmedikleri için gitmiyorlar. Mevcut tuvaletler ise kentin merkezine uzak oldukları için bu sıkıntı yaşanıyor. Birde engelli ve yaşlı olan vatandaşlarımızın rahat kullanacağı özel tuvaletler yok. Belediye başkanımızın bu konuyu gündeme getirerek kentin uygun yerlerine yeteri kadar genel tuvaletler yaptırmasını ve mevcut tuvaletlerin ise çağdaş hale getirilmesini yazmanı rica ediyorum” dedi. Bende, yazarak sayın başkanıma ve ilgililere ulaştırdım. Yapıp yapmamak onların elinde. Yaparlarsa Söke modern, temiz ve sağlıklı bir kent haline gelir.

2-SİNEK İLACI SIKAN ARABALAR SOKAKLARA GİRMİYOR:

Özellikle Atatürk Mahallesi Öğretmen evleri ara sokakları yeşil alanlı olduğundan makineler caddelerden geçiyor, ama blok aralarında ki sokaklara girmiyor. Burada yaşamakta olan yoğun bir nüfus sivri sinekten muzdarip ve şikayetçi. Birde yine aynı bölgede lağım fareleri geceleri, bodrum katlara, birinci katlara kadar çıkıyormuş. Belediyenin bu konuya önem vermesini ve özellikle sinek ilacı sıkma makinesini kullanan kişinin uyarılmasını istiyorlar.

3-KALDIRIM İŞGALLERİNDEN ŞİKAYETÇİ OLANLAR VAR!..

Söke, kentinin merkezi eski bir yerleşim alanı olduğundan kaldırımları dar ve caddeleri de yeteri kadar geniş değil, bazı kahvehaneler, halkın kullandığı bu kaldırımlara masa ve sandalye koyarak işgal ediyorlar. Bu kaldırımları kullanan özellikle yaşlılar ve çocuklar ile bayanlar rahatsız oluyorlar. Gariptir ama bazıları da bu kaldırımlara arabalarını park ediyorlar. Halkımız diyor ki belediyenin zabıtası yok mu? Neden bu kuralları ihlal edenlere müdahale etmiyorlar? Gerçekten sayın başkan bunların böyle bir yetkileri mi Yok?

4- SÖKEDE HER YEREL SEÇİM DÖNEMİNDE DİLE GETİRİLEN VE SONRA UNUTULAN BİR KONU KENT İÇİ TRAFİK POLİSİ SORUNU!..

Gerçekten ben bu konun aydınlatılmasını ilgililerden rica ediyorum. Bazıları diyor ki “Kent nüfusu 50 bini aşan yerlerde kent içi trafik düzenini belediyenin kuracağı trafik örgütü düzenler. Diğer Kara yollarında görev yapan trafik polisleri bu işe karışmaz. Bazıları da kent içi trafik düzenini trafik polisleri sağlar. Bunun doğrusu nedir? Buna nasıl bir çözüm bulunur? Bunu, bilen bir yetkilinin açıklamasını istiyorum. Böyle giderse Söke yaşanmaz bir hal alacaktır. Geçen her saat zaman ise Söke’nin aleyhine çalışmaktadır. Önce Sayın başkandan ricamız bu konuyu araştırıp, doğrusunu ortaya koyarak, gerçek ve yetkili örgütü kurmasını Sökeliler olarak istiyoruz. Her iki başkanada saygılarımızla sunulur!...

 

Bu makale 158 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz