söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiREKTÖR HADDİNİ AŞMIŞ


REKTÖR HADDİNİ AŞMIŞ

 

24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Osman Aldemir gazeteciler için bir akşam yemeği düzenledi. Doğrusu bu yemeğe katılmayı çok istemiştim. Davet de geldi ama katılamadım. 

Rektörün insanlara bir topan yemek yedirip sonra da bunu zehir edecek bazı laflar edeceğinden emindim. Düşüncelerimde aldanmadım. Meydanı boş bulup yine sallamış. Orada olsak çıkar bir çift laf da biz ederdik, ama Söke’deki meslektaşlarımız bu yemeğin boykot edilmesi gerektiğini düşündüler.  Çok kararsızlık çektim. Önce kendim gitmeye karar verdim, sonra arkadaşlarımızın kararına uymanın daha doğru olacağı düşüncesiyle yemeğe katılmadım.

Keşke katılsaydım.

***

Kars'ta bir sucuk fabrikasında çalışırken sağlığa zararlı sucuk üretmekten ceza aldığını kabul eden Osman Selçuk Aldemir,  konuyu kendince açıklamış.

 "26 yıl önce 3.5 ay çalıştığım bir sucuk fabrikasında para cezası aldım. Gururla ifade ediyorum. Aldığım para cezasını buldum. Bugünkü değeri 6 lira. Neredeyse Türkiye’de meclise kadar taşındı bu olay.”

Taşındı da ne oldu Hoca? Normal şartlarda bu olay meclise kadar taşınabildiyse senin o koltukta bir dakika bile oturmaman gerekirdi. Demek ki Aydınlı gazetecilerin gösterdiği hassasiyeti meclistekiler göstermemiş.

Rektör Hoca’nın gurur vesilesini anlayabiliyor musunuz? Aldığı para cezası bugünkü değerle altı liraymış. Yani Hoca sağlığa zararlı sucuk üretmekten para cezası aldığını kabul ediyor da bu cezanın bugünkü değeri altı lira olduğu için gurur duyuyor. 

Gururun alt ve üst sınırları nedir Hocam? 

Kaç liraya kadar gurur, kaç liradan sonra utanç duyulur?

***

Bilim adamı pozitif verilerle konuşur. Bakın gazeteciler ithamda bulunuyorlar, kanıtını da sunuyorlar.  Rektör Hoca ise eski alışkanlıklarını sürdürmeye devam diyor. Kendisi aleyhine yazı yazan gazetecilere de çamur atmakta tereddüt etmemiş. Bu yazıları birilerinin isteğiyle yazıyorlarmış ve yazı başına beş bin lira alıyorlarmış.

Ben şimdiye kadar Rektör için onlarca yazı yazdım. Hatta kendisi şikayetçi olduğu için iki defa da emniyet müdürlüğüne çağrılıp ifade verdim. Şimdi burada açıkça söylüyorum; o yazıları yazmam konusunda bırakınız para almayı, herhangi bir kimsenin telkini dahi olduğunu kanıtlarlarsa ben kalemimi kırar bu işi bırakırım. Sanırım Sayın Aldemir eski alışkanlıklarından vazgeçmemiş. Zamanında komşusu olan bir okul müdürüne iftira atıp mahkemelerde yalan ifade verdiği gibi şimdi de iftira atma ve haksız suçlamalarda bulunma alışkanlığını sürdürüyor.

Galiba bu konuda onun da ifade vermesi gerekecek.

Rektör sahnede esip gürlerken kimse çıkıp da dur dememiş. Belki de dinlemediler. Ama yerine oturunca Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı tepki göstermiş. Sonra beraber sahneye çıkmışlar ve rektör kullandığı ifadeler için özür dilemiş. Sözlerinin yemekte bulunmayan gazeteciler için söylendiğini oradaki konukların alınmaması gerektiğini ifade etmiş.

Ne diyelim, aslında bu türlü davranışların ve söylemlerin sahibini dikkate alıp gündeme bile taşımamak gerekir ama sonuçta birileri kendisini rektör olarak görevlendirmişler.

 

 

Bu makale 1069 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz