söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi“TOKİ”DE YER DEĞİŞİKLİĞİ KANDIRMACA SAYILIR


“TOKİ”DE YER DEĞİŞİKLİĞİ KANDIRMACA SAYILIR

 

Başvurular geçen sene yapılmıştı. Söke’de 200 konutluk TOKİ evleri yapılacak diye büyük bir heyecan ve mutluluk duymuştuk. Hemen her evden başvuru gerçekleşti. Yeri belli değildi ama sonuç itibarıyla konutların Söke’de yapılacağı açıklanmıştı. 

Sonra Korona virüs salgını nedeniyle kura çekimi ertelenerek heyecan devam etti. Yer bir türlü açıklanmıyordu. İş adeta devlet sırrı gibi olmuştu. Sadece Yenikent Mahallesinde olduğu söyleniyordu. Doğal olarak benim de aklıma fakültenin üstündeki bazı alanlar gelmişti.

Değilmiş. Daha da öteleri, Granta mevkiinde, mezarlığın karşılarıymış. Şapkayı havaya atıp kutlama yapılacak yerler değil ama yine de Söke ile Kuşadası arasında iyi bir yerdi. Kuralar da bu yer için çekilmişti. Ama yer tekrar değişti. Değişiklik haberini de adeta bir müjde gibi veren AKP’nin İzmir’de ikamet eden Sökeli Vekili Metin Yavuz oldu. Üstelik yer değişikliği talebi de kendisinden gelmiş.

Ben hak sahiplerinden biri olsam bu yer değişikliğine itiraz ederdim. Hiç Akçakonak ile Söke Granta mevkii bir tutulur mu?

Bana göre Söke Kuşadası arası elbette ki mevki olarak çok daha değerlidir. Sayın Yavuz konut ve inşaat  sektörüne yabancı değil. Kendisi de inşaat işiyle uğraşıyor. Bildiğim kadarıyla Bağarası’nda konutlar inşa edip satıyordu. Yani arsa değerlendirme konusunda daha doğru kararlar verebilirdi. Granta karşısını şehir dışı ve ulaşım güç diyerek beğenmeyip Akçakonak Mahallesini şehir içinde olarak düşünmek çok mantıklı gelmiyor.

Kuşadası minibüsleri sürekli olarak oradan geçecekti. 200 konut yapılınca şehiriçi ulaşım da oraya kadar giderdi. Ben bu yeri takip edeceğim. Bundan sonraki süreçte bu yerin akıbeti ne olacak gerçekten de çok merak ediyorum. 

***

Burada sanki şunu anlıyorum; 

“Millet ne teklif edilse kabul eder. Ucuz konut sahibi olmak için o kadar hevesliler ki, fazla da ötesini düşünmezler…”

Aslında düşünmek lazım. Ötesini de, daha ötesini de düşünmek lazım. Bunu vatandaş düşünmüyorsa bizi yönetenlerin düşünmesi gerekir. Ucuz da olsa para verilecek. Oralardan konut alacak vatandaşlarımızın pek çoğu zaten bir atımlık barutları olan insanlar. Güçlerinin son kırıntısını TOKİ’den ev sahibi olmak için harcayacaklar. Bu değişiklik yapılmamalıydı.  Bu insanların hevesleri bu şekilde istismar edilmeseydi keşke. Üstelik fiyat olarak TOKİ avantajı da artık tartışılır. Çünkü sorgulamak lazım; Akçakonak’ta benzer bir konutun fiyatı ne kadar?

Yenikent deyip Akçakonak olarak değiştiriyorsunuz. Bu bir kandırmacadır.

Bence bu karar gözden geçirilmeli, devlet baştan verdiği ve ilan ettiği karara dönmelidir. Yakışanı budur. Bunun dışında yapılacak uygulamalar güven sorunu yaşatacağı gibi kimsenin de içine sinmez.

 

Bu makale 1299 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz