söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiCHP GÜNAH KEÇİSİ YAPILIYOR


CHP GÜNAH KEÇİSİ YAPILIYOR

 

Televizyonlarımızda zaman zaman bazı tartışma programlarını izliyorum.Her biri siyaset uzmanı olan ve büyük bir bölümü de üniversitelerde hocalık yapan değerli katılımcılar söz birliği etmişçesine açıyorlar ağızlarını, yumuyorlar gözlerini, soluk almadan saydırıyorlar:

“Bu CEHAPE var ya, bu CEHAPE, tamamen beceriksiz kadrolardan oluşuyor…”

“Bunlar nedeniyle ekonomi bozuluyor…”

“Terör örgütü bunlardan güç alıyor…”

Bu sallamalar sürüp gidiyor. Hiç kimse de çıkıp demiyor ki; “Arkadaşlar şu anda ülkeyi  CHP yönetmiyor. AKP iktidardadır ve yönetimde bir sıkıntı  varsa bundan sorumlu olan parti iktidar partisidir.”

***

Sevgili okuyucu, iktidar makamı mazeret üretme yeri değildir. Yöneticilik sorun çözme sanatıdır. Ülkeyi yönetenler sadece hizmete odaklanmalıdır. Siyaset eleştirmenleri de muhalefeti bir kenara bırakıp iktidarı mercek altına almalıdırlar. Eğer iktidar her şeyi doğru yapıyorsa burada muhalefetin bu doğruları engelleyecek, onları yanlışa çevirecek yetkisi mi vardır?

Zaten görüyoruz ki; kimsenin kimseyi dinlediği yok. Yani muhalefet ne derse desin iktidar zaten bildiğini yapıyor. Muhalefete yönelik eleştiriler de sanki yaşanan ya da yaşanabilecek başarısızlıklara mazeret bulmak, suçlular yaratmak amacı taşıyor.

***

Hafta içinde bir araya geldiğimiz bir gazeteci dostum da sohbetin bir yerinde AKP’yi eleştirirken Türkiye’de lider olmadığını ifade etti. Sözlerini mealen aktarıyorum;

“Millet Ak Parti’ye mahkum gibi. Muhalefette lider mi var ki? Bu işin Kemal Kılıçdaroğlu ile olmayacağını herkes görüyor…”

Millet hiçbir partiye ya da lidere mahkum değil aslında. Öncelikle bu dayatmalardan kurtulmak gerekir.Pek çok siyasi partimiz var. Birini  beğenmezseniz diğerini düşünürdünüz. Ama peşinen hepsini karalayıp “lider yok” demek çok objektif bir değerlendirme olarak görülmüyor. Bu bir algı oluşturma girişimi olarak görülüyor. Şimdiye kadar çok da başarılı oldu ama hep başarılı olacak anlamını taşımaz.

***

Son söz; ülkemizde değerli yöneticiler ve devlet adamları elbette vardır. Zaten 83 milyonluk bir ülkede lider yetişmediği şeklinde bir iddia ortaya atılırsa o zaman demokrasimizi sorgulamak gerekir.

Bu millet sıkıntılı, hatta ümitsiz diyebileceğimiz durumlarda büyük liderler çıkarmıştır. Şimdi çıkaramıyorsa ortada bir sıkıntı ve hatta moda deyimle engelleyici  bir vesayet söz konusu demektir.

Böyle umutsuz söylemler bir kenara bırakılmalı. Halkımızın önünde oldukça fazla seçenekler olduğu ortaya konarak bunun bir zenginlik olduğu dile getirilmelidir. 

 

Bu makale 567 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz