söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBİLİM KURULUNDAN BİLİMSEL KARARLAR


BİLİM KURULUNDAN BİLİMSEL KARARLAR

 

Bilim kurulu haftalık toplantısını yaptı ve onların tavsiyeleri ışığında hükümetimizin almış olduğu kararları da Sayın Cumhurbaşkanımız açıkladı. Doğrusu, açıklamalar benim için hayal kırıklığı oldu. Öyle ki, dinlediklerimden sonra bilimselliğe kuşku ile bakmaya başladım. Bana göre bu işte mutlaka bir yanlışlık var. Çünkü açıklanan kararların bilimselliği tartışılır.

O toplantılarda kimlerin kimlere tavsiyelerde bulunduğunu bilmiyorum. Doğal olarak, bilim kurulu adıyla oluşturulan topluluk hükümete tavsiyelerde bulunmalı diye düşünüyorum. Ancak, kararlara bakınca sanki siyaset kurumu bilim kuruluna tavsiyelerde bulunmuş duygusuna kapılıyoruz.

***

Cumhurbaşkanımızın açıklamasından özet yapmak istiyorum.

“Salgınla mücadele son derece başarılı bir şekilde sürüyor…”

”Halkımızın kurallara uyması bu başarıda önemli bir etken oldu…”

“Kreşler açılıyor…”

“0-20 yaş aralığı için konan kıtlamalar 0-18 yaş olarak değiştirildi… Yani 18-20 yaş için kısıtlama kalktı…”

“65 yaş üstü evde kalmaya devam edecekler…”

***

Yukarıdaki tavsiyeleri yaparak kararların alınmasına neden olan bilim kurulu okullar kapalıyken ana okulları ve kreşlerin açılmasını nasıl izah edecek bilmiyorum. Bu konuda bir izahat yapılacağını da sanmıyorum.  İzahata ne gerek var ki?.. Biz bilim kurulundan iyi mi bileceğiz? Yap dendiyse yapacağız. Asker millet değil miyiz?

Kısıtlamanın, yani sokağa çıkma yasağının 20’den 18’e indirilmesi kararı için çok düşündüm. Mantıklı ve bilimsel bir gerekçe bulmaya çalıştım. Bulduğum tek gerekçe bilimsel değil de siyasal oldu; Seçimlerde  18 yaş üstü oy verecekler. Onları evlere hapsetmek oy kaybı meydana getirebilir. Hükümet aksini  söylese de erken seçimin çok konuşulduğu günler yaşıyoruz.

65 yaş üstüne gelince; çok düşünen ve çok konuşan ihtiyarlar evlerinde otursunlar daha iyi. Tıpkı çok merak edip çok soru soran çocuklar ve gençler gibi…

***

Sonuç; Yasakların büyük bölümü kalktı. Omuz omuza alış veriş yapılan AVM’ler ve pazaryerleri açıldı. Neredeyse yağmur  duasına çıkar gibi turist duasına çıkmaya başladık. Çok şükür, camilerimizi de açtık. 65 yaş üstü esnaf ve iş adamları işlerinin başında olabilecekler, Çünkü bu virüs iş güç sahiplerine dokunmuyor. Kovit 19 adlı bu virüsün tek derdi benim gibi işsiz güçsüz ihtiyarlar ve de çocuklar. Bilim kurulumuz böyle tespit etmiş.

Bizden geçtim de, evlerde hapsettiğimiz o çocuklar ve gençler dünyayı yaşayarak öğrenmek yerine ya cep telefonlarından ya da bilgisayarlardan öğreniyorlar. Belki de yakın zamanda hayatı  sadece bilgisayar oyunlarından ibaret sayacaklar.

Kimse kusura bakmasın. Madem özgür bir ülkede yaşıyoruz, ben bu bilim kurulunun ilminden kuşku duyduğumu söylemek istiyorum. Alınan kararların gerekçeleri açıklanana kadar da bu kuşkum sürecek.

 

Bu makale 817 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz