söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBAYRAMLARI YAŞAMAK


BAYRAMLARI YAŞAMAK

 

Fakiri, zengini bir tutmak güzel

Şu nefreti, kini unutmak güzel

Üç günlük ve yalan dünyada

Kardeşçe bayramı kutlamak lazım…  

 

Bayram deyince aklımıza dini ve Milli bayramlar geliyor.  Kurban bayramı,  Ramazan Bayramı dini bayramlarımızdır.   Milli Bayramlarımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer bayramı gibi.  Bu bayramlar milli birliğimizin ve dirliğimizin birer sembolüdür.   

Bayram dostluktur, kardeşliktir, bayram sevgi ve saygıdır. Bayramları birlikte dostça ve kardeşçe yaşamak güzel bir olgudur. Bunu bilenlere  selam olsun… Bir bayramı daha birlikte yaşamanın sevincini yaşıyoruz.  Bizim geleneğimizde bayramların ayrı bir yeri vardır. Bayram günlerinde aramızdan ayrılan öbür dünyaya göç eden yakınlarımızın mezarlarını ziyaret eder, ruhlarına Fatihalar ve Yasinler okuruz.  Onları rahmetle ve saygıyla anarız. Ayrıca hastalarımız varsa ziyaret edilir, Şehit ve Gazilerimizin ailelerini özellikle unutmamak gerekir. Ve de bir de yakın komşularımızı ihmal etmemeliyiz. Unutmayalım ki komşu komşunun külüne muhtaçtır.  Ya geleceğimizin onuru  sevgili çocuklarımızı sevindirmeliyiz.     

Bayram günlerinde büyüklerimizi ziyaret eder, onların ellerinden öperiz,  Küçük çocukları sever ve onlara çeşitli harçlıklar veririz. Onları böyle günlerde sevindiririz. Bayramlar paylaşmak için vardır. Ünlü türkücü Belkıs Akkale bir türküsünde aynen şöyle diyor: Gelin dostlar bayramlaşalım /  Uzat ellerini barışalım’ diye… Bayramlar  bir yerde   barışma günüdür… Kin ve nefreti bir köşeye bırakıp dostlarımıza bir merhaba diyelim.  

Bu bayram‘da Korona Virüs yüzünden dünya tarihinde en zor günleri yaşadık. Bir bayram sabahında camilerimiz bir bayram n namazı kılamadık. Dostlarımızla tokalaşamadık,   kucaklaşamadık, Gerçekte 24 Mayıs 2020 Pazar zor günler yaşadık. Ancak dostlarımı ve arkadaşlarımızı telefonla arayabildik, buna da şükür diyelim… Bayramlar birlik ve dayanışma günüdür.  Bugünlerin kıymetini bilmeliyiz…

Bayramlarla ilgili halk edebiyatımızda birçok türkülerimiz vardır.  Örneğin Özgür Korkmaz, Nezahat Bayram,  Ali Ekber Çiçek, İbrahim Tatlıses, Emine Keser, Emel Taşçıoğlu, Belkıs Akkale, İzzet Altınmeşe Neşet Ertaş aklımıza hemen gelen sanatçılarımızdır. Bu sanatçılarımızdan bazıları bu gün yok aramızda olmayanları rahmetle anıyorum.   Bunlar bizim unutulmaz değerlerimizdir. İslam amelinin mübarek ramazan bayramlarını en iyi dileklerimle kutluyor, işlerinizde sağlık ve bereketli günler diliyorum. Sözü ünlü sanatçılarımızdan Davut Sulari’nin bir türküsü ile bağlamak istiyorum. Hoş ve esen kalınız efendim…

 

Bugün bayram günü derler âlem eğlenir
Sen bizim yaylaya gel başın için
Dertliler oturmuş derdin söyleşir
Etme intizarın gül başın için
           (hey hey hey hey hey)

Hayran oldum bakakaldım yüzüne
Sürme değil rastık çekmiş gözüne
Hıçkırarak başım koysam dizine
Saçım (Başım) okşa gönlüm al başın için
           (hey hey hey hey hey)

Davut Sulari'yim ahd-ı âmânda
Bir yıldız doğmuştur vakt-i zamanda
Seher bülbülüyem ulu divanda
Sen benim vekilim ol başın için
         (hey hey hey hey hey)

 

Davut SULARİ  / Erzincan Yöresi

 

NOT:  Bu türkü, Erzincan, Tercan'a aittir. Edibe Sulari tarafından derlenmiştir. Erzincan'a Girdim, Ne Güzel Bağlar - Erzincan Türküleri 1 - Sözlü Kırık Havalar (Türküler), Fahri Taş ve Salih Turhan, Ankara - 2004, s.239-240. Sözleri Evren Seçkal tarafından gönderilen bu türkü 20,912 defa görüntülenmiştir. «Bugün Bayram Günü Derler» isimli türküye ait nota kaydı bulunmaktadır.

 

Bu makale 423 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz