söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiDÜNYA HEMŞİRELER GÜNÜ


DÜNYA HEMŞİRELER GÜNÜ 

 

12-18 Mayıs günleri arasında Hemşireler Günü ve ya Hemşireler Haftası olarak kutlanıyor. Dünden bugüne hemşirelerimizin, doktorlarımızın ve hasta bakıcılarımızın hastanelerimizde görevleri sırasında alkışlanmaya değer büyük hizmetleri vardır, Özellikle  son birkaç aydır Korona Virüs Pandemim (Saygını) Mücadelesinde (Şubat 2020’den yazdığım bu tarihe kadar) 12 - 24 saat çalışan  doktorlarımız, hemşirelerimiz ve tüm sağlık çalışanlarımızın fedakârca  gayretleri takdire  değerdir.  Bir vatandaş olarak onların bu ulvi hizmetlerini gönülden kutluyorum. Milli Mücadele tarihimizde bu saygın hemşerilerimizin de büyük katkıları olmuştur. Bunlardan bir kaçının adını vermek istiyorum.

Safiye Hüseyin ( Elbi - 1881-1964) İngiltere’de ateşe- Dışişleri hizmetinde bulunan Ahmet Paşa’nın kızıdır. Öğrenimini Avrupa’da yapmıştır.

Türkiye’de modern hemşericiliğin gelişmesine büyük katkısı olan Safiye Hüseyin (Elbi), şefkat ve meslek aşkıyla dopdolu bir kadındı. Batı kültürüyle yetişen bu ilk hemşiremiz, saltanat döneminde Almanya ve İsviçre’de düzenlenen milletler arası kongrelere katıldı. İlk defa ulusumuzu bu alanda temsil etti. Yabancı devletlerden iftihar ve takdir nişanları aldı. Onunla birlikte Milli Mücadele tarihimizde sağlık işlerinde kahraman askerlerimizin savaşlarda yaralarını saranlardan Hemşire Kerime Sahalar ve Münire İsmail’i de unutmamak lazımdır.  Bu hemşire kahramanlarımızı da rahmetle anıyorum.

Cumhuriyetin ilanından sonra da tüm hayır Kurumlarında ve derneklerde üstün bir feragatle çalıştı. Hemşirelik mesleğiyle ilgili hayli yazılar yazmış ve konferanslar vermiştir. (1)

“Önce İnsan” diyerek halkla hizmeti şiar edinmiş, insanların sağlıkları için çok önemli ve kutsal bir görevi ifa eden,  bu yüce mesleğin mensubu bütün fedakâr, cefakâr hemşirelerimizin “Hemşireler Gününü” kutlayarak meslek hayatlarında başarılar dilerim.

Sayın büyüklerimizden bir ricam olacak: Korona Virüs saygını ve mücadelesi bağlamında Türkiye’nin hemşirelere ve sağlık çalışanlarına büyük ihtiyacı vardır.   Halen yüzbinlerce hemşire ve sağlık çalışanı açıktadır. Bunların göreve alınmasını diliyorum.

Hayatımız ve sağlığımız için emek harcayan hemşirelerimizin Hemşireler Günü ve Hemşireler Haftasını bir kez daha kutlu olsun, çalışmalarında sağlık ve başarılar diliyorum.  kutlu olsun.

 

 HEMŞİRE HANIM

                   

Görevin kutsaldır köyden şehire

Daha genç yaşında, hanım Hemşire

Sığamazsın asla hiçbir şiire

Hastanın başında hanım Hemşire

 

Hastaya şifadır verdiğin ilaç

Ak kepin güzeldir başınızda taç

Hastalar her zaman, gül yüze muhtaç

Anasın, bacısın kanım Hemşire

 

Düşkünün dilinden anlar gibisin

Tatlı, güleç yüzlü canlar gibisin

Hastalar her zaman gül yüze muhtaç

Bitmez şiirimsin canım Hemşire…(2)

 

Abdülkadir GÜLER 

 

 --------------------------------------------------------------

BAŞSAĞLIĞI  

Gazetemizin kurucularından merhum M. Zeki Yavaş’ın oğlu, ilçemizin tanımış matbaacı esnaflarından Birlik Matbaasının kurucularından Halil Yavaş’ın vefat haberini üzülerek öğrendim. Halil Yavaş 67 yaşında idi. Halim, selim ve çalışkan bir insandı. Üzüldüğümü belirtmek isterim. Bu mübarek ramazan ayında Halil Yavaş’a Allah’tan rahmet, Yavaş ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.    

1- Ahmet Yurdakul /  Çanakkale Savaşları Araştırmaları.

2-Eylül Sonrası / Şiirler – Ankara-  2016

 

Bu makale 205 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz