söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSEVGİLİ ANNEM


SEVGİLİ ANNEM

 

Anne sevgisi bir başkadır. Duası ise çok kutsaldır. Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed ( a. s )  ne denli yerinde ve güzel söylemişler: “ Cennet anaların ayakları altındadır” diye.  Sevgili annemi 21 Mart 1920’de öbür âleme gönderdik. Aradan 40 yıl gibi bir zaman geçti. Kırk yıl bir insan ömrüdür. Annemin vefat ettiği zaman dünyaya gelenler şimdi torun torba sahibi olmuşlardır. Onlara ve çocuklarına sağlıklı günler ve hayırlı ömürler dilerim.

 

Geçen gün defterlerimi karıştırınca bir sarı defterimin yaprakları arasında “SEVGİLİ ANNEM” adlı bir şiirimi gördüm.  Bu serbest olarak yazdığım şiir, ayrıca bizim Söke’de yayımlanan Beşparmak dergisinde de yayınlanmıştır.  Ben ilkokul ve ortaokulda okuduğum günlerde veya başka günlerde evden çıkarken rahmetli annem bahçe sokağına kadar gelir ve öylece arkamdan bakardı. Annem yorulmasın diye sokağı değiştirmek zorunda kalıyordu.

 

Bir gün anneme sordum, “ anneciğim zahmet edip niçin arkamdan bakıyorsunuz, hem de ayakta, bana aynen şöyle dedi: Oğlum boyuna bakıyorum,  boyunu yürüyüşünü seyrederken çok mutlu oluyorum “ dedi. Ayıptır söylemesi ben de o yıllarda incecik tığ gibi bir delikanlı idim… O günler çabuk gelip, geçti  O günlerin kıymetini bilemedik.

 

Anneler Güne münasebetiyle tüm annelerin Anneler Günü kutluyor, aramızdan ayrılanlara Allah’tan rahmet, hasta olanlara acil şifalar ve yaşayanlarda da sağlıklı günler diliyorum. Annemden söz ederken bir de yüreği yanık şehit ve gazi anneleri vardır.  Bu saygı değer annelerin de Anneler Gününü kutluyor, onlara selam ve hürmetlerimi sunuyorum.  

 

Şimdi o günlerin anısına sevgili annem için yazdığım şiiri siz değerli okuyucularımla paylaşıyor ve sevgili annemi saygıyla ve rahmetle anıyorum. Mekânı cennet olsun.

 

SEVGİLİ ANNEM

 

Sen

Ne zaman

Evden çıksam, ayrılsam

Ardımdan çıkardın kapıdan

Dikkatli dikkatli öylece

Kâh sevinçli, kâh üzgün

Çiçek çiçek bakardın

Geçmişten geleceğe

Bakan gözlerle

Yansıyan bir hüzünle

 

Ve

Ardımdan

El sallar

Gözden kayboluncaya dek

Hep öylece bakardın

Yüreğime coşkun bir ırmak gibi

Ak pak akardın

Akardın

Doyasıya

Bakardın

 

Beşparmak, Yıl: 121, Sayı: 157- Söke 2010

 

Bu makale 127 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz