söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiDÜNYANIN GÜNDEMİ CORONA VİRÜS (2)


DÜNYANIN GÜNDEMİ CORONA VİRÜS (2)

 

Son söz olarak Corona Virüs görülmemiş büyük bir tehlikedir. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütüne ), göre 29 Mart 2020 tarihi itibariyle Vaka sayısı 600 bin,  ölüm sayısı 30 bini geçti.  Ekonomi büyük bir çöküntüye uğradı, fabrikaların çoğu kapandı, Hava uçuşlarına yurtiçinde ve dış hatlarda ara verildi, İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerde toplu taşımalar % 80 oranında azaldı.  Otobüs Seyahati kısıtlandı, Rize’nin Kadirli Beldesi karantinaya alındı, Beldeye giriş ve çıkışlar yasaklandı. Emekli Orgeneral Aytaç Yalman’da Corona Virüs’ ten dolayı aramızdan ayrıldı. CHP Eski İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğütçü test edildi, pozitif çıktı, ancak sağlığının iyi olduğunu ifade ettikten sora “^Evde Kal Evde Kal “  diyerek soyadı gibi öğütlerde bulundu.  Biz de Sayın Kadir Gökmen Öğütçe’ye geçmiş olsun ve acil şifalar diliyoruz. Sayın Sağlık Bakanımız 27 Mart 2020 günü yaptığı basın toplantısında: Vaka sayısı: 5698 ve 92 vatandaşımız vefat etmiştir. Bu yazımı bitirdiğim saatler ( 29 Mart 2020 )  günü vaka sayısının 9 bin 217’ye ve 131 vatandaşımızın vefat ettiğini medyadan öğreniyoruz.  Vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Yapılan test sayısı ise: 65 bin 446 oldu. 500’e ‘yakın vatandaşımız da taburcu olmuştur. Bu Corona Virüs felaketini milletçe birlik içinde mücadele ederek evde kendimizi izole kendimizi koruyalım ve söylenen kurallara uyalım. Bu işin şakası yoktur  aziz okuyucularım. 

Ve son bir dakika:

İngiltere Başbakanı Boris Johnson corona virüs test sonucunun pozitif çıktığını duyurdu. Johnsonn'un ardından İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock da corona virüse yakalandığını açıkladı. Dün de Veliaht Prens Charles corona virüs testinin pozitif çıktığını duyurmuştu. ( basından )

Bu büyük bir felakettir. Yüce Mevla’m tüm insanlığı ve özellikle güzel yurdumuzu korusun.  Birlik ve beraberlik içinde ortak akıl ve aklıselim bağlamında Cirona Virüsü yeneceğimize inanıyorum.  Verilen emirlere ve yapılan duyurulara uyalım. Ve “EVDE KAL”  sloganına riayet edelim.  Çünkü CORONA VİRÜS şakaya gelmez.  Sık sık söylenen 14 maddeye uyalım ve kendimizi izole edelim, mecbur olmadıkça sokağa da çıkmayalım. İlerde sokağa çıkma yasağı da gelebilir. Çünkü olağan üstü günler yaşıyoruz. Dünya olağan ve küresel bir sınav veriyor. Allah cümlemize sabırlar ve güç ve kuvvet versin. Millet olarak bizler birlik ve beraberliği seviyoruz. Tarihimiz bunun örnekleriyle doludur.

Bilimin ve ortak akıl ışığında sosyal ve toplumsal olarak devletimizin yanındayız. Yeter ki kendimizi izole edelim. Yardımlaşmayı asla elden bırakmayalım ve “EVDE KAL /  EVDE KAL”  sözlerine gönülden uyalım ve alınacak tedbirleri de elden bırakmayalım. Ancak fakirleri de unutmayalım, Yardımlaşmalı da ihmal etmeyelim… Tek kelimeyle dünya küresel bir sınav veriyor. Bizler de Türkiye olarak bu sınavda inançla ve güvenle başarılı olacağımıza inanıyorum. Şunu da  söylemek istiyorum   Sağlık Bakanımız   Sayın Dr. Fahrettin KOCA  gerçekten   iyi çalıştı, her akşam  rapor veriyor ve basın toplantısın  halkımıza   bilgi veriyor. Vatandaş olarak tüm sağlık çalışanlarıyla birlikte kutluyorum. Aşırım yapmadan tüm çalışanlara alkış diyorum, ancak bu alkış da yetmiyor, maddi yönden de onlara yardımcı olalım…  

Şimdi tam yardım zamanıdır, tartışmaya ve kavga etmeye gerek yok. Bu felaket karşısında tek yürek olalım. 

Sabır ve metanet cümlemize olsun,

Selam ve saygılarımla…

 

Bu makale 225 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz