söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiDÜNYANIN GÜNDEMİ CORONA VİRÜS (1)


DÜNYANIN GÜNDEMİ CORONA VİRÜS (1)

 

Merhabalar saygıdeğer okuyucularım, 

Hepinize gönülden  günaydınlar diliyorum. ve de işlerinizde sağlık ve başarılar diliyorum.

2020 yılı uğursuz bir yıl oldu. Elazığ, Malatya ve Van’da meydana gelen depremler birçok vatandaşımızın mal ve can kaybına neden oldu. Geçen soğuk kış günlerinde çoluk çocuk perişan oldular. Bu arada Suriye, İdlib ‘den gelen şehitlerimiz yürekleri bir kez daha yaktı. Anneler, babalar ağlarken gencecik gelinler dul, çocukları yetim kaldı. Şehitlerimizi rahmetle anıyor, başta silahlı kuvvetlerimiz olmak üzere, acılı ailelerine sabır ve baş sağlığı diliyorum. Ne desem nafiledir, ateş düştüğü yeri daha çok yakıyor. 

Bizler bu acı günleri yaşarken Corona Virüs mikrobu çıktı ortaya. Hem de nasıl çıktı ortaya? Bütün dünyayı yerle bir etti.  Büyük bir felaket oldu. Bu Tanrı’nın bir gazabıdır galiba? Çünkü kirletmediğimiz deniz, umman kalmadı mı? Küresel dünyaya belki bu bir uyarıdır.  Ben yetmiş yaşında bir insanım, bu tarihe kadar böyle bir felaket görmedim ve yaşamadım.  Corona Virüs Antartika kıtası hariç Asya, Avrupa, Amerika, Afrika ve Avustralya’ya kadar vardı. Yaklaşık 180 ülkeye ulaştı. 

26 Mart 2020 tarihi itibariyle dünya genelinde 499.187 Vaka, 22 bin 184 insan hayatını kaybetti. Can kaybının 27 bin 450 ‘ye ulaştığını öğreniyoruz. Coronanın önü kesilmiyor…120 bin 37 insan iyileşti 201 de halen hastanelerde tedavi görüyor. Birçok ülkenin hastanelerinde yer kalmadı, İspanya’da olduğu gibi hastalar yerde yatıyor. Bu rakamlar her geçen gün artarak büyüyor. Bu yazımı yazdığım sıralarda Türkiye’de 7 bin 629 vaka, 92 vatandaşımız vefat etmişti. 47 bin  823  test  yapılmıştır.  Sağlık teşkilatında büyük bir fedakârlıkla hizmet veren 31 sağlık personeli maalesef hayatını kaybetti. Bunların içinde 6‘sı doktordur. Sağlık teşkilatı başta Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca ile birlikte gerçek takdire değer görevler yaptılar. Sağlık teşkilatına gönülden alkış diyorum. Aramızdan ayrılanlara Allah’tan rahmet ailelerine baş sağlığı diliyorum. Büyük bir özveriyle hizmet veren sağlık teşkilatının tüm mensuplarına hükümetimiz tarafından tük çalışanlara destek vermeli, maddi ve manevi bakımdan onurlandırılmalıdır.

Corona Virüs önce Çin’den meydana geldi. Oradan ABD, İtalya, İspanya, Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Brezilya, İsviçre, Güney Kore, Hindistan, Kanada, KKTC, Türkiye, yakın komşularımızdan İran, Yunanistan, Bulgaristan, Suudi Arabistan’a kadar ulaştı. Mekke, Medine ziyaretçilere kapandı, Umre ve Haç gibi dini ziyaretler 2.Bir emre kadar yasaklandı. Bütün dünya küresel bir sınav geçirdi.  Bütün dünyada olduğu gibi bizde de Camiler ve mescitlerde topluca Cuma namaz kılmak yasaklardı. Kahveler, restoranlar, Çocuk oyun bahçeleri, spor alanları, Hamam, sauna, Sinemalar, AVM’ler, Esnaf dükkân ve mağazaları, tiyatro salonları, büyük pazar yerleri gibi yerler kapandı. Bu arada Eğitime ara verildi, Uzaktan Eğitim internet ortamında uygulanmaya başlandı. Maçlar ve yarışmalar ertelendi, Hükümetimizin emri doğrultusunda vatandaşlarımızdan su,  Elektrik telefon, İnternet ve doğal gaz gibi faturalar üç ay uzatıldı. Su faturaların parasını vermeyenlerin suları kesilmeyecek şeklinde genelgeler yayınlandı. Hatta bu konuda TBMM tarafından Sayın Cumhurbaşkanımıza yetki dahi verildi. Bu ara Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan G20 ülkelerine bir çağrı da bulundu, Tüm ülkeler arasında ortak bir çaba içinde bulunmalıyız Birlikte Corona Virüs konusunda Mücadele etmeliyiz “ dedi.  

Bu arada Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs önlemleri kapsamında ulusa sesleniş konuşması yaptı.  Sesleniş konuşmasından birkaç cümleyi sizlerle paylaşmak istiyorum: 

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Vatandaşlarımızdan tek ricamız önümüzdeki kritik günlerde hastalığın yayılma sürecini kırmak için genel ikazlara harfiyen uymalıdır. Böylelikle en kısa sürede normal hayatımıza dönebiliriz. Her vatandaşımızın canı bizim için ayrı önemlidir. Özellikle yaşlı insanlarımızın kesinlikle dışarı çıkmadan hayatlarını sürdürmeleri şarttır. Bunun için evde kal Türkiye diyoruz" dedi.

Aldığım notlar arasında meydana gelen kayıpları sizlerle paylaşmak istiyorum: İtalya’da Vaka sayısı: 7286, ölü sayısı 7500, İspanya ‘da ölüm sayısı İtalya’dan daha fazla öldü. Hastanelerde yer kalmadı hastaların çoğu yerde yatıyor. Ölümler ardı ardına geliyor. Ölü sayısı dört bini geçti. İspanya kâbus dolu günler yaşıyor. Avrupa’da kiliseler kapandı. NATO’YA başvurarak yardım isteğinde bulundu. İran’da da vaka sayılarının artığını öğreniyoruz. bu yazıyı yazdığım tarihe kadar (26.3.2020) ölüm sayısının 1433 ‘e ulaştığını öğreniyoruz. ABD’nin de ölüm sayısının 1000’ni açtığını TV’lerde ve sosyal medyadan öğreniyoruz. Ayrıca sık sık yayımlanan 14 kurula uymak, 65 yaşında olan büyüklerimizin sokağa çıkmamaları tavsiye edildi.

İtalya, İspanya, İngiltere ve Almaya gibi ülkelerde sokağa çıkma yasağı getirildi.  TTB den bu CORONA VİRÜS bu salgın ciddi bir iştir, şakaya gelmez “ diye rapor verildi. Avrupa Futbol Olimpiyatları iptal edildi, Türkiye’de Futbol Maçları İptal edildi,  Galatasaray’ın Ünlü Direktörü Fatih Terim Corona Virüs testi  yapıldı,  testi pozitif çıktı, yine GS Kulübü Yardımcısı Yusuf Günay’a da Corona Virüs testi yapıldı, onunki de pozitif çıktı, her ikisine de geçmiş olsun ve acil şifalar diliyorum. Bu arada yapılacak, ÖSYM Sınavları da ertelendi, KPSS Sınavları da Önümüzdeki Ekime kadar ertelendi. İstanbul Bağcılar Hastanesi Personeli tarafından toplu halde bir araya gelerek tüm vatandaşlarımıza “EVDE KAL” çağrısında bulundular. TÜSİAD ve TOBB’ den de aynı çağrı tekrarlandı. Vatandaşlarımıza “EVDE KAL” diyoruz. Söylemek çok kolaydır,  Aralarında 65 yaşında olup ta çalışan binlerce vatandaşımız vardır. Bunları düzenli bir maaşları yoktur,   sigortaları da yoktur,  Evde çoluk çocukları vardır. Devlet Baba bu gibi insanlara babalığını göstermelidir. Sözü uzattım galiba, 65 yaşında olan  Sayın   büyüklerimize  saygıda kusur etmeyelim. Onlar bizim  baş tacımızdır. Onlar  saygıya ve sevgiye layık insanlardır.

Dünya genelinde Corona Virüs ile mücadele kapsamında vatandaşlarına sahip çıkıyor. Örneğin ABD Başkanı Donalp Trump şöyle  diyor:  Vatandaşlarımız  hiç merak etmesinler. Onlar için büyük bir bütçe hazırladım. Evvel emirde her vatandaşımıza 1000 dolar ve çocuklarına 500 dolar vereceğim” diyor. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan ile birlikte Sayın Bakan ve Milletvekillerimiz de ellerini ceplerine koyup vatandaşlarımıza yardımcı olsunlar. Ayrıca Türkiye’deki holdinglerin sahipleri örneğin Sabancılar ve Koçlar biz de varız desinler… Bir ulus olarak zor bir dönemden geçiyoruz.  Başta devletimiz olmak üzere  her tarafa   yardım elini uzatmalıyız diye düşünüyorum.


Yazımız devam edecek...

--------------------------

NOT: Sökeli  hemşehrilerimizden ve benim de çok sevdiğim Velittin MUSLU'nun vefat ettiğini  üzülerek öğrendim. Bir dostumu daha kaybettim. Çok üzüldüğümü belirtmek isterim. Merhum Velittin Muslu'ya Allah'tan rahmet, Muslu ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun...

 

Bu makale 254 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz