söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiÇANAKKALE'DE  EŞEKLİ İKİ ADAM


ÇANAKKALE’DE  EŞEKLİ İKİ ADAM

 

Sevgili okuyucularım,

 Bu yıl Çanakkale Zaferimizin 105. Yılı Conora Virüsün gölgesi altında kutlandı. Aslında 18 Mart 1915 yılı dünya tarihinde büyük bir zaferdir.Bu unutulmaz Zaferde büyük yararlıklar gösteren “ Çanakkale Geçilmez” dedirten  Başta  Gazi M. Kemal Atatürk olmak üzere  tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyor, mekânları   cennet olsun diyorum.  Bu tarihi günlerle ilgili birçok anılar vardır. *Bunlardan Çanakkale’ de İki Eşekli adam” dan  söz etmek istiyorum.

BİRİNCİ ADAM:

Birinci adam bizim taraftan, 35. Piyade Alayının 2. Bölüğü’nde saka eri olarak görev yapan Hayrabolulu Hüseyin Topuz’dur. Hüseyin sorumluluk duygusuna sahip görevine bağlı kahraman bir Mehmetçiktir.  1915 Ağustosun yakıcı sıcağında cephede dövüşen asker arkadaşlarına ve subaylarına eşeğine yüklediği fıçılarla dağlardan, pınarlardan su taşıyan bir erdir.  Günlerden bir gün Hüseyin,   pınarlardan doldurup eşeğine yüklediği su fıçılarını, akşama kadar süren şiddetli çarpışmalar yüzünden, arkadaşlarına ulaştıramamıştır. Eşeği ile birlikte bir çukurun içine saklanıp düşman ateşlerinden kendini korumaya çalışmıştır. Susuzluktan yanan arkadaşlarına bir an önce su götürememiştir.  Bu arada yolunu da şaşırmıştır. Bu arada iki düşman askeriyle karşılaşıyor. Hüseyin işin fecaatini anlamıştır.  Soğukkanlılığını yitirmez, zekâsını kullanır. “ Su fıçılarını göstererek el ve kol hareketleriyle bu suları subaylarınıza hediye olarak getirdim ”diyerek kurtulmayı böylece başarır. Susuzluktan kıvranan  İngilizler adeta bayram ederler. Hüseyin’ i ağırlarlar. O gece yanlarında misafir ederler. Düşman subayları da ona ilgi gösterip suya karşılık düşmanın verdiği çikolatalar, konserve kutuları, bisküvi kutuları ile Türk siperlerine yaklaşır. Durumu arkadaşlarına ve subaylarına anlatır.” Kusura bakmayın gardaşlarım, der, hele siz bunları yiye durun, iki saate kalmaz, hepinizin matarasını doldururum evvel Allah “ der fıçı yüklü eşeğiyle su almak üzere uzaklaşır. Hayrabolulu Hüseyin Topuz’un öyküsünün özeti  bu.

İKİNCİ ADAM:

Jopn  Simpson Kirkpatırcık, karşı taraftan  bir sıhhiye eri. Yaralı askerleri taşımakla görevli. 25 Ağustos çıkarması sırasında adını duyurmayla başlamış. Önce bir eşek bulmuş kendine.  Yaralıları eşeğine bir heybe gibi koyup sahra hastanesine taşırmış.  Ateş altında yüzlerce yaralıyı kurtarmış olduğu söyleniyor. Eşeğine de Murphy adını takmış. Yine bir gün yaralı taşırken isabet eden bir kurşunla hayatını yitirmiştir. Mezarı Gelibolu Yarımadası’ndadır. Avusturya askeri tarihinde Simpson adı bir efsane olmuştur.

Büyük asker, büyük devlet adamı ve üstün nitelikleriyle onurla andığımızı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale de ölen askerler için 1934 yılında verdiği bir kısa demeci vardır.  Duygulanmamak mümkün değildir.  O günlerin anısına Atatürk’ün bu sözlerini buraya almak istiyor, şehit ve gazilerimizi bir kez daha minnetle ve şükranla rahmetle anmak istiyorum.

Atatürk’ün mesajı aynen şöyledir:

Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız.  Huzur ve sükun içinde uyuyunuz.  Sizler, Mehmetçiklerle yan yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen Analar!  Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız, bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır. (1)

Gazi M. Kemal ATATÜRK 

 

1-Umurlu’dan Çıktık Yola -  M. Kemal Yılmaz-  2001- İstanbul

-----------------------------------------------------------------------------------

 

Bu makale 220 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz