söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiAYDIN'DA BİR ŞİİR ŞÖLENİ (2)


AYDIN’DA BİR ŞİİR ŞÖLENİ (2)

 

Aydın Valiliğin katkılarıyla 20 Şubat 2020 Perşembe günü saat 09,30 da Aydın (Devlet Su işleri) DSİ 21. Bölge Müdürlüğü’nde Aydın Valisi Sayın Yavuz Selim Köşger’in himayesinde hazırlanan kahvaltıda şairler bir araya geldiler. 

Açılış Aydın Şairler ve Yazarlar Derneği başkanı Şükrü yaptı.  Daha sonra Arif Nihat Asya’nın ünlü “Bayrak”  şiirini okudu ve şairlere “ hoş geldiniz “ dedi.

 

Arif Nihat Asya’nın ünlü “Bayrak” şiirinde:

Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,
Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü,
Işık ışık, dalga dalga bayrağım!
Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Sana benim gözümle bakmayanın
Mezarını kazacağım.
Seni selâmlamadan uçan kuşun
Yuvasını bozacağım.

Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder...
Gölgende bana da, bana da yer ver.
Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar,
Yurda ay yıldızının ışığı yeter.

…………

 

Şükrü Öksüz bu şiiri okuyunca bir hayli alkış aldı. Böylece Arif Nihat Asya’da bir kez daha saygıyla ve rahmetle 45 yıl sonra anıldı.( 7 Şubat 1904- 5 Ocak 1975). Daha sonra Aydın Valisi Sayın Yavuz Selim Koşger katılımcılara “ hoş geldiniz, diyerek “sanatımıza, kültürümüze gönül verenleri seviyoruz.  Sizler sabahın erken saatlerinde yatağından kalkıp buraya kadar geldiniz. Bu çağrıma “ evet” deyip geldiğiniz için ben de sizlere teşekkür ediyorum “ dedi.  Programın sunuculuğunu Şükrü Öksüz yaptı.  Sırayla şair arkadaşları davet etti. Bana göre bu bir şiir pazarı idi.  Nasıl ki pazarda balanı, ürünlerini satmak isteyenler gibi şairlerimiz de şiirlerini tane tane okuyup geçtiler. Hepsinde sevgi vardı, saygı vardı, Şairlerin dizelerinde özlem vardı, epope, destani ve yiğitlik vardı. aşk vardı. Şiirler güzel okundu,  genel olarak birlik, beraberlik, sevgi ve saygı bağlamında şiirler okundu. Heyecanla şiirler okunda. Ayrıca Vali Bey’ e kitaplarını verenler oldu.  Bu güzel bir jesti. Bu satırların yazarı Abdülkadir Güler’de bu günün anısına özel olarak yazdığı şiirini bir çerçeve içinde Vali Bey’e armağan ettiler. Vali Bey’ de teşekkür ettiler…      

Şiir etkinliğine Aydın’dan, Nazilli’den, Söke ve Didim’den katılanlar oldu. Katılanların bazılarını yazıyorum: Şükrü Öksüz,  Ali Haydar Öztürk, Süleyman İncedal (Davazlı Süleyman),  Âşık Fani, (Yaşar Uyar), Savaş Sarıkaya, Beyhan Erdoğan, Erkan Acar, Ayten Bozkır,    Mehmet Dağdelen, Salih Erdim, Emin Çelimli, Osman Gökçe,  İbrahim Kirazlı,  Mehmet Orhan, Hüseyin Zeybek, Ergül Gül, Mehmet Işılak, Şaban Kahraman, Söke’den Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Tülay Sarayköylü,  Şennur Çoban Parıldar, Yaşar Çağbayır, Saffet Mantar, Nuriye Salum ve bu satırların  yazarı Abdülkadir Güler şiir etkinliğine katıldılar. Programda ayrıca Aydınlı ses sanatçılarımızdan Selda Avcı Temel, Ahmet Pehlivan’ın saz eşliğinde bir demet türküler sundular. Aydınlı halk ozanı Yaşar Uyar  (Âşık Fani) de sazıyla güzel türküler, ilahiler  okuyarak programa ayrı bir renk kattılar.

 Şairlerin şiir okumalarından sonra son konuşmayı Aydın Valisi Sayın Yavuz Selim Köşker yaptı. Kısaca şunları söyledi: Bir milletin birlik ve beraberliği sağlayan şairlerimizdir. Acı ve tatlı günlerimizde onlar şiirleriyle yanımızda olurlar. Necip Fazıl’dan, Yahya Kemal’den ve  Nazım Hikmet’ten   örnekler   sundu. Kısmet olursa ilerde Nazilli’ de, Söke’de ve Didim’de de buna benzer şiir etkinliklerini yapacağız, şairlerimizle ve halkımızla birlikte olacağız” diyerek tekrar şairlerimize ve katılımcılara teşekkür ettiler. Sözün özü Sayın Valimiz Yavuz Selim KOŞGER,  çalışmalarının yanı sırda  sanatımıza  ve kültürümüze   değer veriyor. Şairlerimizi,  yazarlarımızı  koruyor, onları eserleriyle  gün ışığına çıkarıyor. Sevgiyle onları bağrına basıyor. Tüm idarecilerimizin ve bundan örnek almaların diliyor, Sayın Valimiz Yavuz Selim Koşger’e armağan ettiğim şiirimden bir iki dörtlük ile yazımı bağlıyorum:

 

Sayın valim yetimlere baba ol

Sayın valim öksüzlere ata ol

Sayın valim ağlayana ana ol

Bir ozanım ben bunları beklerim

 

Sanatçıya değer verdin baş oldun

Saraylara mermer gibi taş oldun

Aydın-lara gönül verdin aş oldun

Yunus gibi taş atana GÜLER’ im…                          

 

Abdülkadir GÜLER

18 Şubat 2020- Söke

 

NOT: İDLİP’ te 2 şehidimiz var, 5 askerimiz de yaralıdır. Başta kahraman Silahlı Kuvvetlerimize ve acılı ailelerine baş sağlığı diliyor şehitlerimize Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun diyorum.

 

Bu makale 177 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz