söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiAYAĞINIZI DENK ALIN


AYAĞINIZI DENK ALIN

 

2019 yılında bir kampanya başlatılmıştı.  İç İşleri Bakanlığı tarafından 2019 yılı “Yaya Önceliği Yılı” olarak ilan edilmişti.  Bunun için de “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla ülkemizin her köşesinde etkinlikler düzenlenmişti.  Buna göre motorlu araç sürücüleri kavşaklarda ve yaya geçitlerinde yayalarla göz teması sağlandığı anda duracaklar ve yayaya yol vereceklerdi. Sanırım ilçemizde de Sayın Kaymakamımız öncülüğünde bu kampanyayla ilgili etkinlikler yapılmıştı.

Doğrusu bunları duymak da okumak da beni çok mutlu etmişti. Çünkü daha önce bulunduğum değişik Avrupa ülkelerinde bu uygulamalar zaten hayatın doğal akışı içindeydi. Bir yaya geçidinde elbette ki yayalara geçiş hakkı verilirdi. Çünkü  adı üstünde,  orası yayalar için düzenlenmiş bir alandı. Araçlar daha yaya geçitlerine ve kavşaklara yaklaşırken yavaşlamaya başlar ve orada olması muhtemel yayalara yol verebilmek için önlem alırlardı. Yaya olduğum zamanlar bana hep yol verdiler. Ben de sürücü olarak yayalara yol verdim. Zaten orada sürücü belgesi alan herkes bu kuralı bilirdi. 

Önemli bir ayrıntıyı daha ifade edeyim; oralarda kurallar uyulmak için konuluyor, karşı gelmek için değil.

***

Böyle kampanyalarla da olsa ülkemde de bu güzel uygulamanın yapılacağı, trafikte yayaların daha güvende olacağı düşüncesi elbette ki beni mutlu etti. Ama geçen zaman içinde gördüm ki,  bu iş öyle kampanyalarla falan olmuyormuş. Hani bir banka reklamında olduğu gibi anlayış ve felsefe değişikliğine ihtiyaç var. Bunu da dayatarak falan yapamıyorsunuz.

Yaya geçitlerinde birkaç defa bu kampanyaya güvenerek caddeye adımımı attım. Neredeyse öncelik öte dünyanın olacaktı. Ben o göz temasını sağladığımı düşünsem de sürücüler görmezden gelmeyi tercih ediyorlar. Elbette ki  bazı istisnaları ayrı tutuyorum. Ama büyük bir çoğunluk yaya geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak bir yana,  süratini bile arttırarak adeta niyet beyanında bulunup gerekli uyarıyı yapıyorlar; ayağınızı denk alın. Yani ben onların gözlerine baksam bile onlar ısrarla gözlerini benden kaçırıp yola bakmayı tercih ediyorlar.

***

Sözünü ettiğim reklam spotunda; “Anlayış farklı,  kültür farklı, felsefe farklı” şeklinde bir slogan kullanılıyordu. 

Daha önce de defalarca dile getirdiğim ulusal bir özelliğimiz var. Girişimlerde devamlılık sağlamakta pek de başarılı olamıyoruz. Büyük heveslerle başladığımız girişimlerin arkasını getiremiyoruz. Eskilerin bir sözü vardı;

“Türk gibi başla, Alman gibi  sürdür, İngiliz gibi bitir…”

Sanırım bu sözlerde de gerçeklik payı var. Bakınız 2019 yılı içinde yukarıda sözünü ettiğim kampanya başlatılınca başta İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ülkemizin bütün il ve ilçelerinde bu kampanya tanıtım toplantıları yapıldı. Mülki Amirlerin öncülüğünde yaya geçitleri kullanıldı. Taşıt araçları yayalara yol verdi. Sonra unutulup  gitti. 

Hiçbir kentimizde yapılan bu türlü etkinliklerde devamlılık sağlanamadı.

***

Son olarak üzülerek ifade edeyim ki, çoğu kez resmi araçlar ve hatta polis araçları bile öncelik yayanın diyerek bana yol verme gereği duymadılar. Onlara güvenip adımımı atmıştım da, korkuyla geri çekmek zorunda kaldım. 

Size de tavsiyem efendim; o kampanyaya güvenerek hareket etmeyin. Eğer gerçekten de öncelik hayatın diye düşünüyorsanız, sağınıza solunuza iyice bakıp karşıdan karşıya öyle geçin. Yaya geçidi çizgilerinin süs için çizildiklerini düşünün.

Aksi halde…

Allah korusun.

 

Bu makale 969 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz