söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiİÇİNE SİNDİREBİLME MESELESİ


İÇİNE SİNDİREBİLME MESELESİ

 

Son olarak Efeler Belediyesinde bir görevden alma gerçekleşti ve doğal olarak da yerel basın bu konuyu abartılı diyebileceğimiz şekilde gündeme taşıdı.  Bence de bu görevden alma önemliydi. Bunu daha da önemli  yapan ise olayın devamında yaşananlardı.

Sevgili okuyucu, yerel siyaseti yakından takip edenler bilirler;  31 Mart 2019 yerel seçimlerinin özellikle Cumhuriyet Halk Partisi için en dikkat çeken söylemi Büyükşehir Belediye Başkanıyla uyum içinde çalışmak olmuştu. Gerek Söke’deki Başkan Adayı Levent Tuncel,  gerekse Efeler’deki aday Fatih Atay seçim vaatlerinde kendilerinden önceki partili başkanları uyumsuz oldukları için eleştirip kendileri seçilirse Özlem Hanım ile büyük bir uyum içinde çalışacakları sözünü vermişlerdi.

O sözleri  verdikten sonra böyle garip sözler ve davranışlar biraz yersiz kaçmıyor mu?..

***

Siz sizden önceki  başkanları sorgulamadınız bile? Neden, niye, nasıl şeklinde bir merak ortaya koymadınız. Bu çekişmelerden tamamen ilçe belediye başkanlarını sorumlu tutarak kendinizin böyle bir hataya düşmeyeceğinizi, seçilirseniz tam bir uyum içinde çalışacağınızı ifade ettiniz. 

Hani uyum?..

Söke’de zaten lastik çabuk patladı. Seçimin hemen ertesinde ipler koptu. Hatta  iş öylesine ciddi boyutlara ulaştı ki, Büyükşehir Belediyesi  Koordinatörü CHP Genel Başkanının ziyareti sırasında belediye binasına alınmadı. Yine Genel Başkan kapı önünde halka hitap ederken arkada kulaklar bile çekildi.

İlçe örgütünde gerilmeler, bölünmeler oldu da ilçe kongresi zamanında  imdada yetişti. İlçe Başkanı Belediye Başkanı tarafından kendi kurup belediyeye bağışladığı şirketteki işinden çıkarıldı. Yani CHP’li Belediye Başkanı CHP İlçe Başkanının işine son verdi.

***

Bizler burada bu sıkıntıları yaşarken Efeler Belediyesinin Büyükşehir ile uyum içinde çalışmasını görür imrenirdik. Fatih Atay’ı da seçim öncesi sözünün arkasında durduğu için de takdir ederdik.

Yanlış anlaşılmasın,  ben biat kültürüne karşıyım elbette, ama uzlaşabilme ve beraber çalışabilme becerisi farklı bir şeydir ve özellikle yöneticiler için en önemli  zenginliktir. Fatih Beyin yılların tecrübesiyle bunu başarabildiğini düşünüyorduk.

İş orada da öyle değilmiş. Sanırım sadece uygun  zamanı beklemiş 

***

Barış Altıntaş’ı tanımam. BŞB ile birlikte ismini duymaya başladım. Özlem Hanım’ın yakın çalışma arkadaşlarından olduğunu, kendisine fevkalade güvendiğini ve görev süresince pek çok kez başkanlık için vekalet verdiğini  biliyorum.

Efeler Belediyesinde CHP listesine ilk sıradan girip Büyükşehir Meclis Üyesi olması da büyük bir olasılıkla Özlem Hanımın isteğidir. Belki de Başkan Yardımcısı görevine getirilmesi de… Sayın Çerçioğlu en azından bu görevlendirmeyi önceden onaylamış olmalıdır. Hal böyleyken bu görevden almanın elbette ki bazı sonuçları olacaktı. Yani siz Büyükşehir Belediye Başkanının yakın bir çalışma arkadaşını hangi sebeple olursa olsun, onun onayı ve bilgisi olmadan görevden alacaksınız da, Özlem Hanım  buna tepkisiz kalacak, öyle mi?..

İlla ki  bir tepki olacaktı. Bana göre bu tepki gayet hafif bir uyarı olarak verildi ama Fatih Bey sanırım bunu anlayamadı. Barış Altıntaş’ın son beş yılda defalarca olduğu gibi Büyükşehir Belediye Meclisine başkanlık yapmasını içine sindiremediği için toplantıyı terk etmiş. Açık açık da söylemiş; 

“İçime sindiremedim…”

Neden Başkan?

Neden içine sindiremiyorsun ki? Sen onu İlçe Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevinden aldın. Sen atadın, sen aldın. Büyükşehir Başkan Vekilliği görevi ise BŞB Başkanı tarafından verilen bir görevdir ve ilk kez olmuyor.

Ne yani, oldu olacak, sen istemiyorsun diye meclise de alınmasınlar…

Demokrasilerde içe sindirememek gibi bir ifade, kişinin ne yazık ki siyasi olgunluğa ulaşamadığının bir göstergesidir. Deneyimliymiş, yılların siyasetçisiymiş, gibi laflar benim için çok da anlamlı değil. Sayın Atay’ın  “içime sindiremeyip meclisi terk ettim” sözü sadece toyluktur. Ya da işin içinde başka bir iş var.

Acaba Sayın Çerçioğlu ile ipleri gerip bir kavga başlatmak için sebep mi  arıyordu? 

Gelecekteki hedefi Büyükşehir Belediye Başkanlığı mı?..

 

Bu makale 885 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz