söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKİM DOST, KİM DÜŞMAN?..


KİM DOST, KİM DÜŞMAN?..

 

İdlip’ten şehitlerimiz gelmeye devam ediyor. İnanın ki bu ülke evlatlarının büyük bölümü orada neden savaşıldığını bile bilmiyor.

Suriye’de Amerikan çıkarları var. O çıkarların korunması için orada bir Amerikan varlığı da mevcut. Suriye’nin Allah vergisi yer altı kaynaklarını büyük bir doymazlıkla sömürmeye ve bunu yaparken de özellikle ortalığı karıştırıp insanları birbirlerine kırdırmaya devam ediyorlar. Ganimetin en büyüğünü de onlar götürüyor ama nedense tek bir can kaybı vermiyorlar. Elleri cebinde patron havasıyla hareket edip biz de dahil, bölge ülkelerine havadan bakıyorlar. Aldıklarını zaten kendilerine hak olarak görüyorlar da, daha fazlası için de çaba gösteriyorlar. 

Öyle arsızlar ki, oradaki bütün terör örgütlerini besleyip gözetmelerine rağmen bize de “dost, müttefik” falan gibi alaycı yaklaşımlar gösterip gözümüze baka baka arsız davranışlarını sürdürüyorlar. Biz öfkeliyiz, acılıyız ve sesimizi yükseltiyoruz.

“Kanları yerde kalmayacak!..”

“Misliyle ödeteceğiz!..”

“Bizim kırmızı çizgilerimiz var…”

***

Suriye’de Rusya’nın çıkarları var. Deli Petro’dan bu yana hedef olarak koyup, hangi  yönetim gelirse gelsin, değişmeyen ülküleri olan sıcak denizlere inme hayalini sonunda gerçeğe çevirdiler. Artık Suriye’de askeri varlıkları var. 

Bizim despot, zalim, kan içici olarak tanımlayıp Suriye’yi yönetmesini içimize sindiremediğimiz Beşar Esat’ı müttefik olarak korumaları altına alıp ona silah ve mühimmat veren ve o yönetimin kendi çıkarları için gerekli ve önemli olduğunu her vesileyle ifade eden Rus yönetimi de ara sıra omuzumuzu okşayıp güya bizimle istişareler yapıyor. Ama şu anda Suriye’deki gelişmeler ve bu karmaşa aslında onların da çıkarlarına hizmet ediyor. Beşar Esat bize karşı Rusya güvencesini elinde tutabilmek için Putin’e her tavizi veriyor. 

Bizim askerlerimiz bombalanıyor. Şehitler veriyoruz. Acı çekiyoruz ve isyan ediyoruz.

“Kanları yerde kalmayacak!..”

“Misliyle ödeteceğiz!..”

“Kırmızı çizgilerimiz var…”

***

Sevgili okuyucu, yıllar önce okumuştum. Nerede okuduğumu da unuttum ama sanırım bizim durumumuza çok uyan ibretlik bir anlatı var. Paylaşmak istiyorum.

Bir demirci dükkanında çalışırken bir delikten çıkan yılanı görmüş ve elindeki eğeyi yılana fırlatmış. Kuyruğu kopan yılan hemen deliğine kaçmış. Demirci ne kadar aradıysa da yılanı bulamamış. Gece olup dükkanını kapatarak gittiğinde yılan deliğinden çıkarak aranmaya başlamış. İçi öfke ve intikam duygularıyla doluymuş. Bir köşede kuyruğunu koparan eğeyi görmüş ve hemen öfkeyle ısırmaya başlamış. Eğeyi ısırdıkça dişleri aşınmış ve sonunda diş eti kanamaya başlamış. 

Düşünmek lazım; asıl olan o eğe midir, onu fırlatan el midir?

Allah vatan görevini yerine getirmekte olan bütün yavrularımızı korusun. Ayaklarına taş değmesin

 

Bu makale 830 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz