söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiAYDIN'DA BİR  SÖYLEŞİ  ve ŞİİR  ETKİNLİĞİ (2)


AYDIN'DA BİR  SÖYLEŞİ  ve ŞİİR  ETKİNLİĞİ (2)

 

Kayda değer bir  şiir  ve söyleşi etkinliğini  izledik. Bize bu fırsatı verenlere sanatçılarımıza kadir kıymet, değer verenlere sonsuz teşekkürler ediyorum. Sağ olsunlar var olsunlar.  Sayın Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger sanatçılarımıza değer veriyorlar. Tüm idarecilerimize bundan örnek almalıdır. Onun bu ulvi hizmetlere hiçbir zaman unutulmayacaktır. 

Sevgili ağabeyimiz ve aziz hemşirem Ali Haydar Öztürk için böyle güzide bir etkinlikten dolayı onun adına yapılmasında ben de şahsen onur duydum. Emeği geçenlere selam olsun. Darısı dostlar başına olsun.  Ali Haydar Ağabeyimize sağlık dolu yıllar diliyor diliyorum. Bu etkinlikte onun şiirlerinden payıma düşen “ GURBETTE”  adlı manidar şiirini okuyarak ona selam ve saygılarımı sundum. Ali Haydar Öztürk’ün bu has duygulu şiirinde ünlü şairlerimizden Şair Ahmet HAŞİMİ hatırlatan güçlü ve sılayı, gurbeti hatırlatan dizeler vardır. Ahmet Haşim de bir şiirinde “ Akşam,  yine akşam”  diyordu. (Ahmet Haşim, 1884 - Bağdat, 4 Haziran 1933 –İstanbul ).Buraya kadar gelmişken Ahmet Haşim’i de saygıyla anmadan geçmek istemiyorum. Şair Ahmet Haşim’in adı geçen şiirinde şöyle diyordu:                                                                        

“ Kuşlar mıdır onlar ki her akşam
Âlemlerimizden sefer eyler?
Akşam, yine akşam, yine akşam
Bir sırma kemerdir suya baksam;
Akşam, yine akşam, yine akşam”  

                               Ahmet HAŞİM

Ahmet Haşim’den başka edebiyatımızda “Gurbet”   temasını işleyen başka şairlerimiz de vardır. Kemalettin Kamu,  Orhan Şaik Gökyay, Necip Fazıl Kısakürek,  Ozan Arif, Süreyya Berfe, Pir Sultan Abdal, Erzurumlu Emrah, Âşık Kerem ve Fethi Giray gibi şairlerimiz de vardır. Aslında bu ayrı bir yazma ve inceleme konusudur. Şair Kemalettin Kamu’ nun şu şiiri çoğumuzun ezberindedir. Bundan da iki dörtlük çalıp şairini saygıyla ve rahmetle analım:         

Gurbet o kadar acı
Ki, ne varsa içimde
Hepsi bana yabancı
Hepsi başka biçimde

Ne arzum ne emelim
Yaralanmış bir El’im
Ben gurbette değilim
Gurbet benim içimde

         Kemalettin Kamu (D.1901- Ö:1948 )

Şair Ali Haydar Öztürk, yaklaşık yarım asırdan daha fazla Şanlıurfa’dan ayrıdır. Dostlarından, arkadaşlarından ve  akrabalarından ayrı düşmüştür.  Gönlünde bir sıla,  gurbet özlemi vardır. Bunu El Yurduna düşenler bilir. Ali Haydar Öztürk , bu acı  gurbet günleri    bir bir  yaşamıştır. Lise-den sonra İstanbul’a ve oradan Amerika’ya göçmüştür. Yüreği memleket hasretiyle yanmaktadır.  İşte “Gurbette”  adlı şiiri bize bu duyguları vermektedir. Bir yerde Ahmet Haşim’i hatırlatan duygular vardır. İşte adlı “Gurbette“  
İşte “Gurbette “  adlı şiiri:

GURBETTE

 

Bahtım gibi her şey yine küskün

Düşmüş suların göğsüne akşam

Aheste adımlarla batan gün

Karadı adımlarla ne yana baksam

 

Çamlarda gariplik, kayalar mor

Gözler gibi mahmur kara sular

Yalnızlığı gurbette duyuyor

Ruhumda karardıkça ufuklar.

                  

                             Ali Haydar ÖZTÜRK

----------------------------------------------------------------------------

GURBET: İs. Ar. Gurbet / Doğup yaşanılmış olan yerden uzak yer. “Ben gurbette değilim / Gurbet benim içimde. K. Kamu. Gurbet acısı: doğup yaşanılan yerden uzak olmanın verdiği üzüntü, sıkıntı. Gurbet kelimesinden (sözcüklerden), başka kelimeler de vardır.  Örneğin gurbet eli, gurbetçi, Gurbetçilik, -ği, gurbetlik, gurbet zede gibi… TDK. Sözlüğü Sayfa: 898.

 

Bu makale 112 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz