söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiOKULLARIN ISITILMASINDA YOLSUZLUK İDDİALARI


OKULLARIN ISITILMASINDA YOLSUZLUK İDDİALARI

 

Bu konu bana bir ay kadar önce bildirilmişti. Çok sevdiğim bir dostum arayarak bazı öğretmenlerin kömür konusunda şikayet belirttiklerini, buna göre; kömürlerin kalori değerinin yedi binler civarında olması gerekirken üç binler seviyesinde olduğunu, okulların bu kömürlerle ısıtılamadığını söylemişti. 

Yapmış olduğum küçük bir araştırma sonucu bu iddiaların gerçek olma ihtimalinin fazla olduğu kanaatine varmıştım. Emin olmak için araştırmaya devam ederken CHP Aydın  Milletvekili Süleyman Bülbül tarafından konunun meclis gündemine taşındığını ve Milli Eğitim Bakanı tarafından cevaplanması istemiyle soru önergesi verildiğini öğrendik. Sayın Bülbül sorularını çok net sormuş, umarım cevap verilir ve bu cevaplar da kuşkuları giderecek ve kamu vicdanını rahatlatacak netlikte olur.

***

Sevgili okuyucu, biz bunlara artık alıştık. Bizim siyasi geleneğimizde iktidar erkine sahip olanların yandaşlarını kollaması ne yazık ki artık sıradan bir uygulama olmuştur. Gerek iktidar partilerinin, gerekse yerelde belediye başkanlıklarını kazanan partilerin mensupları bir şekilde korunup kollanırken hiç değilse tedarik ettikleri mal ya da hizmetin kalitesinde sahtekarlık yapmasalar belki de tepkiler sınırlı kalabilirdi. Ama görünen o ki,  bazı insanlar doyumsuz oluyor ve hep daha fazlasını istiyor. Bunu sadece iddiaların odağındaki kömür ihalesi için söylemiyorum. Aynı iddiaları hayatın her anında görebiliyoruz.

Yapma kardeşim, sana bir kıyak yapılmış, ciddi bir rekabete girmeden ihaleyi kazanmışsın. Hiç olmazsa işini dürüst yap, malını temiz sat. 

***

Süleyman Bülbül’ün iddiaları duymazdan, görmezden gelinecek iddialar değildir.

“Yakılan kömürlerin kalitesiz olmasından dolayı kalorifer kazanlarındaki su ısı seviyesinin 40 derecenin üzerine çıkmadığı belirtilmektedir…”

Şaka gibi değil mi?

40 derecelik sıcaklık kalorifer sisteminin kendisini bile ısıtamaz, sınıfları nasıl ısıtsın? Bu iddia doğruysa bu kömürü okullarımıza satanlarda ve elbette ki satın alanlarda hiç mi Allah korkusu yok? Soğuklarda o minik yavrular üşürken hiç mi vicdanınız sızlamıyor? Allah’tan korkmuyorsunuz, kuldan da mı utanmıyorsunuz?..

Bülbül’ün şu soruları da mutlaka cevaplanmalıdır:

“Eğer ihale sonucunda teslimat yapılmadan önce gerekli testler yapılmadıysa neden yapılmamıştır? Bu testlerin yapılmaması görevi ihmal ve kamuyu zarara uğratmak kapsamındadır. Bu konuyla ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?”

“Şartnamede ithal kömür ibaresi kullanılmasına rağmen kömür torbalarının içine yerli kömür karışımı yapıldığı ve kömürlerin kalitesi ve kalorisinin düşürüldüğü iddiaları araştırılmış mıdır?”

Sayın Bülbül benim de çok merak ettiğim bir soruyu en sona bırakmış. 

“Şartnamede belirtilen kcal/kg şartlarına uyan kömürün ülkemizde de çıkarılabiliyor olmasına rağmen şartnamede neden ithal kömür ibaresi yer almaktadır?”

Sahi, bu ülkede bulunan ve çıkarılan bir kömürü beğenmeyip aynı değerde bir kömürün satın alınması için ihale şartnamesi düzenlemenin mantığı var mı? Alınan o kömürün şartlara uygun olmaması ayrı bir ayıp da…

Umarım Sayın Bakan bu sorulara tatmin edici cevaplar verir. Süratle bir soruşturma açtırıp konuyu inceletir ve bu işte kusuru ve ihmali olanlar için gereğinin yapılmasını sağlar. 

Bu ülkede artık yapanın yaptığı yanına kazanç olarak kalmamalı.

İÇİMİZ YANDI

ELAZIĞ ve MALATYA'da meydana gelen deprem ne yazık ki canlar  aldı, ocaklar yıktı. Milletçe içimiz yandı. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyorum. Umarım ve dilerim ki, yaralar çok çabuk sarılır.

Milletimizin başı sağ olsun. Allah bir daha böyle acılar göstermesin.

 

Bu makale 691 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz