söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiDAHA ELEŞTİRİLER BAŞLAMADI BİLE


DAHA ELEŞTİRİLER BAŞLAMADI BİLE

 

Geçen haftanın ilçemizdeki gündemi  bir milletvekili ile bir muhtarın karşılıklı atışmalarıydı. Halbuki bu kentin ve bu bölgenin ne kadar fazla sorunu var. Ülkemizin ne kadar fazla sorunu var…

Gündem bu mu olmalıydı?

Sorunun kaynağı galiba deve güreşlerinde Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na gösterilen ilginin AKP’nin Sökeli Milletvekili Metin Yavuz’a gösterilmemiş olmasıymış. En azından sosyal medyaya düşen açıklamalardan bunun böyle olduğunu anlıyoruz. Muhtar da Deveciler Derneğinin Yöneticisi olduğundan vekilimiz tarafından durumdan sorumlu tutulmuş.

İşin daha başka bilmediğimiz tarafları var mı bilemem, ancak eğer olay buysa söyleyecek laf bulamıyorum. Bir ülkenin milletvekili böyle şeyler için hiç küslük yaratır mı? Hem madalyonun başka bir tarafı daha var; sizin kamuoyu nezdinde bir köy muhtarı kadar etkiniz yok mu?

Sonuçta polemiğe taraf olan muhtar en fazla beşyüz oy almıştır,  siz ise onbinlerce seçmenin oyu ile seçildiniz. Muhtar o kalabalığı sizin aleyhinize nasıl örgütlesin?..

Yoksa aldığınız oylar sizin değil mi? Size değil de partinize mi verildi?..

***

Siyaset adamları her duruma karşı hazırlıklı olmak zorundadırlar. Alkışı nasıl normal ve memnuniyetle karşılıyorlarsa tepki ve eleştirileri de normal ve olgunlukla kabul etmelidirler.  İnsanlar bazen günlük tepkiler bile verebilirler.  Bu tepkileri karşılayamayacaksanız o etkinliklere gitmeyeceksiniz.

Özellikle deve güreşleri çok farklı bir etkinliktir. Katılımcıları da farklıdır. Bu güreşlerin fanatik izleyicileri bütün dikkatini arenada güreşen hayvanlara verirler. Kim gelse dönüp bakmazlar. İşi alkol de alarak bir eğlence ve coşku şeklinde yaşayanların ise zaten o anki zevklerini bozmamak gerekir. Geçin oturun yerinize. İsteyen alkışlasın, isteyen protesto etsin.

Büyükşehir Belediye Başkanı izleyicilerin arasına indi diye aynısını yapmak zorunda değilsiniz ki?..

***

Halkın üzerinde yerel yöneticilerin etkisi doğal olarak fazladır. Belediyeler yerel politikaların uygulanıp yerel hizmetlerin gerçekleştiği kurumlardır. Elbette ki belediye başkanlarının  halk arasında her zaman karşılığı vardır. Ama milletvekili öyle değildir. Özellikle iktidar partisine mensup vekiller hizmette tatmin edici olamazlarsa böyle tepkilere her zaman hazırlıklı olmak zorundadırlar. Ulusal siyasette verilen kararlar ve yapılan uygulamalar bile vekillere fatura edilir. Bu nedenle de alınganlık yapmamak gerekir. Muhtara küsmek millete küsmektir.

Üstelik kimse kimseye şirin görünmek, karşılayıp uğurlamak zorunda değildir. Orada bir şenlik havasında geleneksel bir etkinlik gerçekleştiriliyor.  Muhtar da bu işin düzenleyicilerinden olarak o işe odaklanır. Vekil karşılamak gibi bir tasası niye olsun ki?..

***

İşin bir de sonrası var elbette. 

Sayın Vekil muhtarlarla bir toplantı düzenlemiş. Bu toplantıya söz konusu muhtar,  yani  Burunköy Muhtarı Muharrem Kaçar katılmamış. Ama yerine mahalleyi temsilen bir arkadaşını göndermiş. Sayın Vekil buna da çok sinirlenmiş ve gösterdiği tepki de ayarsız olmuş. Hakaret diyebileceğimiz laflar  etmiş. Bu iş hiç hoş olmamış. Bir milletvekili bir muhtar için böyle laflar eder mi?

Bırakınız halkın teveccühüyle seçilmiş olan bir muhtarı, sıradan bir vatandaş için de böyle laflar edemezsiniz. 

Muhtar sizin davetinize katılmak zorunda değil. Ayrıca mazereti olabilir.  Hastalık vardır, aile fertleriyle ilgili sıkıntı vardır, bir sürü şey olabilir. Yani siz “gel” dediğinizde koşup gelme zorunlulukları yoktur.  Bu neyin öfkesi ki?..

***

Son söz; makamlar gelip geçicidir. Bir gün muhtarlık da biter, vekillik de biter. Geriye kalacak olanlar yapılan işler, söylenen sözler olacaktır. Önemli olan da kubbede hoş bir seda bırakabilmektir. 

Sayın Vekil, daha yeni seçildiniz sayılır. Henüz kimse sizi eleştirmedi. Bu kadar gerginlik ve öfke niye? Durun bakalım, zaman içinde eleştiriler artacak, o zamanlar olacakları düşünmek bile istemiyorum.

 

Bu makale 703 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz