söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBU KARARIN MANTIĞI VAR MI?..


BU KARARIN MANTIĞI VAR MI?..

 

Geçtiğimiz yıl Söke Belediye Meclisinin aldığı bir karar şimdi vatandaşları kara kara düşündürüyor. Bu karar önerisini meclis gündemine alıp oylattıran da elbette belediye yönetimi. Yani Başkan Levent Tuncel ve yakın çalışma arkadaşları.

Sevgili okuyucu, biliyorsunuz ki yaklaşık sekiz yıldır harcamalarımız arasında  katı atık parası diye bir ödeme de yer almaya başladı. Evlerde ya da iş  yerlerinde oluşan atıkların çöp konteynırlarından alınarak bertaraf merkezlerine götürülmesi için alınan ücret. Yasa koyucu bu parayı alma mantığını “kirleten öder” tanımıyla açıklamış. Yani çöpleri kim üretiyorsa parayı da o verecek. Bunun en güvenli tahsilat yolunu da su paralarıyla birlikte tahsil edilmesi olarak belirlemiş. 

Çöplerin alınıp bertaraf merkezlerine götürülmesi görevi ilçe belediyelerine verilmiş. Bu işlem için gereken kaynak tam maliyet hesabıyla hesaplanıp mevcut mükelleflere paylaştırılarak her ay su paralarına ilave olarak toplanması uygun görülmüş.  Buna göre Aydın Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan ASKİ Genel Müdürlüğü bu tahsilatı her ay su paralarıyla birlikte gerçekleştirip bir sonraki ay ilgili belediyenin hesabına aktarıyordu. Bu iş için bundan daha çabuk, daha güvenli ve de daha adil bir yol da mümkün değildi.

***

Söke Belediye Başkanını anlamak gerçekten de mümkün değil. Yeni hizmetler üretmesinden zaten ümidi kestik de, hiç olmazsa düzgün bir şekilde devam eden hizmetleri sekteye uğratmasa buna da şükredeceğiz.

Sayın Başkan, işleyen güzel bir sistem varken neden bozuyorsun?

Mecliste bu öneri kabul edilirken mevcut uygulamada bu paraların belediye hesabına geç aktarıldığını, ama su paraları yerine emlak vergileri üzerinden alınırsa tahsilatın daha çabuk yapılabileceği ve paraların daha çabuk hesaplarında olacağı ifade edilmiş.  

Yine Fuzuli’nin o ünlü deyişini huzurlarınıza getireceğim:

“Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil.”

Bu kadar saçma bir gerekçe olabilir mi?

Katı Atık paraları su parası üzerinden tahsil edilse bir ay sonra hesaba geçecek. Haydi diyelim ki gecikti, iki ay sonra olsun. Ama emlak vergisiyle alındığında altı ayda bir toplanacak. Bunlardan hangisinde bekleme süresi daha fazla?..

***

Bir başka çok önemli konu da yasanın ruhu olan “kirleten öder” mantığı. 

Kirletenler elbette ki evlerde oturan insanlar. Bunlar suyu da kullanıyorlar, çöpü de üretiyorlar. Ama bu insanların büyük bir bölümü kiracı oldukları için emlak vergisi mükellefi değiller. Bu durumda nasıl gidip de katı atık parası ödeyecekler?

Ya da soruyu başka türlü soralım; burada asıl mükellef kimdir? Ev sahipleri mi, yoksa kiracılar mı? Tahakkuklar emlak vergileri üzerinden yapılacağı için doğal olarak ev sahipleri borçlu olacaklar. Ama kirleten kiracılar olduğu için asıl borçlunun onlar olması gerekiyor. Bu durumda kiracı gidip de parayı ödemezse borç ev sahibine kalacak. Bu durum adil midir? Yasanın ruhuna uygun mudur?

Böyle bir şey gerekli miydi?

Üstelik her ay su parasıyla birlikte 10-12 lira bir parayı bulup vermek çok zor değildi. Şimdi altı aylık birikmiş 60-70 lirayı ödemek daha mı kolay?

Sahi, bu kararın sebebi nedir? Büyükşehir ile inatlaşmak desem, bu uygulama onların işine gelir. Bir angaryadan kurtuldular. 

Söke Belediyesinin çıkarı ne oldu?

Bu iş burada kalmaz diye düşünüyorum. Eğer yanlış karardan dönülmezse yargıya çok iş düşecek.

 

Bu makale 743 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz