söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKİTAPLAR ARASINDA: “ŞAİRİN PARMAK İZİ”Nİ OKURKEN


KİTAPLAR ARASINDA: “ŞAİRİN PARMAK İZİ”Nİ OKURKEN

 

                                           

 

Kitabın adı: Şairin Parmak İzi “ 

Yazarı: Rıza Aslan,

Basıldığı yer:  Artshop Yayıncılık, İstanbul,

Birinci Basım: Ocak 2013

Kapak Tasarım:  Canan Karatogma,

Sayfa: 198

 

Merhaba Rıza Aslan Bey,

Bana armağan ettiğiniz “Şairin Parmak İzi“ kitabınızı bir kez daha alıp okuyorum ve de okudukça şiirimiz konusunda bir şeyler öğreniyorum. Öncelikle sizlere ve kitapta imzası olanlara, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar var olsunlar diyorum.

“Şairin Parmak İZİ “adlı kitabınızın giriş bölümünde şair Veysel Çolak’tan da söz ediyorsunuz.  Veysel Çolak benim okul arkadaşımdır. Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünde iken (1973 - 1976) birlikte aynı sınıfta okuduk.1974 yılında Veysel Çolak Milliyet Gazetesinin hazırladığı bir şiir yarışmasında mansiyon ve ben de 1974 yılında Diyarbakır Yüksek Okullar arasında yapılan bir şiir yarışmasında birincilik ödülü almıştım.  V. Çolak şiir dünyasında iyi bir yere geldiğine inanıyorum. Siz de aynı okuldan mezunsunuz. Bir ara bizim Söke’de yapılan “ Şiir Kitap Günlerine” geldiğini öğrendim, bir demet çiçek alıp onunla kucaklaşmak istedim. Ne yazık ki erken ayrıldığını söylediler… Görüşemedik, her neyse… Buradan okul arkadaşıma selam ve sevgilerimi gönderiyorum.

Kitabınızda başka adı geçenlerden şair ve yazarlardan Oğuz Tümbaş yarım asırlık bir şair arkadaşımdır. Şiirini gerçek anlamıyla yaşayan bir insandır. O, 1970’ lerde Ankara’da iken çıkardığı ÇELE dergisinden bu yana dostluğumuz vardır.  Halen de görüşüyoruz.. Diğer şairlerimizden M. Attila Özkırımlı, Mazhar Alphan,  Hidayet Karakuş, Ahmet Ada, Abdülkadir Budak, (Ankara’da Sıncan İstasyonu dergisini çıkarıyor), Bülent Güldal,  Ahmet Günbaş,  Ramazan Tekinel,  Hüseyin Alemdar gibi şairleri çeşitli şiir ve kitap günlerinde bir araya gediğimizi anımsıyorum. Bunlar da hoş sanatçılar. Sanat ve kültür dünyamızda bizlere ve etrafına ayna tutan ışık, tutan sanatçılardır.

Kitapta şiirlerini ve yazılarını çeşitli yayın organlarında, Antolojilerde okuduğum başka imzalar da vardır. Onlardan da birkaçının adı yazayım:

Yavuz Özdem, Sadık Yaşar, Neslihan Perşembe,  İlkay Coşkun, Aslıhan Tüylüoğlu, Özlem Tezcan Dertsiz Onur Sakarya, İlker İşgören, Cihat Baskın, Gökben Derviş, Ertan Yılmaz, Barış Keçeli ve Eşref Yener gibi imza olarak sanat dergi ve seçkilerden eserlerini okuduğum kişilerdir.

Bu eseriniz çok güzel ve yorucu bir emek ve çaba sonunda hazırlanmıştır. Yüreğinize sağlık. Sizleri tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum. “Şairin Parmak İzi” ni okuduktan sonra ufak bir şiir yazdım. Onu da sizlere armağan ettim. Bu düşüncelerimle birlikte sizlere selamlarımı, sevgilerimi gönderiyor ve nice kitaplara imza atmanızı diliyor bir şiirimle sizlere Merhaba diyorum:       

              

ŞAİRİN PARMAK İZİ”

 

Şair Rıza Aslan’a sevgiyle 

Her “şairin parmak izi” var

Yerden göğe değin her yerde

Başı dumanlı bütün evrende

Barış üstüne, sevgi üstüne

 

Şairin kaleminde aydınlık akıyor

Terleyerek, usanmadan

“ Yer demir gök bakır “ diyerek

Sonsuzluğa giden bir çaba

 

Ve de yürekten bir merhaba diyor,

Makam, şöhret bir şey beklemeden  

Bulutları bir araya getiriyor

Kırlara, bozkırlara sicim sicim

Yağmur yağsın diye

 

Bağ, bahçe,  köy, kasaba çiçek olsun

Huzur bulsun baba oğul, er de

 

Sencileyin hür, sencileyin özgür

“Şairin parmak izi” var her yerde…

 

Abdülkadir GÜLER

10.01.2020- SÖKE

 

Bu makale 208 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz