söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE ÇAYI VE SİYASET


SÖKE ÇAYI VE SİYASET

 

Söke çayı konusunda nihayet güzel diyebileceğimiz bir gelişme yaşandı ya, siyaset adamlarımız da hemen durumdan pay çıkarmanın gayretine düştüler. Bir tarafta Ak Parti MKYK Üyesi metin yavuz, diğer tarafta aynı partiye mensup  TBMM Kit Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş ardı ardına beyanatlarla bu büyük hizmete sahiplenme yarışına girdiler. Allah razı olsun, iş yapsınlar da sahiplensinler elbette.

Sevgili okuyucu, iş ballandıra ballandıra  anlatılıyor da, bazı konuların tam olarak açıklığa çıkmadığı düşüncesindeyim. Sürekli olarak dillerde dolaşan bir “Söke Çayı Projesi” lafı var. Ama projenin ne olduğu konusunda çok da fazla bilgimiz yok.

Gerek ihale ilanından, gerekse vekillerimizin açıklamalarından anladığımız kadarıyla bir adet köprü ve iki sıra taş duvar işi ihale edildi. 

Bu mudur?

Yani göklere çıkarılan, ballandıra ballandıra anlatılan Söke çayı Projesi bu mudur?

***

Açık olmak lazım. Abartmamak lazım. Günü kurtarmak için umut sömürüsü yapmamak lazım…

Söke Çayı’nın eğer bir projesi varsa buna göre genişliği ne kadar olacaktır? Derinliği ne kadar olacaktır? Tabanı için ne düşünülüyor? Çevre düzenlemesi nasıl olacaktır?..

Bir çayın iki tarafındaki duvarları yenileyip bir de köprü yapmak proje mi oluyor?..

Sökeli vekilimiz birkaç hafta önceki yatak temizliği meselesine de değinmiş. Maksat hizmet israf olmasın durumları… O yatak temizliğini de bir kere daha hatırlatmış hem de başkalarının hizmetlerini israf ederek…

“Hatırlanacağı üzere, belediye dükkanlarının boşaltılıp yıkılmasının ardından Söke Çayı’nın temizlenmesi gerekiyordu. DSİ Bölge Müdürlüğümüze bağlı ekipler gerekli tüm temizlik çalışmalarını gerçekleştirmişlerdi.”

İşte bu sözler daha önce yapılan bir hizmetin görmezden gelinmesi anlamını taşıyor. Çay üstü dükkan ve otoparklar yıkıldıktan sonra yatak temizlenmiş ama geçen süre içinde gerek doğanın şartları, gerekse atılan çöpler nedeniyle tekrar temizlenme ihtiyacı ortaya çıkmıştı. 

Neyse, Sayın Yavuz’un zaman zaman böyle unutkanlıklarına alışığız zaten. Ama yukarıda ifade ettiğim soruların cevabı mutlaka verilmelidir. Çay için öncelik sadece duvarların örülmesi değildir. Bakın Sayın Yavuz’un sözünü ettiği yatak temizliğinden bu yana kısa bir süre geçmesine rağmen çay tekrar kirlendi. 

***

Bize daha önce ifade edilen bazı rakamlar vardı. Buna göre çayın genişliği 20 metreye indirilecek yüksekliği de 4ört metre olacaktı. Rakamlarda farklılıklar olabilir ama böyle bir ölçü vardı. Yapılan ihalede bu durumdan söz edilmiyor. Eğer çay yatağı için bir çalışma yapılmaz da böyle bırakılırsa yapılacak olan diğer çalışmaların özlediğimiz, olmasını istediğimiz Söke Çayı i,le bir ilgisi olmayacak diye düşünüyorum. Biraz daralıp yeni duvarlara sahip olacak ama yine içinde koyunlar otlayacak. Yine bazı noktalarda lağım akacak. Yine bazı yerleri çöplük olacak…

Ülkemizin pek çok yöresinde ıslah edilmiş dereler var. Bazılarının fotoğraflarını bir özlem olarak paylaşıyoruz ve çok da heves ediyoruz. Bizim vekillerimizin bu konuda hiç mi hevesleri yok?

Bu konuda beni yalanlayan, aslında duvarlarıyla, tabanıyla, çevre düzenlemesiyle bütün bir proje olduğunu ve Söke’ye görsel bir güzellik katacağını iddia eden bir açıklama gelirse özür dileyip buradan paylaşacağım.

 

Bu makale 896 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz