söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBİR GURBETÇİ'DEN YERLİ OTOMOBİL YORUMU


BİR GURBETÇİ’DEN YERLİ OTOMOBİL YORUMU

 

Stuttgart Mercedes Firmasının ana bölümünde çalıştığını ifade eden Recep Çalışkan isimli yurttaşımız da yaptığı paylaşımla bu yerli ve milli otomobil polemiğine katılmış. Yazdıkları bana göre çok önemli. Çünkü sektörün en tanınmış markalarından birinde iddialı bir görevde bulunuyor.  Yazılı ve görsel basında çıkan beyanatları görünce kendini sorumlu hissetmiş.

Recep Bey çalıştığı firmada “Güvenilir kişi” olarak Genel Kurul toplantılarına katılma, Yönetim Kurulu ve işçi temsilciliklerinin aldıkları kararları, yenilikleri ve hedefleri anında görüp öğrenme şansına sahip olduğunu ifade ederek bu konuda fikir beyan etme sorumluluğu hissediyor.

“Meğersem iki günde her önüne gelen araba uzmanı olmuş. Yetmedi, elektrikli araba uzmanıymışlar. Madem bu kadar uzmanımız vardı, her konuyu iyi biliyorduk, neden bu kadar bekledik? Geçen zamana yazık değil mi?..”

Aslında zararın neresinden dönersek kazançtır diye düşünenlerdenim. Geç başlamak hiç başlamamaktan iyidir de, ben o kadar fazla uzmanımız olduğunu düşünmüyorum. Çünkü o uzman kesilenlerin büyük bölümü zaten her konuda uzman. Uzaydan söz edin size hemen gezegenlere giden uzay aracı yapsınlar. Hızlarını alamayıp zaman makinesi bile yaparlar da, sonra dünya bizi kıskanıyor diye beyanatlar verirler. 

Bu kardeşimiz galiba uzun süredir Türkiye’ye gelip kahvehanelerimizde oturmamış. Bizim kahvehanelerde ne uzmanlar var. Her gün dünyayı yeniden dizayn ediyorlar.

Neyse, çok da fazla ciddiye almamak gerekir. 

Ama bu yurttaşımız Almanya’da çok kaldığı için basında yer alan bu beyanatları fazla ciddiye alıyor.

***

Yerli ve milli olan her şeyin başı üstünde yeri olduğunu söyleyen Recep Çalışkan kim yaparsa yapsın, yerli arabamızdan gurur duyacağını ifade ediyor. 

Kendisi bu beyanatlarda gördüğü doğruları şöyle sıralamış:

“Ülkemiz son 20-25 yılda otomobil yan sanayisinde dünya lideridir. Ülkemizde bir çok yabancı araba üretilmektedir. Çok iyi yetişmiş ve deneyimli uzmanlarımız var. Yeni yetişen genç nesil bu konuların uzmanı olarak çok iyi yetişiyor. Dizayn, estetik, görüntü konusunda Çin, Kore ve Japonya’dan daha zarifiz. Ülkemiz yerli arabada çok geç bile kaldı. Genç nüfusa sahip bir ülkeyiz. Çok büyük bir talep var. Yabancı arabalara milyarlar harcıyoruz…”

Bu tespitlerin hangisine yanlış diyebiliriz ki?.. Elbette ki bu kardeşimizin durum tespitinde bir sıkıntı yok. Ama bazı şeylerin de hayata geçmesi için sadece niyet yetmiyor. Kararlılık, tutarlılık ve de en önemlisi güven konusunda sıkıntı yaşanmamalı.

Millet, “Madem yerli ve milli araç arayışları vardı da Tuzla’daki askeri arazi araçları fabrikası niye kapandı? Duraydı ve silahlı kuvvetlerimizin ihtiyacı olan arazi araçlarını üretmeye devam edeydi” diyorlar.

Recep Bey Alman otomobil endüstrisi için de bazı tespitlerde bulunuyor:

“Almanya dünyanın en çok ve en kaliteli araba üreten ülkesidir. Mercedes, Audi, BMV, Porsche, VW, Opel… Bu şirketlerin her biri her yıl onlarca yeni model çıkarırlar. 2018 yılında altı milyon araba üretildi. Bu fabrikalardan her birinin bütçesi neredeyse Türkiye’nin bütçesi kadardır…”

Bunlar çok önemli tespitler. Doğrudur, sözü edilen fabrikalarda on binlerce işçi çalışıyor ve sağlanan katma değer o ülke ekonomisini ayakta tutuyor. Sözü edilen otomobil firmalarını Almanya’dan çıkarsanız inanın ki geriye çok fazla bir şey kalmaz.

Recep Çalışkan’ın tespit ve düşüncelerini paylaşmaya yarın devam edeceğim.

 

Bu makale 839 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz