söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMİLLETVEKİLİ SAVAŞ DA KONUŞTU


MİLLETVEKİLİ SAVAŞ DA KONUŞTU

 

Ak Parti Aydın Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş  da konuşmuş.  Yani şimdi Sökeli Vekilimiz Sayın Metin Yavuz bu kadar çok konuşup her konuda fikir beyan ederken Mustafa Beyin sessiz kalmasını yadırgıyorduk. Darısı AKP’li diğer vekillerimize diyelim.

Efendim, Sayın Savaş 2020 bütçesi üzerine konuşmuş. Sağ olsunlar, biz anlamayız diye anlayabileceğimiz bir değerlendirme yapmışlar. Her ne kadar bazı bölümlerini anlamakta hala zorluk çeksem de emeğe saygı gereği yine de teşekkür ederim. Öyle ya, üşenmemiş, bizim için bütçeyi anlaşılır hale getirmeye çalışmış.

Sayın Savaş’ın açıklamalarında beni en fazla endişelendiren şu tespiti oldu:

Kabul edilen bütçe bu nedenle çok önemli. 2020 yılı bütçesi, ekonomide dönüşüm ve değişim sürecinin en temel destekleyicisi olmayı hedeflerken çok önemli bir mali disiplini esas alıyor.”

Ben bildim bileli bir bütçede mali disiplin lafları ediliyorsa savurganlığa hazır olmak gerekiyor. 

Ekonomideki değişim ve dönüşüm süreci lafını da anlamadım. Bizler yıllardır tükettiğimiz kadar üretemeyen, bu nedenle de bütçe açığımızı borçlanarak ve de mülk satarak kapatmaya çalışan istikrarlı bir ekonomik modele sahibiz. Bunun neyini nasıl değiştireceğiz?

Milletvekilimiz sürdürülebilir büyümeden söz ederek bütçenin bunu desteklediğini ifade ediyor: Üretimde artışı sağlayacak işaretler göremiyorum. Borçlanma limitimizi zaten doldurduk. Bu durumda satacak bir şeylerimiz kaldıysa büyüme sürdürülebilir ama kalmadıysa bu iş zor görünüyor.

“2020 yılı bütçe büyüklüğünün bir önceki yıl bütçe kanununa göre yüzde 14'lük bir artışla 961 milyar TL’den 1 trilyon 95,5 milyar TL’ye çıkması teklif ediliyor"

Eğitim benim için çok önemli. Emekli bir eğitimci olarak bu konudaki hassasiyetime Sayın Savaş’ın açıklamalarında bir cevap  bulunca mutlu oldum. Aynen paylaşıyorum efendim:

“2020 yılı bütçe teklifinde eğitime önemli bir pay ayrıldı. 2019 yılında 161,1 milyar TL olan bütçe ödenek miktarı 2020 yılı için yüzde 9,3 artışla, 176,1 milyar TL’ye yükseltildi.”

Şimdi burada sorulacak bir soru var. Sayın Vekil, Bütçe büyüklüğü %14 artarken eğitime ayrılan payın %9,3 artması bizi memnun mu etmeli? Bu durumda eğitime önemli  bir pay mı ayrılmış oluyor? Eğitime ayrılan payın en azından bütçe artış oranı kadar olması gerekmez miydi?

Sağlığa ayrılan pay %20 oranında artmış. Bu artışın neye göre yapıldığı, konulan kaynakların nerelere harcanacağını da öğrenebilsek… Çünkü sağlık hizmetleri artık son derece pahalı hale geldi. Ak Parti iktidarının ilk yıllarında en başarılı oldukları alan belki de sağlık hizmetleriydi. Ama şu anda sosyal güvencesi olan hastalar bile sağlık kurumlarına gidip ilaç yazdırmaya korkuyorlar. Eczanelerde alınan katkı paraları hastaları daha da hasta edecek düzeye geldiler.

Özel hastanelere zaten hangi rahatsızlık için giderseniz gidin, bir dizi tahlil yapmadan bırakmıyorlar. Eh, onlar da ucuz değil hani…

Sayın Savaş’ın açıklamalarında bütçe gelirleri için kaynakların neler olduğu yer almıyor. 

Şu açıklamalardan da ne anlayacağımı bilemedim:

“2020 yılı bütçesinde ekonomimizin yabancı tasarruflara bağımlılığını kalıcı olarak azaltmayı ve cari açığın da milli gelire oranını yüzde 1,2’nin altına düşürmeyi hedefliyoruz. Özellikle Savunma Sanayi'nde ortaya konan millileşme politikasıyla ve teröre karşı yürütülen etkin mücadelede elde edilen büyük başarılar bu politikanın ne kadar doğru bir karar olduğunu bütün bir dünyaya açıkça gösteriyor.”

Bankalarımızın büyük bir bölümü yabancı yatırımların eline geçmiş. Büyük şirketlerimizin de öyle… Sizler hangi yabancı tasarruftan söz ediyorsunuz?

Sayın Vekil, biz sizin gibi ekonomi eğitimi almadık ama şu kadarını görebiliyoruz; bizde yabancı tasarrufu çekecek bir cazibe kalmadı. Hepsini satıp bitirdik. 

Savunma sanayiinde millileşme işi de açıklanmaya muhtaç diye düşünüyorum. Şu tank palet fabrikası işinde kamu vicdanı tam olarak tatmin olmuş değil.

Neyse, yaşayıp göreceğiz. Allah sonumuzu hayır etsin.

 

Bu makale 597 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz