söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiCUMARTESİ NOTLARI


CUMARTESİ NOTLARI

 

Geçtiğimiz günlerde ülkemiz tarihinde acıyla hatırlanacak bir olayın yıl dönümünü yaşadık. Acemi karar vericiler tarafından yönetilen bir ülkede iyi niyetle bile olsa bazı yanlış kararların hangi telafisi mümkün olmayan sonuçlar meydana getirdiğini bize büyük acılar yaşatarak anlatan Sarıkamış şehitlerimizi andık. O kahramanlar ağır kış koşullarında eksik teçhizatla düşman üstüne salınmışlar ve ne yazık ki tek kurşun bile atamadan donarak şehadet şerbetini içmişlerdi.

Yere göğe sığdıramadığımız, üç kıtada hüküm sürmüş olan Osmanlı İmparatorluğu ne yazık ki yanlış yöneticilerin yanlış kararları sonucu güç kaybedip askerini donatabilecek imkanları bile yitirmiş. Sonra da daha önceleri yetersiz askeri gücü nedeniyle kaybettiği toprakları geri alabilmek umuduyla güçlü gördüğü Almanya’nın yanında Birinci Dünya Savaşına katılmış, müttefiklerinin Rusya içlerinde zor durumda kalan askeri varlığını rahatlatmak için gerekli hazırlıkları tamamlamadan doksan bin yiğidimiz kara kışta Sarıkamış’ta cepheye sürülmüştü.

O kadar zayıf ve çaresiz durumdaydılar ki, ayaklarında çarık, üstlerinde yazlık giysilerle düşmanla savaşamadan soğuğa  teslim olmuşlar ve can vermişlerdi.

Onları andık. 

Bu yiğitler nasıl anılabilir, onlardan  bu ülke insanı olarak nasıl helallik istenir bilemiyorum. Allah mekanlarını cennet etsin. Allah milletimizi ve milletin bağrından çıkan ordumuzu yanlış kararlardan ve böylesi büyük felaketlerden korusun. Yiğitlerimizin ayakları taşa değmesin. Her daim Allah yardımcıları olsun.

***

Geçen hafta bir kahramanımızı da andık.

Esat Mahmut Bozkurt anıldı. Memleketi olan Kuşadası’nda hayatıyla ilgili söyleşiler yapıldı. Keşke daha fazlası yapılabilseydi…

Bu kahramanımızı, Atatürk’ün silah arkadaşı ve de Türkiye Cumhuriyetinin ilk Adalet Bakanını bu ülke insanı ve de gelecek kuşaklar daha iyi  tanımalı değil midir?

Bu konuda birkaç söz de ben etmek istiyorum.

Esat Mahmut Bozkurt Atatürk’ün başlattığı Kurtuluş Savaşının zafere ulaşması için gereken silah, mühimmat ve insan gücünün temini, ayni  zamanda oluşturulacak milis güçleriyle işgalci Yunan ordusunun yavaşlatılması için Kuvayı Milliye teşkilatını kurma çalışmalarına öncülük etmiştir. Bu hizmetten Söke de nasibini almıştır.

Aydın’da  genç bir okul müdürüyken Yunan işgaline karşı çıkıp tutuklanan ve sonra kentten kaçıp Bağarası’na gelen Ahmet Emin Arkayın ile Söke’de buluşmuş, bu vatansever öğretmen öncülüğünde bölgenin ilk Kuvayı Milliye Teşkilatı Bağarası’nda kurulmuştur.

Bu teşkilat bölgede çok hayırlı hizmetler gerçekleştirmiş, savaş  boyunca sürekli olarak Ankara’ya mühimmat ve erzak gönderirken oluşturulan milis kuvvetleriyle de Yunan askerlerinin Menderes Nehri’ni geçmeleri engellenmiştir.

Ahmet Emin Bey de savaş süresince Esat Mahmut Bozkurt ile iletişim içinde olmuş, büyük taarruz sırasında Nazilli Kaymakam Vekilliği gibi görevlerde bulunduktan sonra 1924 yılında yapılan seçimlerde Aydın belediye Başkanı seçilmiştir.

Bu kahramanların öyküsünü “Bu Şehrin İnsanları” isimli kitabımda anlatmıştım.

Ruhları şad olsun. Yüce Allah milletimize bir daha böyle acı günler yaşatmasın.

***

Son olarak bir kahramandan daha söz edeceğim. Uzun uzun anlatmaya gerek yok. Bugün bile “Keşke Yunan Ordusu kazansaydı” diyecek kadar bu millete ve milletimizin değerlerine düşmanlığını açık açık ifade eden hainler Cumhuriyetimizin ilk yıllarında kin ve nefret dolu yürekleriyle genç bir evladımızı hunharca katletmişlerdi. 

Kahraman şehidimiz Kubilay cumhuriyetimizin simgelerinden biri olmuştur. Bu millet sonsuza kadar bu kahramana minnet duyacaktır. 

 

Bu makale 356 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz