söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiHABERİN YARISI YOK


HABERİN YARISI YOK

 

Geçen hafta Belediye Başkanımız bir toplantı yapmış. Sivil toplum temsilcilerini, oda başkanlarını falan toplayıp bazı basın kuruluşlarını da çağırarak proje açıklamış. Biz basından öğrendiğimiz kadarını biliyoruz. Bir otopark projesiyle bir de spor kompleksi projesi. Resmi müsabakaların bile yapılabileceği bir havuz…

Bir de elektrik santralı işi var. Bu konularda yeri geldikçe düşüncelerimizi paylaşırız da, galiba bu haber eksik yapılmış.

Basında bu kadarı yer aldığından biz de bu kadarını duyup öğrenmiştik. Toplantının bir başka gündemi de varmış ama, nedense basınımız o konuyu pas geçmiş. Düşündüm,  nedenini bulamadım. Ancak, orada çok önemli konuşmalar olmuş. Bazı oda temsilcileri bazı konulardaki sıkıntıları tepki boyutunda ifade etmişler. Bunlar çok önemli şeyler. 

***

Efendim, toplantının basında yer almayan gündemi Sökespor olmuş. Başkan sivil toplum temsilcileri ve odalardan Sökespor için yardım talep etmiş. Yani kırk yılın başı insanları toplayıp bir diyalog başlatmak istemiş, orada da iş para istemeye varmış. Üstelik istenen para az da değil. 600 bin lira ihtiyaçtan söz edilmiş. Doğrusu bu istek çok garibime gitti. Bundan birkaç ay önce Belediye Başkanına kısa bir ziyarette bulunmuştum. Zaten ilk ve son ziyaretim oldu. Orada Başkan sözü  Sökespor’a da getirip öz kaynaklara dönülmesi gerektiğini, kendi çocuklarımızla başarılı olabileceğimizi söylemişti. Bana göre tespitleri doğruydu ama o sohbetten sonra Türkiye’nin en uzak coğrafyalarından bile transferler yapılmıştı da, bir yazımda “oldu olacak yurt dışından da futbolcu alalım” demiştim. 

O transferler de yetmemiş ki şimdi yeniden paralar isteniyor. Böyle yapmak işin kolayına kaçmak olmuyor mu? 

Verin parayı, yöneticilik yapayım…

Bu durumda elbette ki bazı tepkiler olmuş. Bir oda başkanımız söz isteyip çok önemli bazı tespitlerde bulunmuş.

“Siz esnafın durumunu bilmiyor musunuz? İnsanlar siftah yapamadan kepenk kapatıyorlar. Sürekli olarak esnaftan para istiyorsunuz. Zincir mağazalardan isteyin, Söke’nin girişindeki alışveriş merkezinden isteyin…”

Bu sözlere başka destekler de gelmiş. Çimento fabrikasından istenmesi de önerilmiş. Başkan bu fabrikanın beş bin lira teklif ettiğini, bunu da almadıklarını ifade etmiş.

İlginç değil mi?

Söke gibi sorunları gerçekten çok olan bir ilçenin Belediye Başkanı nelerle uğraşıyor?

Sökespor’a para toplamak için hayali projeleri bahane ediyor.

***

Bu da bir şey elbette. En azından toplantıya katılan toplum önderlerinden bazıları eteklerindeki taşı dökme fırsatı bulmuşlar. Yine çok değerli oda başkanlarımızdan Refik Karataş Mimarlık ve Tasarım Fakültesini dile getirmiş.

“Sökelilerin parasıyla yapılan okul orada açılamadan duruyor. Benim minibüsçü esnafım kazançlarını o okula bağışlayarak yapımına katkıda bulundular. Diğer esnaflarımız da aynı şekilde. Ama okul orada kapalı bir şekilde duruyor. Bunun için bir şeyler yapılması gerekmez mi?..”

Gerekir elbette kardeş. Gerekir de, bunun için inanmak, kararlı olmak, takipçi olmak ve istemek gerekir. Parti kongreleri yerine bu işlerle uğraşmak gerekir.

Başkan rutin işler yerine projelere önem verdiğini ifade etmiş. Bence rutin işleri doğru ve güzel bir şekilde yapsalar o bile yetecek.

 

Bu makale 925 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz