söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiDAVUTOĞLU VE PARTİSİ


DAVUTOĞLU VE PARTİSİ

 

Bir senedir konuşuluyordu, sonunda kuruldu. Bilmem neden ama, ben hiç heyecanlanmadım. Bu parti kuruldu diye geleceğe ait ümitlerim de artmadı. 

Yaklaşık yirmi yıldır bu ülkeyi yöneten kadroların bir bölümü ayrılıp başka bir parti kurarak yönetime talip oluyorlarsa ben bundan niye umutlanıp da heyecan duyayım. Sayın Davutoğlu ve yol arkadaşları önce çıkıp öz eleştiri yapmalı, geçmişleriyle hesaplaşmalıdırlar.

Belli ki mevcut yönetimden ve bu yönetimi temsil eden Ak Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan hoşnut değiller. Tayyip Beyin yönetim anlayışını, yönetim biçimini beğenmiyorlar. Bu anlayışla ülkenin ve ülke insanının beklentilerinin karşılanamayacağını düşündükleri için de yönetimi kendileri devralmak istiyorlar. 

Bu durumda Sayın Davutoğlu önce bazı sorulara cevap vermek zorundadır:

--Birlikte yola çıkıp zaman içinde sürekli olarak “beraber yürüdük biz bu yollarda” şarkısını söyleyip birlikte yağan yağmurlarda ıslandığınız eski genel başkanınızla neden fikir ayrılığına düştünüz? Yola çıkarken sahip olduğunuz düşüncelerde hangi değişiklikler oldu?

--Yoksa siz değişmediniz de Sayın Erdoğan mı değişti? Eğer öyleyse onun düşüncelerinde hangi değişiklikler oldu ve bu değişiklikler sizi neden rahatsız etti?

--Sayın Erdoğan sizi başbakan olarak görevlendirirken hangi hasletlerinizi görerek bu güveni ve tercihi ortaya koydu.  Bu bir şartlı görevlendirme miydi? Evvelden bazı şartlar ileri sürülmüş müydü? Yoksa size olan güveniyle bu görevlendirmeyi  tereddütsüz yapmış mıydı?

--Daha sonra adeta azledilerek görevden alındınız. Bunun niye böyle olduğunu kamuoyuna açıklamanız gerekmez mi? Sayın Erdoğan sizi kendisi göreve getirmesine rağmen neden görevden aldı? Hangi konularda başarısız oldunuz ya da onu hayal kırıklığına uğrattınız?

***

Bu sorular ortada durduğu sürece Gelecek Partisinin geleceğinin olacağına inanmıyorum. Geçmiş geleceğin bir göstergesidir. Geçmişin hesabı verilmeden geleceğe yürümeye kalkarsanız gönlünüz de aklınız da hep geçmişte kalır.

Bakınız, daha parti kuruluşunu ilan etmeden Sayın Cumhurbaşkanı Davutoğlu’nu suçlamaya başladı. Bazı yolsuzluk iddialarında bulundu. Her ne kadar artık bu türlü iddia ve suçlamalar günümüzde sıradanlaşmış olsa bile bu iddialar sayın Ahmet Davutoğlu’nu rahatsız etmiş olacak ki hemen karşılık verip bütün eski yol arkadaşlarını, hatta Sayın Cumhurbaşkanını bile suçladı.

Bu hep böyle mi olacak? 

Bizler siyaset adamlarının bütün bilgi, beceri ve dikkatlerini ülke yönetimine, milletimizin ve devletimizin yüksek menfaatlerine yoğunlaştırmalarını beklerken onlar sürekli olarak “tencere dibin kara, seninki benden kara” muhabbetleri mi yapacaklar?

***

Son söz; ben bu yeni kurulan partiye pek ısınamadım. Adını gelecek koysalar da, ben kendilerinde bir gelecek göremedim. Umutlarım yine CHP, İyi Parti ittifakı üzerinde yoğunlaşıyor. Elbette ki, MHP’nin eski günlere dönmesi hayalini de kuruyorum.

Galiba CHP-İyi Parti ittifakı iktidara yürüyor.

 

Bu makale 545 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz