söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiTERMİK KOMEDİ


TERMİK KOMEDİ

 

Önce gazetedeki arkadaşlar söyledi. Şaka olduğunu düşünüp inanmak istemedim. Şu termik santrallerle ilgili yazımı vermiştim. Hani filtre takılma zorunluluğu iki buçuk sene daha uzatılmıştı ya, işte o konuya yaptığım eleştiri ve yorum yazısını. Yasanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından veto edildiğini söylediler, inanmadım. Sonra medyadaki yazıları gösterdiler…

***

Sevgili okuyucu,  bunun bir ilk olduğu vurgulan haber ve yorumlar görülüyor. Yani Sayın Cumhurbaşkanı  ilk kez bir yasayı veto etmiş. Daha önce parlamenter sistemin cumhurbaşkanıyken de hiçbir yasayı veto etmemiş ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde de böyle bir olay yaşanmamış. Basın bunun  bir ilk olmasını öne çıkarmış da garipliği üzerinde hiç durmamışlar.

Sayın Cumhurbaşkanı  yasayı veto ederken de esip gürlemiş. Pek çok kez yaptığı gibi yine vatan ve milletin menfaatlerini öne çıkaran güzel sözler söylemiş. Allah razı olsun, bu sözler için hepimiz de mutlu olduk. Ama kafamıza takılan soruların cevaplarını da merak ediyoruz.

***

Bu ülkede onsekiz yıldır Sayın Erdoğan’ın sözünün üstüne söz koyan olmadı. Özellikle de cumhurbaşkanlığı dönemlerinde hiç olmadı. Üstelik Ak Partiye mensup milletvekillerinden böyle bir tepki zaten söz konusu bile olamazdı.

Bir keresinde Türkiye Cumhuriyeti’nin son Başbakanı Binali Yıldırım açık sözlülükle beyan etmişti. “Sayın Cumhurbaşkanı bir şey söylediyse biz o lafın üstüne başka laf söyleyebilir miyiz” diyerek bu gerçeği bütün doğallığıyla ifade etmişti. 

Sayın Erdoğan’a karşı söylem ve eylemleri olmadığı halde belki içlerinden mırıldandıkları için Ahmet Davutoğlu başbakanlık görevini bırakmak zorunda kalmamış mıydı?..

Bütün bunlar ortadayken, bu son olay biraz garip görünmüyor mu?

***

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AKP’li vekiller kayıtsız şartsız Sayın Erdoğan’ın iradesine boyun eğerler. İçlerinden bir tanesi bile muhalif bir söylemde ve eylemde bulunamazlar. Şimdiye kadar böyle bir şeye şahit olmadık. Zaten böyle bir niyet beyanı olanlar bir daha vekil olamazlar.

MHP’li vekiller de isteyerek ya da ittifak gereği AKP ile uyum içinde davrandıklarına göre mecliste görüşülerek kabul edilen bu yasa tasarısından daha önce Cumhurbaşkanının habersiz olması mümkün müdür?

Sayın Erdoğan’ın parti gurubunu çok sıkı bir şekilde kontrol ettiğini, partili cumhurbaşkanlığı modelinde zaten bunun çok güç olmadığını hepimiz biliyoruz. Kendisinden gizli bir yasa teklifi hazırlanarak meclis gündemine alınabilir mi? O yasa teklifi mecliste görüşülürken Cumhurbaşkanının haberdar olmaması mümkün mü? Böyle bir şeyi öğrendiği anda Sayın Erdoğan önceden bilmese bile konuyu hemen öğrenmek istemez mi?..

Ne şimdi bu?

***

Yasa teklifi AKP ve MHP oylarıyla mecliste kabul ediliyor ve onay için Cumhurbaşkanına sunuluyor. Sayın Cumhurbaşkanı da bu yasayı görür görmez hemen isyan ediyor. 

"Biz bunları böyle çalıştıramayız. Siz çok para kazanacaksınız diye biz halkımızın zehirlenmesine müsaade etmeyiz. Bir tarafta halkım diğer tarafta sermaye var. Kimse kusura bakmasın"

İsteyen kusura baksın elbette Sayın Cumhurbaşkanım da, şu vekillerinize bir soraydınız; halkımızın zehirlenmesine müsaade eden bir yasayı mecliste kabul ederek sermayeye hizmet eden bu yasayı neden çıkardılar? Neden halktan yana değil de sermayeden yana tavır koydular?..

Son olarak bir şey daha paylaşıp konuyu kapatayım. Cumhurbaşkanımızın vetosu üzerine çok mutlu olan Ak Partili vekillerimiz Sayın Erdoğan’a teşekkür etmişler. Kendilerinin bu hatasını veto edip halkı koruduğu için şükranlarını ifade etmişler.

Ben de bu konuyu burada kapatayım, yoksa kafayı yiyeceğim.

Efendim, aslında bugün golf tesisleriyle ilgili yazacağımı duyurmuştum. O yazıyı yarın okuyacaksınız.

 

Bu makale 702 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz