söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiÖĞRETMENLER GÜNÜNDE M.KEMAL YILMAZ'I ANMAK


ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE M.KEMAL YILMAZ’I ANMAK

 

Atatürk’ün doğumunun 100. yılı olan 1981 senesinde Türkiye’de ilk kez kutlanan Öğretmenler Günü için bu tarihin belirlenmesinin sebebi de Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mekteplerinin  Başöğretmenliği görevini kabul ettiği tarihin 24 Kasım 1928 oluşudur. Bu tarih göz önüne alınarak 24 Kasım 1981’den bu yana 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlanmaktadır. 

Gazi M. Kemal Atatürk'e Başöğretmen adının verildiği günlerden bu yana her yıl 24 Kasım Öğretmeler Günü şanına yakışır bir şekilde kutlamalar yapılıyor. Bu yıl da yurdun her köşesinde olduğu gibi ilçemiz Söke’de buna benzer kutlamalar yapıldı. Başta Gazi M, Kemal Atatürk olmak Türk Milli Eğitime hizmetleri geçmiş ve aramızdan ayrılan öğretmenler rahmetle ve saygıyla anıldı, yeni göreve başlayanlar Öğretmenlik Mesleği adına yemin ederek Yeni görevlerine başladılar. Öğretmenler Günü münasebetiyle konuşmalar yapıldı, anılar anlatıldı ve şiirler okundu. Bu konuda basında da geniş yer verildi.

Ben de bir öğretmenim, hem de bu göreve gönül vermiş bir öğretmen olarak beni bir dağ köyüne gönderseler,  hiç arkama bakmadan güle güle giderim.

Ben bu yazımda dost, arkadaş ve hatta bir ağabey olarak sevdiğim, tanıdığım ve hatta onun hayat öyküsünü yazdığım Eski Aydın Milletvekillerimizden Eğitimci şair- yazar M. Kemal Yılmaz’dan bu günün anısına ondan da biraz söz etmek istiyorum. Hemen ifade edelim ki onun benim üzerimde bir hayli hakkı var. Onu anmasam bir yerde vefasızlık olur. Onun için yazıyorum.

M. Kemal Yılmaz 1921 Aydın ili Koçarlı İlçesine bağlı Cincin köyünde doğdu. Annesi Fatma Hanım, Babası Jandarma Karakol Komutanı Hakkı Çavuş idi. Dayısı Öykü Yazarı Öğretmen Mahmut Özay’ın katkıları ile okudu. Mahmut Özay İle birlikte Malatya, Siirt ve Aydın Ortaokulu ve Eskişehir’de okudu.  Eskişehir Lisesinden mezun olduktan sonra (1937-1938), Necati Bey Öğretmen Okulunda (1938-1940)  öğrenim gördü. Yüksek Öğrenimini Ankara’da Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü’nde Tamamladı. (1945- 1947), daha sonra Paris Üniversitesinde (1949-1950) ‘de yüksek öğrenimini tamamladı. 1940 yılından sonra Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmen, idareci Milli Eğitim Bakanlığı Başmüfettişi olarak çeşitli görevlerde bulundu. 1950 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Dış Münasebetler Genel Müdürlüğünde Şube Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 1953-1956 yıllarında Londra, İngiltere Bölgesi Öğrenci Müfettişi Yardımcısı görev yaptı. Bir Süre Bilgi ve görgüsünü artırmak için Fransa’ya gitti. 1964-1965 yılları arasında Orta Öğretim Genel Müdürü oldu. Talim Terbiye Üyesi iken 1965 Genel seçimlerinde Aydın’dan Milletvekili seçildi. Bu görevini TBMM ‘de 8 yıl sürdürdü. Ayrıca M. Kemal Yılmaz Ankara’ da Gazi Eğitim Enstitüsünde Yüksek Öğretmen Okulunda ve Devlet Memurları Yabancı Diller Okulunda Fransızca öğretmenliği yaptı. görev yaptı.  Bu okulda Fransızca öğretmeni olarak görev yaptı.  Fehmi Baldaş ile birlikte Fransızca ortaokullar için ders kitaplarını yazdı. Ayrıca M. Kemal Yılmaz İngilizce’ de biliyordu. 1999 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlık Başmüfettişi iken emekli oldu. 10 Mart 2013 günü Aydın, Umurlu’da hayata gözlerini yumdu. 13 Mart 2013 günü Aydın Bey Camii’nde kılınan öğle namazından sonra dualarla Umurlu’da aile mezarlığında toprağa verildi. Cenaze namazında her kesimden insanlar vardı,    

M. Kemal Yılmaz mesleğinin yanı sıra sanatımıza ve kültürümüze değer veriyordu. Okumayı ve yazmayı çok seviyordu.  Bir sözünde” Yazmak yaşamaktır,  söz uçar, yazı kalır “ diyordu. Paylaşmayı çok seven konuksever bir insandı. Ne zaman Ankara’ya gitsem beni alır TBMM ‘ne gider çayını, kahvesini ve yemeğini yerdik. Yanılmıyorsam 2004 yılında Ankara’ya gittiğim günlerde Yazar Mehmet Aydın, Milletvekili Şinasi Özdenoğlu ve şair Nurettin Özdemir ile birlikte Kızılay’da bir araya geldik, topluca TBMM’ ne gittik. Çay, kahve ve yemekler yedik. Bir hayli şiirimiz ve sanatımız konusunda konuşmalar yaptık. Hoş sohbet bir insandı. Şimdi ne yazık ki bunların hiç biri yok aramızda. Sırası ile göçüp gittiler. Ve bir daha geri dönmediler. Her dördüne Allah’tan rahmetler diliyorum, Dördü-nünde ben de kitapları ve yazılı bir birinden değerli mektupları vardır. Onları her zaman rahmetle ve saygıyla anacağım.

M. Kemal Yılmaz’ın şiir  ve yazıları Ülkü, Varlık,  İdarecinin Sesi. Ozanca, Çağrı, Ilgaz, Kemalist Ülkü, Ardıçkuşu, Beşparmak, Sarızeybek,  Aydın Efesi, Yeni Defne, Emeklinin Sesi.  gibi dergilerde,  Bartın Gazetesinde, Aydın’da Mücadele, Yeni Söke, Söke Ekspres ve Kuşadası’ nda Halkın Sesi gibi gazetelerde şiir ve yazıları yayınlandı Şiirleri birçok seçkilerde, Antolojilerde yer aldı.

ESERLERİ:

ŞİİR: Denizin Getirdiği Ölü Asker, (1975), Toprak Soyu, (1993), Umurlu Çiçekleri - Üç Demet Şiir, 3,Baskı (2012), İnceleme, araştırma ve denemeleri: Umurlu’dan Çıktık Yola,(2000), Atatürk Umurlu’da (2000), Umurlu’ da Bir Zeytin Ağacı (2001), Yaban Ellerde Kalanlar (2002), Aman Analar Ağlamasın (2004) ve Ben Meclisteyken (Hazırlayan: Mustafa Kademoğlu - 2009) gibi kitaplara imza altı. Kitaplarını para ile satmıyordu, eşe, dostu, öğretmenlere, öğrencilere ve köy okullarına armağan ediyordu. “Kitaplarımı armağan ederken ben bundan mutluluk duyuyorum” diyordu. Böylesine yardım sever ve sevecen bir insandı. Daha Türkçesi adam gibi adamdı. Bir kez daha başta Gazi M. Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete geçmiş olan tüm öğretmenlerimizi rahmetle saygıyla anıyor, M. Kemal Yılmaz’ı rahmetle, tüm yaşayanlara da sağlık ve başarılar diliyorum.  

Sözümü sevgili can dostum ve ağabeyim olarak saydığım M. Kemal Yılmaz’ın bir şiiriyle bağlamak istiyorum:

                 

BİZİM OĞLAN

 

Beşi bitirdi bizim oğlan,

Aman okusun Kemal efendi,

Okusun,

Ağaya olmasın çoban.

Sarı inek ölünmez ki dörde,

El kadarcık kıraç tarla

Derman mı olur derde.

Bizim oğlan okusun.

 

Ayağımı yer yakar benim,

Başımı gün yakar, öğretmenim.

Bizim oğlan okusun.

 

Paşa olsun desem, olamaz,

Doktor okuluna gidemez,

Öğretmenlik nesine yetmez…

Yılda on iki harman,

Aylığın alsın gölgede oturduk yerden

Biraz da bizim oğlan…

 

Ağanın kızı olsun mu oğlana hayran,

Oku, kurbanın olam,

Oku bizim oğlan.

 

M. Kemal YILMAZ

 

1- Varlık, Sayı: 640, 15.2.1965

2- Umurlu Çiçekler / Üç Demet Şiir, M. Kemal Yılmaz, 3. baskı, Aydın 2012,s,41

3- “Hayatı ve Eserleriyle Umurlu’dan M. Kemal Yılmaz” Abdülkadir Güler, 3. Baskı, Söke- 2012

 

Bu makale 327 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz