söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiA TAKIMI' NDAN ÖĞRETMENLERE SAYGI GECESİ


A TAKIMI' NDAN ÖĞRETMENLERE SAYGI GECESİ

 

 

24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Söke A. Takımı kurucusu  Başkanı Muzaffer İşlekel tarafından Gaziantep Tolga Restoran’da 25 Kasım akşamı emekli öğretmenlere bir yemek verildi. Bize verilen davet üzerine saat 18,30- 19.00 sularında Tolga Restorant’a bir araya geldik. Toplantıda aşağı yukarı 20 kişi vardı.

Açılış emekli öğretmen gazeteci yazar Ali Sarayköylü’nün kısa bir konuşması ile başladı. Tüm katılanlara hoş geldiniz denildi. Söke’de A Takımı’nın geleneksel olarak imkânları bağlamında Milli ve dini bayramlarımızda, 24 Kasım Öğretmenler Günü gibi bu tür önemli günlerimizde bir araya geliyoruz. Bu toplantıların hiçbir siyasi amacı yoktur. Tek amacımız Söke’de birlik ve beraberliğimizi sağlamaktır. Böylesi günlerde bizleri bir araya getiren A Takımı Kaptanı Muzaffer İşlekel’e teşekkür ediyor ve Sayın İşlekel’i konuşmasını yapmak üzere davet ediyorum.“ dedi.

A Takımı Kaptanı Muzaffer İşlekel, tüm arkadaşlara “hoş geldiniz” dedikten sonra özetle şunları söyledi; ” Arkadaşlar A Takımı’nın tek bir amacı vardır;  Söke’mizde sanatımıza, kültürümüze emek verenleri zaman zaman sevgi ve saygı bağlamında kendi imkanlarımızla bir araya geliyoruz. Ali Sarayköylü’nün dediği gibi bu toplantıların siyası nitelikli hiçbir amacı yoktur. Zaten A Takımı’nın geleneksel olarak tek bir amacı vardır. Bu takımın kurulmasında Eczacı Halil Özşarlak’ın da büyük bir emeği vardır. Onun da bugün aramızda olmasını isterdim. Halil Özşarlak’ı saygıyla ve rahmetle anıyorum. Amacımız birlik, beraberlik, sevgi ve saygıdır. Bu davetimizde bizleri kırmadığınız, teşrif ettiğiniz için cümlenize teşekkürlerimi sunuyorum. 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimize kutlu olsun. Türk Milli Eğitime emeği geçmiş aramızdan ayrılanları rahmetle anıyor, görevi başında bulunan tüm öğretmenlerimize sağlık ve başarılar diliyorum. Ayrıca bu göreve yeni başlayanlara da hoş geldiniz diyor ve görevlerinde başarılar diliyorum “ dedi. 

 

Toplantıya katılanlar:

Muzaffer İşlekel, Ali Sarayköylü, Haluk Kutlay, Kasım Üzüm, Söke Eski Belediye Başkan Yrd. Enver Helvacı. Orhan Korkmaz, Savaş Korkmazer, Emekli Öğretmenlerden, Hasan İnce, Zekai Avcıoğlu, Halil Güven, İbrahim Kireççi,  Abdülkadir Güler, Kâzım Alp, Mehmet Emin Kırca, Âdem Çırak, Selim Kara, Yavuz Uludağ, Necil Uygun, Söke Ekspres Gazetesi adına İbrahim Özgezici, Yılmaz Salum ve Murat Sülünoğlu hazır bulundular.

Anılan gecede yemekten sonra sırayla toplantıya katılanlar öz geçmişlerinden ve öğretmenlikle ilgili anılarından söz ettiler. Cumhuriyet, Atatürk ve Öğretmen konulu şiirler,  konuşmalar yapıldı. Bu unutulmaz gecede has duygulu ve heyecan dolu anlar yaşadık. Yılların emektar öğretmenleri HASAN İNCE ve ZEKAİ AVCIOĞLU’nun anıları ve konuşmaları bir hayli alkış aldı. Hepimizden yaşlı olan bu ihtiyar delikanlıların ellerinden öpenler oldu. Onlar da böyle güzide ve manidar bir gecede unutulmadıklarını, bizlerle birlikte olduklarına dair onur duyduklarını ifade ettiler ve A. Takımı Başkanı Muzaffer İşlekel’e teşekkür ettiler.

Bu Öğretmenler Gecesinde övgüye değer konuşmalar ve anılar anlatıldı, şiirler okundu. En çok dikkatimi çekenler ve not alabildiğim iki konuşmacının sözleri oldu. Biri Eski Belediye Başkan Yardımcılarımızdan Enver Helvacı ve diğeri şiirimizi seven, yakında bir şiir kitabına imza atacak olan sevimli, saygı dolu insan Kasım Üzüm’ün yaptığı konuşma ve okuduğu şiiri oldu.

Önce Enver Helvacı’nın yaptığı konuşmasından bir kaç cümle alıntı yapalım: “ Bu toplantıyı organize eden kıymetli büyüğüm değerli ağabeyim Sayın Muzaffer İşlekel’e teşekkür ederim.  Öğretmen kimdir? Bir bilim dalını, bir sanatçı, bir teknoloji veya bir bilgiyi öğretmeyi meslek edinmiş kimsedir. Öğretmenlik Atatürk’ün dediği gibi kutsal bir meslektir. Bir öğretmen ne kadar başarılı, dürüst ve ahlaklı bir gençlik yetiştirirse ülkede o kadar huzur, güven ve refah ortamı oluşur.  Öğretmenlerin görevi sadece harfleri, rakamları değil, hayatı da öğretmektir. Öğretmenler, geçmişteki hayatı ve yaşayışa bakıp geleceğe bir adım daha ileriye taşımaktır, bu konuya emek veren öğretmendir.

“Atatürk zamanında dönemin hazine Bakanı Atatürk’ün huzuruna çıkar ve şöyle der: Paşam bu dönemde ki mebusların maaşı ne kadar olsun, zam yapalım mı, deyince:

Atatürk, mektep öğretmenlerinin maaşı ne kadar? Sakın vekillerin maaşı öğretmenlerin maaşını geçmesin “ diye yanıt vermiş,”  Günümüz öğretmenlere verilen değerin maddi ve manevi olarak yeterli olmadığı aşikârdır”… 

Enver Helvacı konuşmasını yaptık sonra şunları da söylediler:” İyi eğitim için ilgili ve bilgili öğretmenlere ihtiyaç vardır. Bir eğitim sisteminin başarısı için yetkin ve motive olmuş bir irfan ordusuna ihtiyaç vardır. Bu irfan ordusunun neferlerini iyi yetiştirilmelidir. Eğitimin amacı, çalışkan ve üretken iyi yetiştirilmelidir. Bu kutsal meslek hakkında söylenecek çok sözler vardır. Kalplerinin vatan, millet, insanlık aşkı ve ideali ile dolu olduğundan şüphe etmediğimiz öğretmenlerimizin hak ettiği maddi ve manevi değeri kazanmak dileği ile başta Başöğretmen M. Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete göç eden tüm eğitim emekçilerini saygı ve hürmetle anıyor, ruhları şad olsun diyorum. Ayrıca hizmet veren öğretmenlerimize de başarılar diliyorum. Beni dinlediğiniz için teşekkürlerimi sunuyorum “ dedi…  (25 Kasım 2019)  

Sayın Enver Helvacı’nın bu özgün konuşmasından sonra Sökeli işadamlarımızdan Kasım Üzüm konuşmasını yapmak üzere davet edildi. Kasım Üzüm şair ruhlu bir insandır.  O da toplantıya hazırlıklı olarak gelmişlerdi. Bizlere “merhabalar” dedikten sonra kendine özgü kısa bir konuşmadan sonra hazırladığı şiirinden birkaç dizesini not aldım, sizlerle paylaşmak istiyorum;

“Sevgili

Öğretmenlerimiz,

Doğan güneş gibi aydınlatarak

Bizleri ısıtması gibi

Tüm karanlıklara meyden okuması gibi

Çocuklarımızın okuması gibi yapmış oldukları

Fedakârlıkların en yücesi öğretmenlerimiz

Ulusların çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi gibi,

Hayallerimizin en güzel, en yeni değerlerimizin odak noktası

Saygıdeğer öğretmenlerimiz,

Sizlere selam olsun,

Her zaman başarılarınızın devamı en büyük arzumuzdur,

Sizlerle gurur duyuyoruz,

Sağ olunuz, var olunuz

Çalışkan, üretken öğretmenlerimiz,   

Başarılarınızın en büyük olmasını dileyerek,

Cümlenizi gönülden selamlıyor,

24 Kasım Öğretmenler Gününüzü yürekten kutluyorum  “

Dedikten sonra şu şiirini okudular:

 

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

 

Küçücük çocuktum verdiler yanınıza

Sevginizi kattınız, bastınız bağrınıza

Ülkeme faydalı bireyler için

Çok çalıştınız, bakmadınız sağlığınıza

 

Saymakla bitmez eserleriniz

Gururumuzdur üstün talebeleriniz

Sanki öğretmek için yaratıldınız

İnanın boşa gitmiyor emekleriniz

 

Doğruyu, güzeli, sevgiyi o düşünür

Her sabah kalktığında, dünden daha güçlüdür

Bu ne büyük, bu ne ulu kişilik

Bugün onların, bugün Öğretmenler Günü’dür…

 

                                                Kasım ÜZÜM

                                              20 Kasım 2013

 

Sözün özü, A. Takımı Kaptanı Muzaffer İşlekel ve yönetimdeki bazı arkadaşları ile birlikte 25 Kasım 2019 akşamı Söke Tolga Restorant’ta saygıdeğer emekçi öğretmenlerimize unutulmayan bir gece düzenlediler, anılarıyla, şiirleriyle yaşattılar. Ellerine, yüreklerine sağlık diyorum. Tabi bu arada gecenin anısına toplantıya katılanlara yine A. Takımı tarafından birer armağan da verildi.  Ben de o gecenin anısına bazı anılarımdan söz ederek bir şiirimle tüm öğretmenlerimize sevgi ve saygılarımı sundum. 

(Adı geçen “SEVGİLİ ÖĞRETMENİM” şiiri beni yetiştiren bazı öğretmenlerimi adlarıyla birlikte anarak bir yazımla birlikte 25 Kasım 2019 günü Söke Ekspres Gazetemizde yayımlandı).

Başta Gazi M. Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete göç etmiş olan öğretmenlerimizi saygıyla ve rahmet anıyor, halen görevi başında bulunan tüm öğretmenlerimize sağlık ve başarılar diliyorum. Ayrıca bu güzel geceyi bizlere yaşatan, öğretmenlerimize değer veren A Takımı Kaptanı Sayın Muzaffer İşlekel ile birlikte yönetimdeki vefalı arkadaşlarına ve Tolga Restoran personeline de sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Bu makale 337 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz