söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiÖĞRETMENLER GÜNÜ


ÖĞRETMENLER GÜNÜ

 

“Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.  Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenler olacaktır.”

Mustafa Kemal Atatürk

 

1980’lerden bu yana Öğretmenler Günü kutlanmaktadır. Bugünün tüm öğretmenlerimize kutlu ve mutlu olsun.  Aramızdan ayrılanları rahmetle anıyor,  görevi başında olanlara başarılar diliyorum.

Bu yazımda etkili ve başarılı öğretmenler için, bazı konulara değinmek istiyorum. Etkili okul olsun, etkili öğretmen olsun öğrencilere temel becerileri ve öteki davranışları öğretmede sadece seçilmiş öğrencilere değil, tüm öğrencilere etkili olan okul ve öğretmen demektir. Başka bir değişle etkili okul veya görevli öğretmenler  “ farklı zekâ ve yetenekli her öğrencinin bilinçsel,  duyusal, sosyal ve estetik yönden gelişmesine imkân sağlar. Etkili okulda ve burada görev alan öğretmenlerde verimlilik, dirlik, sağlığa duyarlık ve yapılan işler doyum sağlama işlevi esastır.

Etkili ve başarılı bir okulda görev yapan öğretmenlerin bazı özellikleri:

• “Etkili okullarda başkalarını harekete geçiren, eğitimle ilgili geniş bir vizyonu olan yöneticiler liderlik etmektedir. Temel ilgi öğretimdir.

• Etkili ve başarılı okullarda iletişim ve güvenli ilişkiler öğretmenlere okulun genel işleyişi konusunda söz sahibi olma imkânı vermektedir.

• Etkili okullarda görev alan öğretmenler düzenli ve sağlam bir atmosferde dersler yapılmaktadır. İster öğretmen, ister öğrenci güven içindedir. 

• Etkili okullarda öğrencilerin kişisel ve sosyal gelişmelerini güçlenmektedir.

• Okul ve aile işbirliği içinde sağlam ve düzenli bir eğitimin yapılmasında önemi çok büyüktür. Böyle bir okulda öğrencilerin başarıları yüksektir.” (1)

Okullardaki öğrenmenin ve başarının etkisi ve kalitesi üzerinde çeşitli etkenlerinin rolü vardır. Bunlardan en önemlisinin öğretmen olduğu birçok araştırmacı fikir birliği içindedir. Bunu hiçbir zaman unutmamak gerekir ki etkili ve başarılı okullarda öğretmenlerin başarılı yadsınamaz. Öğretmenin kişisel özellikleri, öğretmede yeterliliği, öğrenme sürecini izleme ve ders vermedeki becerisi, özgeçmişi, öğrenci ve diğer bireylerle ilişkisi sınıftaki çalışma ve başarısını etkiler. Öğretmen ele aldığı programında bilgi aktarmada, öğrenim sürecini yönetme, çalışma ve başarısını etkiler. Bunu gönülden yaparken öğrencilerini,  öğrenci velilerini ve okuldaki lider durumda olan yöneticileri de asla unutmamalıdır. Her zaman birlik ve beraberlik içinde olmayı tercih etmelidir. Birlikten de kuvvet doğar. Düzeni sağlamada etkili olan öğretmen yoğun çalışma alışkanlıkları verme, dersi sevdirme, tutum, değer kazandırmada önemli rol oynar. Öne-utmamak gerekir ki etkili öğretmenler öğrencilerini ve velilerini yakından tanımalıdır. Ayrıca sınıflarında bulunan fakir, kimsesiz, bedeni yönden sakat olan öğrencileri biraz daha çok yakından izlemeli ve onları korumalıdır. 

Öğretmenlerimizin davranışları önemlidir. Öğrencilerin gözünde öğretmen bir kahramandır.  Bilgili, görgülü bir insandır. Öğretmenin programı bağlamında sınıftaki tüm etkinlikler amaçlıdır. Disiplinli ve düzenli bir ortamda bunlar gerçekleştirilir. İyi planlama ve sınıf yönetimi öğrenmeği artırmaktadır.  Etkili okullarımızda ve görevli öğretmenlerin görevleri bağlamında  eğitim ve öğretimin  başarıya ulaşması konusunda  daha yapacağı  çok  önemli   şeyler daha vardır. Ben sadece bunlardan bir kaçını sizlerle paylaşma istedim.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmenlerimize ömürleri boyunca öğrencileriyle birlikte sağlık ve başarılar diliyor, aramızdan ayrılan saygı değer öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, yeni göreve başlayanlara başarılar diliyorum.

Hoş ve esen kalınız efendim.

1-   Eğitim Liderleri Rehberi, 2. Baskı T.C. Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü Mart 2014

 

Bu makale 334 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz