söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiJEOTERMAL İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELER-1


JEOTERMAL İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELER-1

 

Geçen hafta bir dostumuz, Sözcü Gazetesi yazarlarından Murat Muratoğlu’nun bir yazısına dikkatimi çekti. Yazı jeotermal enerji ile ilgili. İfade edilen düşünceler bana çok yakın olduğu için bazı bölümleri sizlerle paylaşmak istedim.

Muratoğlu da aynen benim gibi, jeotermal enerjinin masum olduğunu iddia ediyor ve topraktan çıkan sıcak suyun tepki çekmesini küresel güçlere bağlıyor.

Bizim petrolümüzün, doğalgazımızın olmadığını, bu kaynaklardan sağladığımız enerji için küresel güçlere ödediğimiz paranın yılda 42 milyar dolara ulaştığını ifade ederek bizi yolmaya devam edebilmek için bu enerji kaynağını kötüleme kampanyaları için kamuoyu oluşturma çabası içinde olduklarını iddia ediyor.

***

Muratoğlu’nun o güzel yazısından bazı paylaşımlarda bulunacağım.

“Acilen petrol ve doğalgaz tüketimimizi azaltmamız gerekiyor. Bütçe artık kaldırmıyor…”

Bütçenin kaldırması farklı bir şey. Biz alıştık artık, ya bir şeyler satarız, ya da borçlanırız, o parayı bir şekilde buluruz. Nelere para bulmuyoruz ki?.. 

Daha satacak çok şey var. Ama var olan kaynakları kullanmamak ve bunun için para harcamak mantıklı değil.

Muratoğlu enerji fiyatlarındaki dalgalanmaya da dikkat çekiyor:

“Kuzey Kore füze deniyor, Trump dengesizi İran’ı tehdit ediyor, fiyatlar fırlıyor. Petrol fiyatlarında yaşanan her on dolarlık yükseliş Türkiye’nin enerji faturasını yaklaşık dört milyar dolar arttırıyor. Haliyle petrol fiyatı doğalgazı etkiliyor. Al başına bela… Artık kim iteklemişse bize, elektriği doğalgazdan üretin diye? Sayıları 300’e kadar çıktı. Bilin bakalım kim ödüyor faturayı?..”

Sahi, para verip aldığımız doğalgazdan elektrik üretmemize kimseler ses çıkarmazken, çevreyi adeta mahveden kömürle elektrik üretirken kimseler tek laf etmezken iş jeotermale gelince neden bu kadar yaygara koptu?..

Biz bu sularda sağlık için yıkanırdık. Hızımızı alamaz bir de şifa niyetine içerdik. İnsanlar hususi olarak içmelere giderlerdi. Kaplıcalara gidip çimerek şifa bulmaya çalışırlardı. Bu durum halen de devam ediyor. Hem de lüks konaklama tesisleri yapılarak.

***

Murat Muratoğlu küresel güçlerin bizi üzümlü kek olarak gördüklerini ifade ediyor.

“Bulmuşlar üzümlü kek Türkiye’yi, yolmak istemezler mi? Memleketin her yanından sıcak su fışkırırken olmayan petrol ve doğalgaz elektrik santralleri kurmak nereden aklınıza geldi?..”

Kardeş, bizim aklımıza gelmez de, birileri aklımıza sokmuştur.

Türkiye’nin jeotermal kaynakları bakımından çok zengin olduğuna dikkat çeken Muratoğlu çok önemli bir tespitte bulunuyor. Jeotermalden elektrik üretimi bizim ucuz enerji diye düşündüğümüz doğalgazın bile  yedide biri kadarmış.

Yani  biz jeotermalden elektrik üretimine karşı çıkarken yedi kat daha pahalıya ürettiğimiz doğalgaz elektrik santrallerini tercih ediyoruz.

Adeta akıl tutulması gibi bir şey.

Muratoğlu var olan bu zengin jeotermal rezervlerimizin birilerini rahatsız ettiğini ifade ederek İngiliz BBC kanalının bu konuda yaptığı programdan söz ediyor. İngiliz televizyonuna göre jeotermal enerji kullanımı tarım alanlarımıza zarar veriyormuş.

Bunu ülkemizde  iddia olarak ortaya atanların ilhamı nerelerden aldıkları da böylece ortaya çıkıyor.

Sayın Murat Muratoğlu’nun tespitlerini paylaşmaya yarın da devam edeceğim.

 

Bu makale 1202 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz