söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKEŞKE BÖYLE YAPILMASAYDI


KEŞKE BÖYLE YAPILMASAYDI

 

Siyaset bazen insanları yanlış değerlendirmelere, yanlış kararlara götürebiliyor. Dostlukların bile göz ardı edildiği durumlara şahit oluyoruz. Bazen de neyin nereden ve nasıl meydana getirildiğini unutup olmayacak kararlar alan siyaset adamlarını görüyoruz.

Ben vefaya büyük saygı duyarım. Vefa duygusunu muhafaza edip her koşulda bunu davranışlarına yansıtan liderler gerçek anlamda liderlik olgunluğuna erişmiş kimselerdir. Yolda bulduklarını yola çıktıklarıyla değişenler ise siyasetin içinde uzun soluklu yol alamazlar. Onlar geldikleri gibi giderler.

Siyaset adamı eline geçen erkin sırf kendi yetenekleri ve kendi birikimleriyle elde edildiği inancına kesinlikle kapılmamalıdır. Bizim A Takımında sıkça kullanılan bir söz vardır; 

“Efeyi efe yapan kızanlarıdır…”

***

Gazetecilik yaptığımız süre içinde yukarıdaki peşrevi sık sık yapacağımı düşünüyorum. Çünkü siyasetle vefa son zamanlarda ender olarak buluşmaya başladı.

Bir de yapılan hizmetlerin unutulmaması gerekir. Bazen bir adam çıkar, en fazla ihtiyacınız olan şeyi sizi hiç zahmete sokmadan kucağınıza bırakıverir. Onu alırken hakkınız olduğunu düşünüp çok doğal karşılarsınız. Ama orada bir başkasını hakkı ve emeği vardır. Size hazır olarak gelmiştir…

Lafı fazla dolaştırdığımın farkındayım. Ama bazı şeyleri yazarken bile insan üzülüyor. Keşke olmasaydı şeklinde düşünüyor…

Keşke olmasaydı. Keşke insanlar daha geniş düşünüp daha hoşgörülü ve demokrat olabilselerdi. Keşke kendileri gibi düşünmeyenleri düşman olarak görmeselerdi.

Aynı partiye gönül verip bir zamanlar yol arkadaşlığı etmiş insanlar arasında bile bu öfkeyi, bu sevgisizliği görünce geleceğe dair umutlarımız zedeleniyor.

***

Sosyal demokrat bir partiden söz ediyorum. Şu anda iktidarın ciddi bir alternatifi olan Cumhuriyet Halk Partisinin Söke Belediye Başkanı, Söke Belediyesine ait bir şirket olan Lima’nın muhasebe işlerini yöneten Ali Kemal Özcan’ı görevinden alıyor. Yani daha açık bir ifadeyle işten çıkarıyor. Sebebi Ali Kemal Bey istifa eden Cumhuriyet Halk Partisi Söke İlçe Başkanı Mesut Atakan’ın yerine ilçe başkanı olarak seçilmiş. Belediye Başkanı bu seçimi içine sindirememiş ve kendisini işten çıkarmış.

Ali Kemal Bey, yıllardır bu partide çok çeşitli görevler almış, iyi bir partilidir. Siyasette partisi hangi görevi uygun görürse itirazsız kabul edip elinden gelen çabayı göstermiştir. Şu anda da kongreler öncesi oluşan yönetim boşluğunda sorumluluk almaktan kaçmamıştır. Ama kendi partisinin Belediye Başkanı tarafından ekmek parasıyla cezalandırılmıştır. Başkan Tuncel, Ali Kemal Bey CHP Yönetim Kuruluna girerken itiraz etmemiş, ama başkanlık söz konusu olunca öfkelenip tepki vermiş.

Neden Başkan?..

Siz 120 bin nüfuslu bir kentin belediye başkanısınız… Burayı yönetirken bile çeşitli zaaflar yaşadığınızı görüyoruz. Bırakın da partiyi demokratik yöntemlerle seçilen partililer yönetsin.

***

Biraz da Ali Kemal Özcan ile LİMA Anonim Şirketi arasındaki ilişkiden söz etmek istiyorum.

O şirketin kurucusu Ali Kemal Beydir.  Yanılmıyorsam 50 bin lira sermaye ile kurulmuş ve hiçbir faaliyet yapmadan bedelsiz olarak Söke Belediyesine devredilmiştir. Belediye de muhasebe ile ilgili görevleri yapması karşılığında kendisine bir maaş bağlamıştır.

Şirket o günden sonra sürekli kar ederek bu günlere gelmiştir.

Şimdi siz şirketi kurup size hediye eden adamı işten çıkarıyorsunuz. Sizin partinize ilçe başkanı oldu diye kendisine ceza veriyorsunuz…

***

Son söz; eğer işten çıkarılma sebebi  bu değilse, Ali Kemal Bey kendi ayrıldıysa, ya da başka bir yetersizlik veya kötü davranışı nedeniyle işine son verildiyse lütfen açıklayın, biz de kamuoyuyla paylaşalım.

Unutmayın, ekmek parası kutsaldır. Üstelik mahkeme de kadıya mülk değildir.

 

Bu makale 793 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz