BU ÇOK BÜYÜK BİR KAZANIM


BU ÇOK BÜYÜK BİR KAZANIM

 

Geçen hafta  da paylaştım; Söke Organize Sanayi Bölgesine davet edilerek orada bölgenin son durumu hakkında bilgilendirildik. Duyduklarımız ve gördüklerimiz gerçekten de heyecan verici. Bu projenin tam olarak hayata geçtiğinde ülke ekonomisine yapacağı katkıyı,  kentimizdeki hemşerilerimize sağlayacağı istihdamı ve buna bağlı olarak Söke’deki bütün esnaf ve ticaret erbabına da dolaylı olarak sağlayacağı katkıları düşününce mutlu oluyor ve bir an önce tamamlanıp hizmete girmesi için sabırsızlanıyoruz.

Sunumda verilen bilgileri dinledikten sonra şunu anladım ki, bugüne kadar bütün anlatılanlara ve gördüklerime rağmen ben bu Organize Sanayi Bölgesinin büyüklüğünü ve de Söke’ye katacağı zenginliği tam olarak anlayamamışım. Sunumda paylaşılan bir  bilgi çok önemli ve ben de bunu sizlere aktarmak istedim.

“Aydın İlinin şu anda gerçekleştirmekte olduğu yıllık ihracat miktarı yaklaşık 650-700 milyon Dolar civarında. Söke Organize Sanayi Bölgesi tamamlanarak faaliyete geçtiğinde tek başına bölgemizden yapılacak ihracat 700 milyon Doların üstünde olacak. Yani Söke OSB bugün Aydın ilinin tamamından gerçekleştirilebilen ihracat miktarına tek başına ulaşacak...”

Bu ne büyük bir kazanımdır…

Söke için önemlidir, ilimiz için önemlidir, ülkemiz için önemlidir.

***

Elbette ki çevreyle ilgili  kaygıları göz ardı edemeyiz. İnsan eliyle üretim yaparken illa ki çevreye verilecek zararlar olacaktır.

“Bacasız sanayi” yakıştırması yapılarak güya çevreye zarar vermeden katma değer sağladığı ifade edilmek istenen turizm sektörü denizlerimizi kirletmiyor mu? Sahillerimizi ve doğal güzelliklerimizi betonlaştırmadı mı?

En masum olması gereken, topraktan üretilip insanların yaşamsal ihtiyaçları için kullanılan tarım ürünlerinin üretiminde çevre kirletilmiyor mu?

Menderes’i ve azmakları kirleten, buralardan akan suları zehirleyip balıkları bile yaşayamaz hale  getiren sebeplerin en başında tarımsal ilaçlamalar gelmiyor mu?

OSB’nin hemen yanındaki  çimento fabrikası elli  yıldır Söke’yi çimento tozuyla boğduğu halde geçen yıl kapasitesini altı kat arttırmasına izin verilirken bu çevre hassasiyeti niye ortaya konmadı?..

Söke’nin deniz gören en güzel noktalarından birinde golf tesisleri açıp adeta bu kentin kullandığı suyun dörtte birini tek başına kullanan, üstüne üstlük yine kullandığı kimyasallarla suları zehirleyen tesisler için bir şey söyleyen var mı?

Binlerce yıllık bitki örtüsünü yok edip dağları adeta çöle çeviren maden şirketleri  ve taş ocakları niye gündeme gelmiyor?

***

Sevgili okuyucu, yukarıda saydığım bütün örneklerin sağlayacağı istihdamın toplamından fazlasını Söke OSB tek başına sağlayacak. Sağladıkları katma değerin de öyle…

Bu demek değil ki denetlenmeyecekler. Elbette ki  olması gerektiği gibi  denetlenip  alınması  gereken bütün tedbirlerin alınması sağlanacaktır.

Peşinen karşı çıkmak yerine dünya nasıl önlem alıyorsa biz de öyle önlem alacağız. 

OSB için kaygılanırken Söke’nin havasını, suyunu ve adeta geleceğini katleden diğer kuruluşlara da aynı tavrı ve aynı hassasiyeti göstereceğiz.

 

Bu makale 870 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz