söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSONUNDA BİR UMUT BELİRDİ


SONUNDA BİR UMUT BELİRDİ

 

Sökeli Milletvekilimiz Sayın Metin Yavuz’un her konuda beyanatlar vermesinin artık sıkıcı olmaya başladığını, bu kadar çok konuşmak yerine daha fazla icraat yapması gerektiğini önceki yazılarımda ifade etmiştim. Galiba sonunda vekilimizden umut veren bir açıklama duyduk. Metin Bey açıklamış; Söke Çayı ıslahı ile ilgili ihale Kasım ayı içinde yapılacakmış. Şunun şurasında ne kaldı ki? Ekimin ortasına geldik. Yani en çok kırkbeş gün içinde bu ihale yapılacakmış.

Aslına bakarsanız umut etmek istiyorum da aklımın bir köşesinde kuşkular hep duruyor. 

***

Ortada hazırlanmış bir proje yok. Varsa bile bu projeden bizim haberimiz yok. Genişlikle, derinlikle ilgili tartışmalar hala sürüyor. Sayın Vekil 6,5 kilometrelik ıslah programının ilk olarak şehir merkezinde bulunan 2,5 kilometrelik bölümünün yapılacağını ifade etmiş. Bu doğru bir yaklaşım olabilir de, daha köprü yanında bulunan köprüye benzer bölümün altındaki Türk Telekoma ait kablolar olduğu gibi duruyor. Çay üstü dükkanları ve otoparklar yıkılalı onca zaman oldu Telekom ve Aydem bu konuda parmaklarını bile kımıldatmadı. 

Kurumlar arası yazışmaların bile yapıldığından emin değilim. Herkes havaya bakıyor ve günü kurtarmaya çalışıyor. Ama o kablolar oradayken o ıslah projesi uygulanamaz.

***

Ortada bu iş için ayrılmış bir ödenek olduğunu da düşünmüyorum. Projenin toplam maliyeti  ne kadar olacak? İlk planda yapılacak olan şehir içindeki bölüm için hesaplanan maliyet nedir? Bu para bütçeye kondu mu?..

Yoksa bu iş Denizli Otoyolu ihalelerine mi benzeyecek. Arada bir ihaleler yapılıp sonra iptal mi edilecek?..

Her şeye rağmen Metin Bey tarafından gösterilen çabayı ve ısrarı takdir ettiğimi söylemeliyim. Önemli olan çaba göstermek ve yapabileceğinin tamamını yapmaktır. Gerisi olur ya da olmaz…

***

Son olarak bir çekincemi daha belirtmek isterim. Çayın akış yönünü düşündüğümüzde ıslah edilecek bölüme sürekli olarak kirli, çöplü sular gelecek. Bu suların ıslah edilen kent merkezindeki bölümü kirleteceğini ve bu güzelliği muhafaza etmekte güçlük çekeceğimizi düşünüyorum.

İmkan olsa, 6,5 kilometrelik bölümün tamamını bir anda yapıp çıksak uzun süre yüz ağartacak bir proje gerçekleşmiş olurdu. 

***

Son söz; bu yazıyı yazdığım gün Suriye’ye Barış Pınarı harekatı başlamıştı. Sonra Sayın Yavuz tarafından yapılan bir paylaşımı gördüm, üzüldüm. 

Yapma Sayın Vekilim, evlatlarımız orada can pazarında, can alıp can veriyorlar. Bu işin siyaseti de kişisel reklamı da olmaz. O roketlerin üstüne yazılan mesaj görüntüleri falan…

Böyle bir şey olması dahi bunu paylaşmayı gerektirmez. Doğru olmamış. Size gösterilen böyle bir muhabbet varsa bile keşke bunu gönlünüzde saklayıp sadece yakınlarınızla paylaşsaydınız. 

Hangi nedenle olursa olsun, savaşı kişisel reklama ve siyasete alet etmeyi doğru bulmuyorum.

 

Bu makale 821 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz