söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiOSB'DE ARTIK SÖYLEM DEĞİŞMELİ


OSB’DE ARTIK SÖYLEM DEĞİŞMELİ

 

Geçen hafta Söke Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi tarafından davet edilerek bilgilendirildik. Söke yerel basınımızda köşe yazarı ve yorumculuk yapan arkadaşlarımızın hazır bulunduğu bu davette hem OSB içinde bir tur atarak yapılan ve yapılmakta olan çalışmaları gördük, hem de sahada bilgilendirildik.

Şunu ifade edebilirim; her şeyi düşünüp en ince ayrıntısına kadar değerlendirme çabası içindeler. Yolların düzeni, kaldırımların genişliği, altyapı tesisatları…

***

Çok iyi hazırlanmış bir sunum izledik. Daha sonra da Sayın Kaymakamımız Tahsin Kurtbeyoğlu Beyefendi tarafından sorular cevaplandırıldı. Bazı köşe yazarları kendi önerilerini paylaştılar. Genel olarak katılımcılar gördüklerinden ve dinlediklerinden memnun olarak ayrıldılar.

OSB’nin son durumu ile ilgili düşüncelerimi ileriki günlerde huzurlarınıza getireceğim. Bugün orada yapılan konuşmalarda yapılan bazı vurguları paylaşmak istiyorum.

Başta da ifade ettiğim gibi;  genel olarak gördüklerimiz katılımcıları etkilemişti. Özellikle ilk kez gelen ya da çok uzun zamandır ilk kez gelen arkadaşlarımız beklentilerinin çok üzerinde bir çalışmayla karşılaştıklarını açık açık ifade ettiler.

***

Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili her toplantıda, her sohbette dile getirilen bazı konuşmalar burada da tekrar edildi. Yine bazı arkadaşlarımız yer seçiminin yanlışlığından söz ettiler. Bu yerin Akçakaya sırtlarına yapılmasının daha doğru olacağını ifade ettiler. Halbuki bu son toplantıda bile bir konuya vurgu yapıldı. Pek çok yatırımcı Söke OSB’ye sırf şu anda bulunduğu konum nedeniyle demiryolu avantajını kullanmak için gelmişler ki, bunların arasında Avrupa ölçeğinde, Dünya ölçeğinde kuruluşlar var.

Zaten ne olursa olsun, artık o konuda geri dönüşün mümkün olmadığı da ortadayken hala aynı şeyleri dile getirmenin hangi yararı sağlayacağını da bilemiyorum.

***

Gazeteci arkadaşlarım yine her zaman olduğu gibi çevresel sorunlara olan hassasiyetlerini dile getirdiler.  Bu hassasiyeti saygıyla karşılarım. Ama Söke Organize Sanayi Bölgesi gibi en az 4500 kişiye istihdam yaratarak o kadar aileye ekmek sağlamasının yanında ülkemizin şu anda en büyük sıkıntısı olan üretememe sorununa da yapacağı üretim, ve ihracatla olumlu katkılar yapacağı, tamamlandığında Aydın İlinin toplam ihracatı kadar bir dış satımı tek başına gerçekleştireceği bir projeyi eleştirirken etrafta olup bitenlere de bakmak gerekir.

Çok kısa bir süre önce çimento fabrikası üretim kapasitesini altı kat arttırırken ve çimento tozları Söke’nin üzerine yağarken son teknoloji kullanılarak üretim yapacak bu tesisleri  baştan mahkum etmek çok da adaletli görünmüyor.

Bazı arkadaşlarımız Söke’nin tarım kenti olduğu gerçeğine vurgu yaparak kullanılacak suyun rezervleri  bitireceği ve de kirleteceği kaygılarını dile getirdiler. Orada bu kaygıları giderecek cevaplar verildiğini düşünüyorum. Ancak, bu vesileyle bazı tespitlerimi de paylaşmak isterim.

Söke’nin su rezervlerine OSB’deki firmaların toplamından fazla zarar veren, suları tüketen, kirleten golf tesisleri için bugüne kadar hiç eleştiri duymadım, görmedim. Onların sağladığı, ya da sağlıyorlar diye ifade edilen katma değerle Söke OSB’nin sağlayacağı yararları bir kere karşılaştırsak düşüncelerimizde mutlaka bazı değişiklikler olacaktır.

Suyu kirleten kimyasallar konusunda çiftçimizin bile gereken hassasiyeti göstermediği yerde Söke OSB’de bu konu için alınan tedbir ve yapılan yatırımlar memnuniyet verici.

Son söz; günümüzde tarımsal üretimler de dahil olmak üzere hiçbir üretim masum değildir. İlla ki çevreye vereceği zararlar vardır. Önemli olan bunların kabul edilebilir sınırlar altında kalmasıdır. Bu sağlandıktan sonra insanlara iş ve aş, ülkeye de katma değer sağlayacak bu yatırımların hayata geçmesi konusunda sebep olanlara, emek verenlere şükranlarımı sunuyorum.

Allah hepsinden razı olsun.

 

 

 

Bu makale 725 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz