söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE BELEDİYESİNDE EĞİTİM MERKEZLERİ VE KURSLAR


SÖKE BELEDİYESİNDE EĞİTİM MERKEZLERİ VE KURSLAR

 

Aslında yaptığı işlerle övünen insanlara pek sıcak bakmamışımdır. Kendim de böyle şeylere itibar etmem. Ancak, bazen bazı konuları da anlatmak gerekiyor. Çünkü adeta yoktan var ettiğiniz bazı çalışmaların anlaşılmaz bazı uygulamalarla önünün kapatılması, bilerek ya da bilmeyerek, isteyerek ya da istemeyerek küçülmeye mahkum edilmesi insanın içine sinmiyor. Bir şeyler yapamasak da bir şeyler söylemek, en azından bazı yanlışlara işaret etme gereği duyuyoruz.

Önce bu işin başlangıcına gitmek istiyorum.

Süleyman Toyran Belediye Başkanı seçilince bana da belediyede bazı sorumluluklar verdi. Doğal olarak bunlar arasında eğitim çalışmaları da vardı. Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından ev hanımlarına yönelik bir kırkyama kursu olduğunu gördüm. İncelediğimde bu kursun bittikçe tekrar açıldığını, kursiyer listesindeki hanımların büyük bir bölümünün devamsızlık yaptığını, devam edenlerin ve hatta öğreticilerinin de kurs saatlerini dikkate almadıklarını öğrendim. Üstelik bu kurslar için öğreticilere belediye bütçesinden hatırı sayılır paralar ödeniyordu.

Toplamda 60 kadar kursiyerin kaydolduğu bu kursları kapattık. Söke Halk Eğitim Müdürlüğü ile iletişime geçip bu konudaki çalışmaları hakkında bilgi aldık. Kapsamlı bir planlamayla hem Söke merkezde, hem de bazı kırsal mahallelerimizde ihtiyaca ve isteğe yönelik olarak kurslar açtık.

***

Sevgili okuyucu bizim açtığımız kursların müfredatı Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından belirleniyordu. Kurslarda görev alan öğreticilerimizin belgeleri yine HEM tarafından incelenip onaylandıktan sonra öğreticiler kurs programlarını da aynı kuruma onaylatıyorlardı.

Bilgisayarlarımız Halk Eğitim Merkeziyle entegre olduğundan kayıtları açtıkları zaman biz kursiyer kayıtlarını gerçekleştiriyorduk ve kaydolan her kursiyer Halk Eğitim Müdürlüğü bilgisayarlarından da takip ediliyordu.

Kursların kaç hafta süreceği, kaç saat olacağı da HEM tarafından belirleniyor ve kurs bitiminde verilen bitirme belgelerinde Söke Belediye Başkanı ile Halk Eğitim Müdürünün imzaları birlikte yer alıyordu.

Bir şeyi daha ifade etmek isterim; bu kurslarda görev alan öğreticilerin tamamının ücreti Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından karşılanıyor, sigorta primleri yatırılıyordu. Yani bu kalemde Belediye kasasından tek kuruş çıkmıyordu.

***

İki  taraf için de çok bilinçli ve verimli bir işbirliği gerçekleşmişti. Sonuçta kazanan da Sökeli hanımlar olmuştu. Onların isteklerine yönelik olarak onlarca kurs açıldı. Burada Halk Eğitim Merkezi kurslar için mekan temin etmiş oluyordu. Belediye de öğretmen ücretinden tasarruf ediyordu. Daha sonraları bizim bu modelimizi incelemek için çevre ilçe belediyelerinden geldiler ve merkezlerimizi ziyaret edip bilgiler aldılar. Aynı işbirliğini o ilçelerde de görmeye başladık.

Bu kurslar açılırken Mekanlar çok büyük bir özenle tespit edildi. Hangi kursların hangi mekanlarda açılmasının uygun olacağı üzerinde düşünüldü. Burada vatandaşın talepleri ile birlikte elimizdeki  merkezlerin fiziksel özellikleri de dikkate alındı.

Öncelikle Söke Bedesten’de belediyeye ait boş mekanları  ve Atatürk Mahallesindeki Söke Bey Semt Evi ile Kemalpaşa Mahallesindeki Nuh Bey Konağını devreye soktuk. Daha sonra Nuh Bey Konağını fazla yıpratmamak için bu semt evini Adliye Binası arkasında bulunan mekana taşıdık.

Söke Bey’de takı tasarım, örgü, sepetçilik gibi el becerilerine yönelik kurslar yer alırken Çeltikçi Semt Evimiz bol ışık alan geniş salonu nedeniyle resim, ebru gibi kurslara ev sahipliği yapmaya başlamıştı.

Eski beldelerdeki belediye binalarını da verimli hale getirmek için buraları da kurs merkezlerine dönüştürdük. Yine Sazlı, Bağarası, Güllübahçe, Sarıkemer ve Yenidoğan  mahallelerimizde açtığımız bu merkezlerde daha çok dikiş nakış kursları ve isteğe göre takı kursları yer aldı.

Bedesten Kurs Merkezinde daha çok hanımlara yönelik dans ve aerobik kursları ile müzik kursları ve bir de yine talebe yönelik olarak muhasebe, yoga ve daha pek çok kurs hayata geçirildi.

Yeni Cami Mahallesinde boş bir mekanı sahibinin de anlayışlı tutumuyla çok ucuz bir bedelle kiralayıp hizmete soktuk.

Geçen sene kayıtlı kursiyer sayısının yedi bini aşması başardığımız çalışmanın nerelere kadar büyüdüğünün bir göstergesidir diye düşünüyorum.

***

Yaptıkları ürünleri satarak para kazanan ev hanımlarının mutluklarına tanık olduk. Bu merkezlerde yeni dostlar edinip daha sosyal hale geldiği için bazı rahatsızlıklarından kurtulduklarını ifade eden hanımların memnuniyetlerini dinledik.

Aynı merkezlerde 7-14 yaş aralığındaki çocuklarımız yaz kurslarıyla hem eğlendiler, hem öğrendiler.

Aslında bu yazıyı yazmaktan amacım yaptıklarımızı anlatıp kendimize övünç payı çıkarmak değil. Bazı kursların yerlerinin değiştirileceğini duydum. Yer belirlemesi yaparken her şeyden önce mekanın altyapısına bakmak gerekir. Bu konu önemlidir diye düşünüyorum. Kurs merkezleri yeni dönemde daha da ileri giderse en çok ben memnun olurum. Ancak mevcudu bile muhafaza edemezlerse bunun vebali olur.

Hatırlatmak isterim.

 

 

Bu makale 670 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz