söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE 26.TARIM FUARI


SÖKE 26.TARIM FUARI

 

Bu sene 26. Kez düzenlenen Söke Tarım Fuarını da geride bıraktık. Bu etkinlik ne yazık ki bu sefer de geçmiş yılların önüne geçecek bir canlılığa ulaşamadı. Çeyrek yüzyılı aşkın bir süredir yapılan bir iş varsa bunun zaman içinde mutlaka gelişmesi, geliştirilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Sevgili okuyucu, önce bir şeyin çok iyi anlaşılmasını isterim. Yazdıklarımdan bu yapılan etkinliği beğenmediğim, verilen emeği küçümsediğim şeklinde bir anlam çıkarılması beni sadece üzer. Böyle bir yanlış anlaşılmanın olmaması için de peşin peşin ifade ediyorum; 

Emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımızı sunarız. Genç İş İnsanları zamanlarını ayırmışlardır. Çaba göstermişlerdir. Karşılık beklemeden sadece hizmet amacıyla bu işleri yapmışlardır.

Kendilerine destek veren başta belediye olmak üzere sivil toplumun değerli temsilcileri ve tarım sektörünün marka isimlerine, olayı sahiplenen basınımıza ve elbette ki saygıdeğer Sökelilere de teşekkür ederiz. Her zaman söylüyoruz; bir şeyler yapmak hiçbir şey yapmamaktan çok daha iyidir. 

***

Bütün bunları ifade ettikten sonra bazı tespitlerimizi de paylaşmak zorundayız. Eğer yapılan bir işte ilerleme kaydedemezseniz mutlaka gerileme yaşarsınız. Gelişim gösteremeyenler gerilemeye mahkumdurlar. Biz bu etkinliğin yıllar içinde tatmin edici bir gelişim gösterdiğini söyleyemeyiz.

Temamız tarım olduğuna göre özellikle tarım sektörünün temsilcilerine bu fuar alanı dar gelmeliydi. Alan geçen yıldan bile daha boş görünüyordu. Otomobilleri de çıkardığınızda geriye çok az şey kalıyor.

Geçtiğimiz yıllarda ovamızda çoğalmaya başlayan pamuk hasat makineleri sergileniyordu. Pamuğun başkenti olan ilçemiz ziraat aletleri endüstrisinde de bir üne sahipti. İlçemizin önemli markaları vardı. Bunların tamamını burada görmeliydik.

***

Katılımcıların azlığı bazı nedenlerle açıklanabilir. Piyasalardaki durgunluk, ülkenin genel politikalarından kaynaklanan ve tarım sektörünü etkileyen üretim ve fiyat politikalarının sektörde ekonomik olarak sıkıntı yaratması muhtemeldir. Bu nedenle de bazı firmalar bu türlü etkinliklerde ürünlerini teşhir ederek büyüme çabalarını bırakıp, küçülerek varlıklarını sürdürmeyi seçmiş olabilirler. Bu gibi yatırımcılar için koşullar uygun hale getirilebilir. Otomotiv sektörü için ayrı bir tanıtım etkinliği düşünülüp onlara verilen alanlar perakende temsilcilerine teklif edilerek yağ, zeytin, peynir, bal gibi ürünler  üreticiden tüketiciye sunulabilir.

Tarım fuarında tarım teknolojisini tanıtırken yöremizin tarımsal zenginliklerini de bu vesileyle tanıtmış oluruz. 

Benim bu önerilerim uygulanabilir ya da uygulanmalıdır diye bir iddia taşımıyorum. Sadece bir şeyler yapmak, yeni bir şeyler düşünmek gerektiğini ifade etmek istiyorum. Bunun zorunlu olduğuna da inanıyorum. Yapılan çalışmaların, verilen emeğin, harcanan zamanın daha verimli hale getirilmesi için yenilenmenin gerekli olduğunu düşünüyorum.

***

Bir konuda daha eleştiri ve sitemlerimi ifade etmek isterim. Galiba siyaset adamlarımız ne kadar uzun konuşurlarsa o kadar sempati topladıklarını düşünüyorlar. Bunun böyle olmadığını bilmelerini isterim. Açılışta insanlar onların konuşmalarını bitirmeleri için uzun süre ayakta beklediler. Rahatsız olanlar vardı.  Doğrusu o bitmez tükenmez laf yarışını çok da güzel duygularla dinlemediler. Daha doğrusu hiç dinlemediler. Herkes konuşmaların bir an önce bitmesini diledi. SÖGİAD Başkanı ve Belediye Başkanı kısa konuşup insanları üzmediler. Ama siyaset adamları…

O kadar konuşmadan çıkarılacak anlam ve bu sözlerin Söke tarımına kazandıracakları konusunda bir beklentiye girmeye gerek olmadığını söylemek isterim. Gündemden fırsat bulabilirsem gelecek günlerde siyasetçilerin o sözlerine de yer vereceğim.

 

Bu makale 665 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz