söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiDENİZLİ'DE 24. ŞİİR GÜNÜ YAPILDI (1)


DENİZLİ’DE 24. ŞİİR GÜNÜ YAPILDI (1) 

                                                                              

Denizli’de “ Şiirini Al da Gel”  ben de Söke’den gidip katıldım. Hani bir söz vardır: “  Davete icabet gerek”… Bu YAZ-AR- BİR ‘in bir çağrısı idi.

Denizli Egemizin sanayi ve kültür merkezidir. Şairlerin, ozanların harman olduğu yerdir.  Denizli deyince ilk aklıma Prof. Dr. Orhan Acıpayamlı (1922-2003), folklorun / halkbiliminin unutulmaz isimlerinden Özay Gönlüm (1940- 2000) gazeteci, şair ve halkbilimci Dr. Tahir Kutsi Makal ( 1937- 1999), kardeşi yine gazeteci  Mithat Makal (1946- 2014, ve  Şükrü Tekin Kaptan ilk aklıma gelenlerdendir.  Şükrü Tektin Kaptan( 1942-2007), EGAY-DER  Genel  Başkanı idi. ( EGAYDER: Egeli Araştırmacı Yazarlar Birliği )  Egayder  2002 ile  2006  yılları arasında   kayra değer  hizmetlerde bulundu.  Bu daha sonra YAZ-AR-BİR olarak anıldı.  Mehmet Şükrü Tekin Kaptan’dan sonra Gazeteci Mithat Makal devam etti.  Mithat Makal’ın ölümünden sonra (19 Haziran 2014 )  onun yerine şair ve yazar Abdülkadir Uslu   devre aldı.  Halen YAZ- AR- BİR’ in Genel Başkanı Abdülkadir Uslu’dur.  Onun yönetiminde Sadık Dağdeviren ve Hüsamettin Tat yer alıyor. Ben de kuruluşundan bugüne değin bu derneğin de üyesiyim.

YAZ-AR – BİR’n sanat ve kültür faaliyetleri arasında aşağı yukarı   “ayda bir   “Şiirini al da Gel  “ diyerek Denizli, Aydın Muğla, İzmir ve ilçelerini kapsayan yerlerden şair ve yazarları Denizli’ye davet ediyorlar. Aslında bu bir tanışma ve bir kültür alış verişidir. Siyasetle hiçbir ilgisi yoktur.  07 Eylül 2019 Pazar günü bana gelen bir mesaj / davet üzerine ben de onları kırmadım. Sadece bir vefa borcu bağlamında orada bulunan tanıdıklarımla bir daha bir araya gelmek için sabahlayın  Söke’den  saat  0600 treni ile Denizli’ye gittim. Söke Treni ile Saat 10.00 Denizli’ye vardım. Rahat bir yolculuğumuz oldu. Denizli’ye varınca kısa bir soluk aldıktan Tren Garı Parkında bir iki çay içtikten sonra şair ve öğretmen arkadaşlarımdan Ahmet Çölgeçen, Abdülkadir Uslu ve Hüsamettin Tat beyleri aradım.  Yavaş yavaş yukarıya doğru giderken T.C. Ziraat Bankası ve Merkez Bankasının biraz ötesinde Abdülkadir Uslu ile karşılaştık, zaten beni bekliyordu. Onun isteği üzerine bir çay bahçesinde kahvaltı yaptıktan sonra Denizli’de bulunan Türk Ocakları Konferans Salonunda bir araya geldik. Saat 12.00 de.

Şiir etkinliğinde Sunucu Sadık Dağdeviren’in daveti üzerine  kürsüye gelen YAZ-AR- BİR  Genel Başkanı Abdülkadir  Uslu şuhları   söyledi:

Merhaba sevgili şair dostlarım. Öncelik hepiniz hoş geldiniz, Şiir etkinliğimize onur verdiniz.

2019-2020 Dönemi “Şiirini Al da gel!” Etkinliği Başladı 24. DENİZLİ ŞİİR GÜNÜ YAPILDI 2019-2020 dönemi “Şiirini Al da gel!” etkinliği yapıldı. Merkezi Denizli’de olan YAZ-AR-BİR’in her ayın ilk Cumartesi günü düzenlediği “Şiirini al da gel-Denizli Şiir Günlerinin yirmi dördüncüsü yapıldı. Şairlerin kendi şiirlerini yorumladıkları ve türkülerin de seslendirildiği etkinlik her zamanki gibi Türk Ocakları Denizli Salonunda yapıldı. Sunuculuğunu Sadık Dağdeviren’in yaptığı etkinliğin açış konuşmasında YAZ-ARBİR Genel Başkanı Abdülkadir Uslu: “Yirmi dördüncü kez Denizli Şiir Günü’nü gerçekleştirmiş olmaktan dolayı mutluyuz. Artık vazgeçilemez bir alışkanlık haline gelen bu etkinlik aynı zamanda şair dostlarımızla şiir sohbetlerine de vesile oluyor. İlçelerimizden, komşu illerden gelen şair dostlarımızla da görüşme fırsatını yakalıyoruz. Bu etkinlikler sayesinde şiire gönül vermiş gençlerimizle tanışma ve beraber yürüme şansını da yakalıyoruz. Bu etkinliklerde şiirlerimizi paylaşarak, şair dostlarımızın tavsiyelerini alma fırsatını yakalıyoruz bu da bizim daha mükemmel şiirler üretmemize zemin oluşturuyor.” dedi. Abdülkadir Uslu şöyle devam etti: “Diğer yandan da gelişmemize ve üretmemize de katkısı olan bu etkinliğimizin her zaman samimi bir havada gerçekleşiyor olmasından da mutluyuz. Bugün de aramıza yeni katılan arkadaşlarımız var, onlara hoş geldiniz diyorum. Ayrıca Söke’den ve Köyceğiz’den katılan iki şair dostumuz da var aramızda. 

Söke’den Abdülkadir Güler hocamız YAZ-AR-BİR’in ilk üyelerindendir. Vefalı abimiz dönem dönem yönetim ve denetim kurulumuzda da yer almıştır. Geçtiğimiz günlerde 55.inci sanat yılını kutlayan, aldığı ödüllerin sayısını kendisi de bilmeyen Abdülkadir Güler, birçok gazete ve dergide yazan üretken bir şair ve yazardır. Kendisine teşekkür ediyorum. 

Köyceğiz’den katılan gazeteci yazar, şair dostumuz Osman Acar’a da teşekkür ediyoruz. Şiirin izini sürerek buralara kadar geldi. İnşallah bundan sonra da etkinliklerimizde birlikte olacağız.”  dedi...

Yazımız devam edecektir.

 

Bu makale 219 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (12/9/2019)
    Söke'mizi gururla temsil edensin sen sevgili dostum saygılarım seninle:)