söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiELEŞTİRİ İŞİN DOĞASINDA VAR


ELEŞTİRİ İŞİN DOĞASINDA VAR

 

Eleştiriler makam sahiplerini çok da fazla rahatsız etmemeli. Sonuçta o hizmetlere kendileri talip oldular. Sahip oldukları makamlar kendilerine emanettir ve emanetin asıl sahipleri halktır. Bizler de burada olayları yorumlarken bir kamu hizmeti yaptığımıza inanıyoruz. Eğer gördüğümüzü görmezden, duyduğumuzu duymazdan gelmemiz istenirse bu işi yapmamız mümkün olmaz.

CHP düşünce özgürlüğünü, haber alma özgürlüğünü savunan bir parti değil midir? 

***

Bakınız, Belediye Başkanımız Sayın Levent Tuncel başkanlık görevine başlayalı beş ayı geçti. Bu süre içinde kendisiyle yüz yüze sadece bir kez görüştüm. O da bir toplantı davetini iletmek için. Yoğun bir programı olduğu söylendiğinden zaten ziyareti kısa tutup hemen çıkmak istemiştik. Çünkü kendisinin yakın çalışma arkadaşları iki dakikada bir içeri girip bize kötü kötü bakınca zaten kalkmamız gerektiğini anlıyorduk da Başkan lafını bitirsin diye bekliyorduk.

Levent Bey o zaman da sitem etmişti. Mealen aktarıyorum:

“Lütfen, benimle ya da belediye hizmetleriyle ilgili bir haber duyarsanız önce açıp bana sorun. Ben size işin doğrusunu anlatırım. Söylentilere kulak asmayın. Ben sizlere kimlerin haber taşıdığını ve bunu hangi amaçlarla yaptıklarını biliyorum…”

Zaman sınırlıydı, sohbet edecek, karşılıklı olarak konuşulacak imkan yoktu. Yine de birkaç şey söyledim:

“Başkanım, ben haberci değil, yorumcuyum. Köşe yazarı olarak, çıkan haberleri, verilen beyanatları takip eder, eğer bir yalanlama gelmezse bunlar üzerinden yorum yaparım. Sözünü ettiğiniz gibi bana haber taşıyıp bazı şeyleri yazmamı dikte edecek kimse yok. Zaten beni yakından tanısaydınız bunun mümkün olamayacağını da bilirdiniz. Ben sizinle ilgili haberler üzerine yorum yapıyorum…”

Kendisine belediye basın Bürosundan servis edilen haberlere bile köşe yazısı yazdığımı söyledim. O vesileyle duymuş olduğum bir haberin de doğruluğunu teyit için sordum; bir büyükşehir çalışanının Söke Belediyesi başkan yardımcılarından birini takip ettiği, fark edilince de konunun yargıya taşındığını, bunun aslı olup olmadığını sordum, soru havada kaldı.

***

Sevgili okuyucu, bunları tekrardan niye yazdım?..

Geçen hafta yaşadığımız Söke’nin düşman işgalinden kurtuluş günü aynı zamanda gazetemiz Söke Ekspres’in de kuruluş yıldönümüdür. Bu vesileyle Belediye Başkanımız da gazete merkezimize gelerek kutlamış. 

Ayaklarına sağlık.

Ancak, benim bulunmadığım o ziyarette yine aynı şeyleri söyleyerek benim yazmadan önce kendisinden bilgi almamı istemiş.

Onu ancak basın bürosu çalışanları öyle yaparlar başkanım. Kişilik haklarına saygılı olmak koşuluyla gazeteciler yorumlarını özgür olarak yaparlar. Ancak; eğer bir yanlışımız, hatamız, kusurumuz olduğunu düşünürseniz telefon etmeniz yeterlidir. Çağırırsınız, gelirim. Anlatırsınız, dinlerim. Yanlışım varsa kamuoyu önünde yanlışımı düzeltir doğrusunu yazarım. Benim ne sizinle, ne de çalışma arkadaşlarınızla bir sorunum yok. Başka kişi ya da kurumlarla da sorunum yok. Ne yapalım ki, yapmakta olduğum işin doğasında eleştirmek var ve eleştiri de çok kez hoşgörüyle karşılanmaz.

Yapacak bir şey yok.

 

Bu makale 762 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz