söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiGalip Kamiloğlu - ALEVİLİKTE CEM


Konuk Yazar: Galip Kamiloğlu

Emekli Eğitimci

e-mail: galipkamiloglu@gmail.com

 

ALEVİLİKTE CEM

 

Alevilerin birlikte yaptıkları en temel ibadetleri cem dir.

 

 Alevilerin toplumsal yaşamlarını anlamak  Alevi felsefesinin ana omurgasını oluşturan  cem ibadetlerini bilmek ve anlamak gerekir.

Alevilik tartışmasına girmeden sadece Alevilikte cem le ilgili bir şeyler yazmak istiyorum.

Alevilikte ‘’Birlik Cemi, Hızır Cemi,Abdal Musa Cemi,Sultan Nevroz Cemi,Muharrem (On İki İmam)‘’ cemleri büyük cemlerdir.

 

Bütün bu cemlerin ana kaynağı  mitolojik anlatısıyla  Alevilerce kabul edilen KIRKLAR CEMİ dir.

Günümüzde yapılan cemlerde On İki Hizmeti yürütenlerin kemerbest bağlaması,  cemlerde dolu içme ,

aşk olup semah durma  Kırklar gibi musahip tutma , ceme ikrar verenlerin alınması vb. bütün bunlar Kırklar Cemi’inden  gelmektedir.

Alevilikte cem kişinin vicdanını rahatlatmak,günahlarından arınmak için Tanrıya yakardığı bir ibadet değildir.Cem’e günahlarından arınmayı  başarmış,vicdanı rahat olanlar girebilir. Alevilik diliyle özünü dara çekip benliğinden sıyrılabilmedir. Cem kişinin  Yol’un anlam dünyasını kavrayabilmesidir.

Alevilikte Cem dışında  hiçbir ibadete zorunluluk getirilmemiştir. İbadet bireyle Tanrısı arasına bırakılmıştır. Çeşitli yöresel  özelikler  ve ocaklar arasında cemin aslına sadık kalınarak farklılıklar hoş karşılanır..Cem olmak için yer ,zaman,şekil farklılıkları doğal karşılanır kentlere göç etmeden önce köylerde yaşayan Aleviler yaşadıkları yerin tarım şartlarına göre (çoğunlukla sonbaharda )cem yaparlardı.

Köy Cemlerine katılabilmeniz için çoğu kez aynı ocak taliplerinden olmanız gerekir.Ceme katılan herkes bir candır,cinsiyet,yaş,statü gözetilmez .  Cem eşitlik ve rızalık ilkeleri içerisinde ibadet etmek olarak tanımlanır.

Günümüzde kentlere göçen Aleviler yer konusunda karşılaştıkları zorlukları aşmak (geçmişte cem yapmak için  özel bir binaya   ihtiyaç yoktur, yılda birkaç yapılacak cemler için yerleşim biriminde ki her hangi bir büyük oda yeterliydi)  için  cem den çok cemevi  sorunuyla uğraşmaktadırlar öyle ki kentlerde cemevleri  Alevi inanç ve siyasi kimliklerin  tanınmasında   başat kriter oldu.

Cemler sadece ibadet yeri değil aynı zamanda Alevi inanç değerlerinin eğitiminin verildiği paylaşım ve dayanışma kültürünün gerekliğinin anlatıldığı , anlaşmazlıkların giderildiği iç toplumsal barışın sağlanması gibi görevleri de yapmaktaydı.Cemler  aynı zamanda Alevilerin eğitim, hukuk,toplumsal kültür ve edebiyatının geliştirilmesi konularında işlev görmektedir.

Günümüzde Aleviler bu ihtiyaçlarını  cemevleri ve kültür derneklerinde örgütlenerek yerine getirmeye çalışırlarken  bir taraftan da siyasi ekin baskılarına  karşı var olma mücadelesi vermektedirler.

Bir sonraki yazımda ‘’Kırklar Cemi’nin’’ mitolojik anlatısını yazacağım…

 

Bu makale 238 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz