söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE EKSPRES 58 YAŞINDA


SÖKE EKSPRES 58 YAŞINDA

 

Yerel basın bir milletin gören gözü, duyan kulağı ve konuşan dilidir. Bir toplumun kalkınmasında sosyal, toplumsal ve kültürel bağlamında basının Türkçesi yayımlanan gazete, dergi ve kitap gibi unsurların büyük önemi büyüktür. 

Türk basınına değer veren Cumhuriyetimizin kurucusu büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk bir sözünde şöyle der:

• Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulasa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir. (1922)

• Basın hürriyetinden doğan mahzurların giderilme vasıtası, yine basın hürriyetidir.

• Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır. (1929)

• Gazeteciler, kanunun ve umumun menfaatlerinin aksine muamelelere şahit ve vakıf oldukları takdirde gerekli yayında bulunmalıdır. (1923)

Gazetemiz Söke Ekspres’in kısaca özgeçmişinden biraz söz etmek istiyorum:

Söke Ekspres, Söke’de en uzun ömürlü gazetelerinden biridir. 1962 yılında Zeki Yavaş ve Şevki Gemicioğlu’nun birlikte çıkardıkları gazeteye bir süre sonra Mahbup Kılıç ve Halil Özşarlak yazı işleri müdürlüğü yapmışlardır. Bu gazeteyi daha sonra Muharrem Bora 1965 yılında devralmıştır. O günlerde Söke Ekspres gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü bir süre Metin Balçık yapmıştır. Daha sonra Yılmaz Kalaycı’ya devredilmiştir. Yazı işleri Müdürü Ayşe Öz, yayın koordinatörü Arif Akçay, haber müdürü Zeki Kemiklioğlu yapmıştır. Gazetenin ilk kuruluş tarihi 06 Eylül 1962‘dir. Bu tarih bir yerde Söke’nin kurtuluş günüdür. O günlerden bu yana Söke Ekspres halen yayınına devam etmektedir. 

Gazetemizin geniş bir yazı kadrosu vardır. Geçmiş yıllarda Şevki Gemicioğlu, Ahmet Gücsav, Halil Özşarlak, İsmail Dalgıç, Kerim Yalçınkaya,  Cevdet Üzüm, Osman Barut, O. Hasan Bıldırki, Abdülkadir Güler, Halil Güven ve Mustafa Kavrak gibi değerli imzaların yazılarını zevkle okuduğumu hatırlıyorum. Bunların bazıları bugün yok aramızda onları da saygıyla ve rahmetle anıyorum. Yaşayanlara sağlıkla uzun ömürler diliyorum.

Söke Ekspres’in 24 Ağustos 2019 tarihi itibari ile tüm görev alanları yazıyorum:

Sahibi Yılmaz Kalaycı, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Kadir Kalaycı, Sayfa Sekreteri: Yılmaz Salum, Muhabirler: İbrahim Özgezici ve Murat Sülünoğlu. Fahri Muhabirler: Necati Maldar, Levent Tuncer,  Foto Muhabiri: Mümin Sivri, Hukuk Danışmanı:  Av. Nilgün Aktaş.

Fahri Yazarlar: Ali Sarayköylü, Kerim Yalçınkaya, Mustafa Kavruk, Cevdet Üzüm, Halil Güven, Abdülkadir Güler, Muzaffer İşlekel, Mehmet Çavdar, Hasan Hüseyin Gökten, Tayfun Sivri, Serkan Oktay, Duygu Yılmaz ve Gülcan Akça yer alıyor.

Bir gazeteyi yaşatmak ve hele yarım asırdan fazla bugünlere getirmek her yiğidin harcı değildir.  Öncelikle KALAYCI ailesini ve tüm görev alan yazar kadrosunu gönülden kutluyor,  başarılarının devamını daha nice yıllara ulaşmasını diliyorum. Söke Ekspres gazetemizin 50. yılına vardığı günlerde bir dörtlükte kutlamıştım. Aynı şiirimi son dizesini düzelterek, (elli sekiz) diyerek, başarılı dileklerimle bir kez daha tebriklerimi sunuyorum.

 

SÖKE EKSPRES GAZETESİ’NE ARMAĞAN

Emeği var her kişinin toprağında, taşında

Azimli bir grup var gazetenin başında

Candan tebriklerim var ey vefalı KALAYCI

Söke Ekspres şimdi elli sekiz yaşında…

-------------

NOT: 6 Eylül 2019 Söke’nin Kurtuluş bayramıdır. Söke’nin düşman işgali sırasında bu vatanın kahramanca kurtarılmasında emeği geçen tüm şehitlerimizi, gazilerimizi saygıyla ve rahmetle anıyor, Sökeli hemşerilerimin bu mutlu ve kutlu bayramlarını en iyi dileklerimle kutluyorum.

 

Bu makale 300 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz