söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiTARİHTEN BİR YAPRAK "VE SAKARYA 'DA ÖLDÜK" (2)


TARİHTEN BİR YAPRAK "VE SAKARYA 'DA ÖLDÜK" (2)

 

Sayın idarecilerimizden Şair ve yazar Süreyya Hami ŞEHİTOĞLU'nun kitabını okumaya ve  tanıtmaya çalışıyoruz. Kitap ufaktır ama altın gibi değerlidir. En çok dikkatimi çeken kitabın giriş BAŞLARKEN bölümünde yer alan yazıdır. İşte onlardan birkaçını siz değerli okuyucularımla paylaşmak istiyorum:    

• Sakarya Savaşı Milli Mücadele tarihimizin dönüm noktasıdır.  Afyon Karahisar - Eskişehir çizgisi doğusunda kalan fakir halkın omuzundadır bu savaş. Bu savaşın maddi bir yükü ve sorumluluğu vardır.

• Varlıklı olanlar da geri durmadılar. Sadece iki örnek vermekte yarar vardır: Erzurumlu Naif KOTAN, üç uçak alır orduya armağan (hibe) etmiştir. Haymananın Karagedikli Hacı Bey, 2800 koyununu Kahraman Ordumuza bağışlamıştır.

• Türkiye Büyük Millet Meclisi yardım toplama yetkisini M. Kemal Paşa’ya vermiştir.

• İçişleri ve Milli Savunma  Bakanları   çırpınır dururlar.

• Kastamonu Valisi süngü yapılsın diye bütün yurda haber veriyor. Kapı ve pencere demirlerinin sökülüp Ankara’ya gönderilmesini buyurur. Emir kesindir..

• Kocası Sakarya’ da savaşan Safranbolu’nun Bulak Köyünden Hatice DEMİR yüklü kağnısıyla Kastamonu’ya girerken yolda donarak ölür… Yorgana sarılı küçük oğlunu sağ bulurlar.

• İnebolu’lu Fatma, mermileri, demirleri Ankara’ya getirir ve bugünkü Tandoğan Meydanındaki Mak. Kim. Ends.  Kurumu’nun olduğu yere yığar, süngü yapılsın diye…

• Yeni evli 16, 18 yaşındaki bir taze gelin muhtarın emriyle yola çıkar.

 

Kağnısı mermi yüklüdür. Ankara’ya yakın bir Han’a gelmiştir ki;  “Ağabeyi, ağabeyi, tek biz bu yağmur altında dışarda kalalım, şu mermiler ıslanmasın içeri al“ diye yalvarır Hancı’ya… Hancı ‘da kabul eder. (Bu olayı Sakarya Savaş Gazilerinden İbrahim Ercan’dan alınmıştır.) 

Sözün özü: Sakarya Meydan Muharebesi kolay koyal  kazanılmadı. Bu  kanlı savaşta Yunanlılar savunmaya, Türkler Taarruza geçmişlerdir. Sonunda  kahraman ordumuz  başarıyla bu  savaştan   galip çıktı. Elbette binlerce şehit de verdik. TBMM, Mustafa Kemal Paşa’ya “Mareşallik” rütbesi ile “Gazilik” unvanı vermiştir. Fransızlar bu savaştan sonra TBMM ile Ankara Antlaşması’nı imzalamıştır.

Sakarya Meydan Savaşında tarihte altın sayfalar açan ve bu güzel vatanı bizlere kazandıran başta Gazi Mustafa Kemal Paşa ve onun silah arkadaşlarını, bu güzel vatanı kanlarıyla  bizlere kazandıran  kahraman şehit ve Gazilerimizi saygıyla, minnetle ve şükranla yad eder, mekanları  cennet olsun diyorum. Bu değerli kitabı da Türk Edebiyatına kazandıran değerli araştırmacı, şair ve yazar dost ağabeyim Sayın Süreyya Hami ŞEHİTOĞLU’na da yıllardan sonra da olsa teşekkür ediyor,  selam ve iyi dileklerimi sunuyorum. Vefat etmişse rahmetle anıyorum.  

Ve Sakarya’da Öldük“ kitabından Süreyya Hami Şehitoğlu’nun kaleme aldığı destani şiirlerinden bazı bölümleri sizlerle paylaşmak isterim:

Sakarya Savaşı’nda Mustafa Kemal ile birlikte olan Safranbolu’nun Bulak Köyü’nden Hami bey  şöyle diyor.

 

Sonra ölmek bir düşeş uğruna değil

Aysız derelerden su içen kahraman atı

Olmasaydı altında göğsü kavruk şu dünya

O nasırlı tabanı öfkesiydi şarapnellerin sızısı

***   ***   ***

 Bir kamış vınlamasıyla gerildik  yel gibi

Çok çok kümelenmiş bir tığdı avucumuzda ak

Bir hırçın avrat öfkesiydi şarapnellerin sızısı

Arpa kavurgası yiyeceğimi suyla yudumlayarak   

***    ***    ***

Atıldık ucuna süngülerin babadan kalma tüm

Düşlerin yorgunluğu  sınamanın çetelesinde

Bir üveyik nefesindeydi ki bütün

Kan o yöne giderdi yelesinde

Kırık kaburgasını Mustafa Kemal’in yuyarak

***     ***    ***

“Ve Sakarya’da Öldük“ kitabının bir başka Sayfasında Milli Mücadele sırasında Kastamonu’ lu Gülsüm Ana  “bak OĞUL”!  diyerek şöyle diyor:

Ve küskün ocaklar başında batan günü seyretmek

Bize vergi oğul kader bu bıçak gibi keskin de

Tuz yalayan kuzular gibi Ankara yolunda emeklemek

Ve bir düz hizasında Tanrı’yı bulmak gibi  sendelemek...

 

Yazımız devam edecek…

------------------------------------------------

 

ZAFER BAYRAMININ 97.YILI KUTLU OLSUN  

 

30 Ağustos Zafer Bayramının 97.Yıl dönümünü gururla ve sevinçle kutlayoruz.

Bu güzel vatanı hür ve özgür olarak mübarek kanlarıyla bizlere armağan eden başta Gazi M. Kemal Atatürk, onun kahraman silah arkadaşları ve tüm Mehmetçiklerimize ne kadar teşekkür etsek azdır, onları saygıyla ve rahmetle anıyor ve mekânları cennet olsun diyoruz. 

Bugünlerde Suriye sınırları ve topraklarında Savaş hazırlıkları içinde bulunan kahraman silahlı kuvvetlerimize sağlık ve üstün başarılar diliyorum.

Zafer Bayramının 97. yılı kutlu olsun…

 

Bu makale 305 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz