söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE BELEDİYESİ VE BŞB BARIŞTI MI?..


SÖKE BELEDİYESİ VE BŞB BARIŞTI MI?..

 

Başlık aslında yıllardır Söke’nin gündemi olmuştu. Aslında böyle bir sorunun başka ülkelerde olacağını sanmıyorum. Hizmet etme sözü vererek halkın oylarını isteyip, halkın teveccühüyle bir makama geldikten sonra  küslük dargınlık gibi çocukça duygularla hizmeti zaafa uğratmak yalnızca bize özgü bir durumdur diye düşünüyorum.

Kimse kimseyi sevmek zorunda değildir. Hizmet söz konusu olduğunda zaten böyle şeyler düşünülmez. Yapılması gerekiyorsa yapılır. Yapılamıyorsa da gerekçeleri anlatılarak yanlış anlamalar önlenmiş olur.

***

Başka ülkelerde böyle şeyler olmaz dedik. Ne yazık ki  bizim ülkemizde oluyor ve biz bu gerçekle yaşamak zorundayız. Duygusal milletiz, illa ki işin içine duygularımızı katıyoruz. Kolay kolay da barışmıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Belediye Başkanı Levent Tuncel Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu makamında ziyaret ederek Söke’ye yapılacak hizmetler konusunda görüşmüşler. Bu görüşme bizi elbette ki çok sevindirdi. Hatta haberi servis eden kardeşimiz sevincini dile getirirken muhalefeti düşman yerine koyarak “iki başkan düşman çatlattı” gibisinden ifadeler bile kullandı.

Halbuki muhalefet etmek başka şeydir, husumet başka şey. Söke’nin yarısı Levent Beye oy vermedi diye kendisine düşman mı sayılacaklardır. Ya da Başkan Tuncel kendisine oy vermeyenleri düşman olarak mı kabul ediyor?..

Eğer böyle düşünürsek kentlerimizde komşu komşuyla hasım olur, bu ülkenin yurttaşları birbirlerini düşman ilan ederler ki Allah sonumuzu hayır eylesin. Lafın nereye gittiğini düşünmek ve ona göre konuşmak gerekir.

***

Ortada bir anlaşmazlık olduğu kesin. Yani İlçe Belediye Başkanı ile Büyükşehir Belediye Başkanı  bazı konularda farklı düşünüp farklı uygulamaları savunuyorlar. Bu durum aslında yadırganacak bir davranış değil. Herkes aynı düşünecek diye bir kural yok. Ama bazen şartlar uzlaşmayı zorunlu hale getirir. Burada da görev Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel’e düşüyor. Çünkü seçimler öncesi kendisi uzlaşı sözü vermişti. Belki de sırf bu nedenle Aydın’da Özlem Hanım ile görüşüp böyle bir mesaj vermek istedi.

Peki bu görüşme amacına ulaştı mı? İki başkan uzlaşabildi mi?

Haberi okuyunca öyle olduğunu düşündük. Düşman olmadığımız için de çatlamadık çok şükür. Hatta çok da sevindik. Ama geçen hafta görüştüğüm bir dostum sevincimizi kursağımızda bıraktı. Kendisi Aydın Büyükşehir Belediyesine yakın olan bu kardeşimiz olaya farklı bir açıklama getirdi:

“Söke Belediye Başkanı zaten her ay düzenli olarak Aydın’a giderek meclis toplantılarına katılıyor. O toplantılarda Özlem Hanımla da görüşüyor. Levent Beyin Aydın’da Özlem Hanım ile görüşmesi bir uzlaşı olduğu anlamını taşımaz. Özlem Hanım seçimlerden sonra bütün ilçeleri ziyaret etti, Söke’ye gelmedi. Kendisi Söke’ye gelerek Söke Belediyesini ziyaret ederse işte o zaman bir uzlaşının sağlandığını söyleyebiliriz…”

İlginç bir bakış açısı, ama kendi içinde bir mantığı var değil mi?

Biz de bekleriz. Efemiz Söke’ye gelir de Belediye Başkanımızı ziyaret ederse derin bir nefes alır, o tarihi Söke de barış ve uzlaşı bayramı olarak ilan ederiz.

 

Bu makale 657 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz