söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMAHKEME KADIYA MÜLK DEĞİL


MAHKEME KADIYA MÜLK DEĞİL

 

Galiba buna alışmamız gerekecek. Eğer bir gün Söke Belediyesi hizmet tarihi yazılacak olursa Sayın Levent Tuncel’in dönemi yapılmayan hizmetlerin yapılmış gibi abartılarak anlatıldığı bir dönem olarak hatırlanacak.

Habercinin ifade ettiğine göre üç tane eski ev yıkılmış ve Söke trafiği de böylece rahatlamış. Bu iş ne kadar da kolaymış…

Zamanında bu kentin trafiğini rahatlatmak için ardı ardına toplantılar yapılmıştı. Hatta büyük metropollerden şehir plancıları getirilip onlardan da görüşler alınmıştı. Ama bir türlü ağırlaşmış, park sorunu tavan yapmış, adeta insanların sabrı ve iyi niyetiyle yürüyen trafik akışımız rahatlayıp düzene girmemişti. Halbuki çözüm çok kolaymış. Üç tane metruk binayı yıkınca trafik anında rahatlamış ve sorun çözülmüş. 

En iyisi biz işi garantiye alalım, birkaç tane daha yıkarsak gelecek senelerin de trafik sorunlarına önlem almış oluruz.

***

Aslında oradaki o eski evler hizmet ömrünü doldurmuş binalardı ve yıkılması gerekiyordu. Yolun o bölümüne de bir estetik getireceği şüphesizdir. Ancak var olan trafik sorununu çözmesi kesinlikle mümkün değildir. Bunu iddia etmek  Söke’nin trafik yapısını bilmemek ya da milletin aklıyla alay etmek anlamına gelir ki, bu türlü abartılara gerçekten de gerek yoktur.

Namık Kemal Caddesinde araçlar yolun iki tarafına da park ettiklerinden iki araba karşılaştığında biri kavşaklarda beklemek zorunda kalıyor. Çünkü iki araçlık bir yol kalmıyor. Yine caddeye dik olarak yer alan sokaklarda da araçlar çift taraflı olarak park ediyorlar. İki aracı bırakın, bazı yerlerde tek olarak bile bir aracın geçişi mümkün olmuyor.

Bu yıkılan binalar bu caddenin trafiğine bir katkıda bulunmayacaklar. Namık Kemal’i Hamam Sokak ile birleştiren 20-30 metrelik bağlantı rahatlayacak gibi görünüyor. Ancak o yol şimdi bile sürücüler tarafından çift taraflı park alanı olarak kullanılıyor.  Yıkım sonrası açılacak olan alan da sanırım birkaç araca daha park yeri imkanı sağlayacaktır. Bundan fazlası olmayacak. 

 ***

Ben belediye yönetiminde hizmet üretememekten kaynaklanan bir sıkıntı ve hatta telaş olduğunu hissediyorum. Bu durum galiba belediye çalışanlarına ve elbette ki orada görevli basın emekçilerine de yansıyor. Sanırım bu türlü abartılı ifadeler ve haberler de bu duygu ve anlayışın bir sonucu. 

Halbuki bunlara hiç gerek yok. Acele ve paniğe de gerek yok. Sağlam bir durum tespiti yaparak öncelikleri tespit edip kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar için kaybedilmiş bir zaman yoktur. Yeter ki  artık bu işlere odaklansınlar.

Bir önceki belediye başkanına teveccüh gösterdikleri için bazı personeli cezalandırmak, garip görev yeri değişiklikleri yapmak yerine Söke’nin önceliklerine odaklanmaları yeterlidir.

Zaten sebep ne olursa olsun, bir belediye başkanına ve onun yakın çalışma ekibine insanların ekmek paralarıyla ilgili tasarruflarda bulunmak yakışmaz.

Unutmamak gerekir; mahkeme kadıya mülk değildir. Bu koltuklar da makamlar da gelip geçicidir. Önemli olan akşam yastığa başınızı koyduğunuzda huzur içinde olabilmeniz ve yolda yürürken de insanların yüzüne çekinmeden bakabilmenizdir.

Şimdi de, yıllar sonra da…

 

Bu makale 622 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz