ANKARA / KIZILAY'DA BİR  ERHAN İVGİN VARDI (2)


ANKARA / KIZILAY'DA BİR  ERHAN İVGİN VARDI (2)

 

Zaman Zaman ben de bu derginin yazıları arasında ve hatta Söke Temsilcisi olarak görev aldım. Sanak, kültür ve özellikle  folklor -Halkbilimi  ile ilgili yazılarım    bu dergide çıkıyor. Şu anda elimde bulunan 1.sayıdan 53. cü sayıya kadar sanat, kültür, halk edebiyatı konulu birçok makalem ve şiirlerim yer aldı. Sırası gelmişken (Prof. Dr) Hayrettin İvgin ve sevgili dost Erhan İvgin’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Kültür Çağlayanı dergisini halen üç cilt halinde hazırlayıp evimin kitaplığında nadide bir kültür armağanı olarak saklı tutuyorum. Baştan başa bir kültür hazinesidir.  

Aydın / Söke’den Ankara’ya bu şair ve yazar dostları arar onların birer çaylarını da arardım. 2013 yazında Ankara’da idim. İsa Kayacan’ı, Abdullah Satoğlu’nu ziyaret ettikten sonra Kızılay Konur Sokak / No: 66 /  7 ‘de bulunan iş yerlerine gittim.  Özellikle  ( Prof, Dr ) Nail Tan Hocamı ve ( Prof. Dr.) Hayrettin İvgin beyleri ziyaret etmek istedim. Her ikisi de yoktu. Galiba yurtdışına gitmişlerdi. Kültür Ajans Çalışma ofisinde Erhan İvgin beni karşıladı.  Bir iki yıl daha önce de karşılaşmıştık.  Erhan İvgin’le bir araya geldik. Aynen bana şöyle dedi:” Saylın Hocam, babam ve Nail Tan Bey yoksa ben varım, ne emriniz varsa yapmaya hazırım. Sizi bir amcam olarak tanıyor ve biliyorum. Çünkü babamla uzunla yıllar tanıştığınızı, dost olduğunuzu biliyorum. Bundan böyle bana yeğenim Erhan diyebilirsiniz, böyle derseniz sizinle gurur ve onur duyarım “ dedi.  Çaylarımızı içtik, bana birkaç kitap ve Kültür Çağlayanı dergisinden ben de olmayan son sayılardan birkaçını bir çantaya koyup verdiler. Dostluğumuz vefat edinceye kadar devam etti… Onun vefat ettiğini geç öğrendim, daha sonra telefonla başsağlığında bulunda. 2018 yazında Ankara’ya gittiğimde Kültür Ajansının bulunduğu iş yerlerinde Hayrettin İvgin, Osman Baş ve sevgili Hocam Nail Tan Beyleri ziyaret ettim. Baş sağlığında geçte olsa bulundum ve de acılarını paylaştım. Acıları paylaşmak güzeldir,” acılar paylaşılınca azalır” derler…

Erhan İvgin’in vefatından sonra Kültür Çağlayanı dergisi /  Yıl: 9, Sayı: 48, Ocak – Şubat 2018 tarihli sayısında Erhan İvgin’e özel bir sayı bağlamında hazırlamışlardır. Erhan İvgin Biyografisi / Hayrettin İVGİN, Bir Erhan’ımız Vardı / İsmet Bora BİNATLI, Seni Var Eden Umutlara Omuz Verdim / Erhan İVGİN, Gel Erhan Gel (şiir),  Hayrettin İVGİN, Unutamadıklarımız ve Erhan İVGİN  / Osman BAŞ, Olmuyor Erhan (şiir) / Aşık Sefil ERÖKSÜZ, Rahmetli Erhan İvgin’in Türk Kültürüne Hizmetleri/ Kütüphaneciliğe Hizmetleri / Nail TAN, Yayın Dünyasının Gülümseyen Yüzü Erhan İvgin’in Ardından,   Ali Rıza ATASOY, Bir Yiğittin ardından ( şiir), Aşık İdris GÜMÜŞ, Çağlayan Ağlıyor / Bekir Baki SU, Erhanlı Anlan /   Coşkun MUTLU, Erhan İvgin’den Aforizmalar / Selahaddin DÜNDAR, Erhan İvgin Divan (şiiri), Aşık Selahaddin DÜNDAR, Dertler Tazelenir Her Hatırayla / Gülaya, Erhan İvgin’i Anarken / Dr. Abdullah DEMİRCİ, Kültür Eri Erhan İvgin / Yahya AKSOY, Kasım’ın Hüznü (şiir) /  Coşkun MUTLU, Erhan İvgin’in Kültür Çağlayanı Dergisindeki Yazıları Üzerine Bir Gezinti / İbrahim GÖSTERİR, Bir Erhan İvgin Geçti / Songül DÜNDAR, Ustanın adı Erhan İvgin / Ayşe İKİZ, Erhan İvgin Ağıdı (şiir),  Murat GÜVENDİK, (Aşık Düdahi ),Kardeşim Erhan İvgin / Orhan ÇINAR, Erhan İvgin Anısına / Onur SANCAK,  Gittin ( Erhan İvgin’e şiir )   Kâzım ÜÇOK, Özlüyoruz Akrostiş şiir / (Erhan İvgin’e Akrostiş), Bayram YELEN, Erhan Kardeş, GÖKTUNA, Adım Yalnızlık  (Erhan Evgin’e’ şiir), Nursen Kurban ÖZDOĞAN, Can Dostuma, Kardeşime /  Ali İMREN ve Erhan İvgin’e Türk Kültürüne Hizmet ödülü Bu Ödül, Erhan İvgin’inin ölümünden sonra Halk Kültürü Araştırmaları Genel Başkanı Prof. Dr. İrfan Ünver NASRATTINOĞLU tarafından verilmiştir.( Bu ödül rahmetli Erhan İvgin adına, eşi Saliha Sinem İvgin’e (1), bir tören sırasında verilmiştir.16 Aralık 2017). 

 ---------------------------------

Yazımız devam edecek...

 

Bu makale 425 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (9/8/2019)
    teşekkürler kadir şinas dostum... ne mutlu sana ve seninle dostluk yaşayanlara:)