söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiANKARA / KIZILAY'DA BİR ERHAN İVGİN VARDI


ANKARA / KIZILAY’DA BİR ERHAN İVGİN VARDI

 

Bir dostumuzun ve bir arkadaşımızın ölümünden sonra yazı yazmak bence yazıların en zorudur. Ne var ki böylesine vefalı, cana yakın ve hatırnaz bir insanı da unutmak mümkün olmuyor. Ben böyle vefalı, kadirşinas insanları asla unutmuyorum. Özellikle vefatından sonra ve ölüm yıldönümlerinde mutlaka bir şeyler yazar, onlar için sevgi, saygı ve rahmet dileklerimi yazar ve rahmetle anarım. 

Son birkaç yılda başkent Ankara’da birçok sanatçı dostlarımızı kaybettik. Hemen aklıma gelenleri yazıyorum: Halil Soyuer, Göktürk Mehmet Uytun,  Dr. Nurettin Özdemir, söz yazarı İlkan San, şair Cahit Külebi, Mehmet Aydın, Prof. Dr. Talat S. Halman, eski Aydın Milletvekili eğitimci şair ve yazar M. Kemal Yılmaz,  emekli vali ve Şair Rıza Akdemir, Halk Ozanı Aşık Şeref Taşlıova, Prof. Dr, İsa Kayacan, şair Şinasi Özdenoğlu,  Çağrı Kültür sanat ve folklor dergisini 63 yıldır çıkarıp yaşatan Konyalı şair-araştırmacı yazar Feyzi Halıcı, şair Fikret Sezgin, Ünlü şair Cemal Safi, Şair Mustafa Ceylan, ve Kültür Çağlayanı’nın Yazı İşleri Müdürü sevilen dost Erhan İvgin.  Bu adlarını yazdıklarımın cümlesi sanatımızın ve kültürümüzün birer köşe taşları idiler.  Sevgili yeğenim Erhan İvgin ile birlikte rahmetle, saygıyla anmak istiyorum.  Hepsinin gönlümde ayrı ayrı birer ve unutulmaz anıları vardır. Onları unutmak asla mümkün değildir. Bu yazımda vefatının ikinci yılında Erhan İvgin’ den biraz söz etmek istiyorum.

Erhan Evgin araştırmacı yazar ve halk Bilimci Hayrettin İvgin’in oğludur.18.07.1971 yılında Ankara’da doğdu. Samsun Vezirköprü nüfusuna kayıtlıdır.14 Kasım 2017‘de 46 yaşında iken aramızdan ayrıldı. İlk ve ortaokulu Ankara’da okudu, Lise öğrenimini Keçiören Endüstri Meslek Lisesi’nde tamamladı. Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü’nden 1999 yılında mezun oldu.

1994 yılında Ankara’da babası (Prof.Dr.) Hayrettin İvgin ile birlikte Kültür Ajans Tanıtım ve Organizasyon Ltd Şti. kurdu.  Bu şirket bünyesinde Kültür Ajans Yayınları adıyla bir yayınevi oluşturdular. Babası H. İvgin ile birlikte Eğitim, Kültür, Sanat, Edebiyat ve Halkbilimi dergisini çıkardılar. Bu dergide özellikle halkbilimi (folklor) konusunda 341 kitap yayınladılar. Erhan İvgin çıkan bu kitapların çoğunun editörlüğünü yapıyordu. Ayrıca 1000 ‘den fazla kitapların kapak tasarımlarını gerçekleştirdi.  Çalışkan, üretken ve başarılı dolu bir insandı. Ayrıca yine babası ile birlikte Kültür Çağlayanı adını taşıyan sanat ve Edebiyat Folklor dergisini çıkardılar. 8 yıl ve 47 sayı da bu derginin Genel Yayın Yönetmeni idi.

Yazımız devam  edecektir....

 

 

Bu makale 341 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz