söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiZABITAYA KİCK BOKS KURSU…


ZABITAYA KİCK BOKS KURSU…

 

Hep şikayet ederiz, kötü günler yaşadığımızı düşünür, eskiyi, eskiden yaşananları özlemle hatırlarız. Yani bir anlamda her gelen günün, bir önceki günü arattığını düşünürüz.

Dost sohbetlerinde, kahvehane sohbetlerinde hep böyle olur; eskiye özlem dile getirilir. Aslında yaşananları yaşandıkları dönemin koşullarında değerlendirmek gerekir elbette. Ama bir mutsuzluk olduğu, halkın çok büyük bir bölümünün hayattan beklentilerine ulaşamadıklarını ve bunun hayal kırıklığını yaşadığını söyleyebiliriz. Ancak bu mutsuzlukta ülkeyi ve yaşadığımız kentin yönetenlerin de etkisi mutlaka vardır. Yapamayacaklarını vaat ederek bol keseden dağıttıkları hayaller toplumu daha da mutsuz etmektedir.

Bazen yönetenlere karşı olması gerekenden daha sert tepkiler de ortaya konabiliyor. Dost meclislerinde eleştiri yapılırken amacını aşan sözler de söylenebiliyor. Bunlar olmaması gereken ama ne yazık ki sıkça karşılaştığımız olaylar.

Eleştirilen yöneticiler çoğu kez bu durumu olgunlukla karşılayıp bağışlayıcı oluyorlar. Eleştirilmek yaptıkları işin doğasında var çünkü. Bazen de haksızlığa uğradıklarını düşünüp yargıya gidebiliyorlar. Bunların hepsi de demokrasilerde yeri olan davranışlardır. 

***

Sevgili okuyucu, Kuşadası Belediyesi zabıtasına dövüş sporları eğitimi aldırmaya başlamış. Doğrusu bunun ne işe yarayacağını, hangi amaçla böyle bir uygulamaya gidildiğini anlayamadım.

Belediye personelinin, özellikle de zabıta biriminde görev yapan memurların zaman zaman hizmet içi eğitimler alması yararlıdır ve hatta zorunludur. Değişen mevzuatı öğrenmek, görev tanımlarını yeniden hatırlamak bir tarafa, yaptıkları iş gereği sürekli halkın içinde ve sürekli eleştiriye açık oldukları için halkla ilişkiler ve öfke kontrolü  gibi konularda uzmanlardan eğitim almaları mutlaka yararlı olacaktır. Ama bu kick boks işi aklıma yatmadı.

***

Her ne kadar belediye zabıtaları yerel kolluk olarak tanımlansalar da onların asayişle ilgili doğrudan sorumlulukları yoktur. Bakınız, silah bile taşımazlar. Halk adına denetleme yaparlar, rapor tutup uygunsuz uygulamaları Belediye Encümenine getirirler. Bu işi yaparken de kaba kuvvet kullanmaya, ya da kendilerini savunmaya gerek duyacaklarını düşünmüyorum.

Belki de bazı durumlarda uygunsuz uygulamalar yapan hemşerilerimizin kendilerini uyaran, ya da bu uygulamaları engellemek isteyen zabıtaya fiili saldırılarda bulunabilecekleri düşünülmüş olabilir. Ama öyle durumlarda da yapılması gereken emniyet güçlerinden yardım istemek olmalıdır. Zabıtayla halkı karşı karşıya getirmek son derece tehlikeli bir durumdur. Bu durum telafisi mümkün olmayacak sonuçlara neden olabilir. 

***

Son söz; Kuşadası Belediyesi böyle bir uygulamayı neden gerekli gördü, bilemiyorum. İnşallah diğer belediyeler bu saçma sapan uygulamayı örnek alarak yaygınlaştırmazlar. Hizmetin güler yüzle sunulması ve yine güler yüzle denetlenmesi esas olmalıdır. Kaba kuvvet insanlar arasında kin ve nefretin oluşmasına neden olurken kurumları da halktan koparıp itibarsızlaştırır.

 

 

Bu makale 450 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz