söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiOSB'DE NELER OLUYOR?..


OSB’DE NELER OLUYOR?..

 

Geçen hafta KİPAŞ Kağıt Fabrikası ile ilgili haberler  çıktı. Fabrikanın tamamlanmak üzere olduğundan söz edilerek bin kişiyi aşkın istihdam sağlanacağı ifade edildi. Bu arada davet edilen yerel gazetecilerin de fabrika yetkilileriyle fotoğrafları paylaşıldı. Bazı gazeteci dostlar ve Sökeli hemşerilerimiz de bu fabrikanın çevreye verebileceği zararlarla ilgili kaygıları yine sosyal medya haberleri arasında yer aldı.

KİPAŞ ile ve dolayısıyla OSB’nin tamamıyla ilgili olarak çevre sorunları dile getirilirken bu sefer çimento fabrikasının da unutulmadığını görmekten büyük mutluluk duydum. O fabrika Söke için en büyük çevre tehdidi ve ne yazık ki birkaç gazeteci dışında hiç kimse ağzını açıp bir şey söylemiyor. Söylenenler de ne yazık ki yeterli olmuyor. 

Genel uygulama; yazarlar, yazarlar usanırlar. Ya da konuşur, konuşur susarlar.

Burada konunun asıl tarafı olan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün çıkıp bir şeyler söylemesini beklerdim.

Çıkıp desinler ki; bu fabrika çevreye bir zarar vermiyor.  Havaya çimento tozları falan salmıyor. Bu havayı solumanın sağlık açısından bir sakıncası yoktur. Söke’nin havası gönül rahatlığıyla solunabilir…

Bunları diyebilecek bir yetkili var mı?

Varsa çıkıp konuşsun, biz de bu konuyu bir daha açmamak üzere kapatalım. Ama bunları söyleyemiyorlarsa bize gerçekleri anlatsınlar. Sökelilerin kendi sağlıklarını tehdit eden bu sıkıntıları bilme hakkı vardır.

Bu konuyu tekrar tekrar huzurlarınıza getireceğim.

***

Yazının başında OSB demiştim. Söke Organize Sanayi Bölgesi büyük bir hızla gelişimini tamamlarken kulağımıza son derece çirkin ve rahatsız edici söylentiler geliyor. 

Konu sadece orada kurulmakta olan sanayi tesislerinin çevreye vermeleri muhtemel zararlar değil. Onlar ölçülür, bakılır ve gerekli yaptırımlar uygulanarak olması gereken seviyelere indirilir. Ancak içine siyasetin de karıştığı başka kirlilik iddialarının gerçekliği ortaya çıkarsa telafisi çok güç zararlar meydana gelir. Bundan herkes zarar görür.

Ben gazeteci olarak ve bu kentin bir hemşerisi olarak bir tek temel düşünceye itibar ederim. Bu kentte yaratılan her türlü katma değer bu kentin malıdır ve bundan mutlaka Sökeliler yararlanmalıdır. Kaynağı ne olursa olsun, bu kentin hiçbir zenginliği birilerine bedelsiz olarak verilemez. Verilirse bunun adı peşkeş çekmek olur ki, bunu kabullenmek mümkün değil.

Söke Organize Sanayi Bölgesinde kurulan ve kurulmakta olan fabrikalar dışında yapılan, yapılmakta olan başka ticari alanların ve sosyal mekanların işletme ve yararlanma imtiyazları şeffaf olarak değerlendirilmeli ve bu değerlendirme yapılırken de özellikle Söke’nin ve Sökelilerin çıkarları gözetilmelidir. 

Buralarda yatırımcı firmalar dışında bir rant temini için girişimde bulunanlar olursa takipçisi olacağız, aldıklarını ve de eğer varsa Söke’ye verdiklerini kamuoyu ile paylaşacağız.

 

Bu makale 597 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz