söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSANSÜRÜN KALKIŞINI KUTLADIK


SANSÜRÜN KALKIŞINI KUTLADIK

 

Geçen hafta basında sansürün kaldırılışının yıl dönümünü kutladık. Ülkemizde basın özgürlüğü var mıdır, yok mudur tartışmaları yapılırken, her sene bu günü basın bayramı olarak kutlamak bize özgü bir mizah gibi…

Ama olsun, gazeteciler olarak bizim de bayramımız var. Hem de senede iki defa. Bir de çalışan gazeteciler gününü kutlayacağız. O da değişik bir ifade. Sanki yan gelip yatan gazeteci varmış gibi…

***

Söke Ticaret Odası bu anlamlı günümüzde bizleri kahvaltıya davet etti. Davete gazetecilerin yanı sıra milletvekilimiz Metin Yavuz ve Belediye Başkanımız Levent Tuncel Beyefendiler de katıldılar.

Metin Bey günün anlam ve önemi üzerine duygu ve düşüncelerini ifade ederken bu sansür meselesine de açıklık getirdi. Sağ olsun, biraz olsun içimizi rahatlattı:

“Sürekli olarak Türkiye’de basına sansür uygulandığından söz ediliyor. Yok böyle bir şey. Siz söylenenlere bakmayın. Ekonomimiz için de böyle olumsuz şeyler söylüyorlar ama bunların hiçbirinin aslı yok. Ekonomimiz de yolunda, basın özgürlüğü de olması gerektiği gibi…”

Bu sözleri duymak elbette ki bizleri mutlu etti. Kim uyduruyor bunları; yok efendim hapiste gazeteciler varmış da…

Olsa Sayın Vekilimiz bilmez mi? Bilse bize söylemez mi?..

***

Belediye Başkanımız az ve öz konuştu. Gazetecilerin basın bayramını kutlamakla yetindi. Aslında doğrusunu yaptı. Senede bir gün olsun, herkes susmalı, gazeteciler konuşmalıydı. Sektörün sorunları anlatılmalı, yerel ve merkezi yönetime sorunlarla ilgili mesajlar verilmeliydi. Aydın Gazeteciler Cemiyeti Söke Şube Başkanı Ali Esmer yapmış olduğu konuşmada bu sorunları dile getirmeye çalıştı.

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Söke Temsilcisi Levent Tuncer de benzer ifadelerle meslektaşına destek verdi.

Bu konuşulanlar yerine ulaşır mı, yoksa o masalarda kalır mı bilemem. Yerine ulaşsa bile gereği yapılır mı, o da kuşkulu. Ama olsun, önemli olan bayramı bayram gibi yaşayıp eteklerdeki taşları dökmek…

***

Metin Bey konuşmasını uzun tuttu. Bu arada Söke Çayıyla ilgili de bilgiler verdi. Bu yapılmakta olan çalışmaların Çay Projesiyle ilgisi olmadığını söyleyerek akıllardaki kuşkuları ortadan kaldırdı. Altı buçuk kilometrelik ıslah projesinin iki buçuk kilometrelik bölümünün ihalesinin yapılarak 2020 sonuna kadar bitirileceği müjdesini de verdi.

Sevgili okuyucu, bu da bir şeydir elbette. En azından Sayın Vekil bu konuda bilgi sahibi olarak konuşmaya başlamış  diye düşündüm. Çünkü seçimlerden önce bir basın temsilcisine verdiği beyanatta çay projesinin seçimlerden önce bitirileceğini söyleyerek hepimizi şaşırtmıştı.

***

Metin Bey son olarak ilçemizdeki yüksek okul sorununa da değindi. Aydın’ın üç tane üniversite potansiyeli olduğunu ifade edip bunun takipçisi olmak gereğini  vurguladı. Geçtiğimiz haftalarda ADÜ Rektörünü kentimize getirerek gerçekleştirdiği toplantıya atıfta bulunarak artık eskiye takılıp kalmamak gerektiğini, bu toplantıların düzenli olarak yapılmasını ve herksin katılmasını istedi.

Biz geçen toplantının yapıldığını basından öğrendik Sayın Vekilim.

Konunun özeti; biz sansür kalktı diye bayram yaptık, siyaset her zaman olduğu gibi konuşmaya devam etti. 

 

Bu makale 483 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz